Motorne testere

Ja bih zamolio nekoga da skicira jarac kako bih mogao da ga napravim, imam neku viziju ali opet zelim ,da cujem iskusnije ,da mogu seci, recimo kubik iz dva, puta ili tri puta,da nemoram stavljati drvo po drvo.
i koliko da zatezujem lanac recimo kada ga zategnem, koliko milimetara treba da ima odstupa od maca.
i jos jedno pitanje da li da ostrim lanac rucno ,ili da kupim onu masinu ,ovo pitam zato sto sam nacuo da masina jako skida,materijal,pa recimo umesto 15 ostrenja bude recimo 3 i moras uzeti nov lanac unapred zahvaljujem

sto se tice ostrenja,iskljucivo turpija,ali treba znati sledece stvari:
1.promer turpije(zavisi od lanca)
2.tehnika turpijanja tj.tacni uglovi pod kojima se turpija(za pocetnike nista drugo no vezba)
3.promer turpije se menja sa promenom velicine zuba,tako da posle potrosene 1/3 zuba promer turpije je manji
4.posle 7-8 ostrenja treba skidati(ravna turpija) i cistace i time se regulise dubina reza.
Vek trajanja lanca se produzava gotovo duplo kada se ostri rucno,sto se tice,sece sa napakovanim drvima najbolje su se pokazali gvozdeni ramovi sirine od 35 -40cm,otprilike 4-5 ramova - 1m3 drva,malo se vise haba testera ali potrosnja goriva je dosta smanjena i vreme koje je potrebno za secu.Zatezanje lanca je dosta bitno,jer pravilno zategnut lanac produzava vek i lancu i macu.Dakle,matice na macu su odrnute,jednom rukom nos maca podignuti na gore i spaner lanca zatezati onoliko dokle donja strana lanca ne nalegne na mac celom svojom duzinim(da nema stomak)a da se lanac slobodno okrece na macu.
 
Ja imam ram 110cm visina a 45cm sirina i onda slozim dva rama i imam izrezanih metar drva.tako da je meni naj prostije dva puta nego 4-5 puta da slazes..
 
samo joj je zamenut ovaj cep za benzin a svecica je jos fabricka i palim je svremena na vreme.
image005.jpg
url=http://www.dodaj.rs/?45/vI/3Uis2S8X/image000.jpg]
image000.jpg
[/url] Pozdrav drustvo i uvazeni majstori svog zanata/ Kao sto sam obecao evo slika motorke za koju mi treba uljna pumpa​ .Pomozite ko moze. Veceras bolje ne moze sve kontra.
 
Mora da je odneses u neki bolji (ne veci, i sa vise punih polica, vec kod majstora koji to hoce da popravi) ovako nemogu nista da ti kazem preko slika jer se ne bavim profesionalno poslom popravke testera. Treba da se rastavi, izvadi pumpa i vidi sta je potrebno da se zameni. Delovi se mogu naci, ako ne po specifikaciji za bas taj model, verovatno od nekog drugog odgovara. Pretezno je to puzni ili zupcasti prenos, mada nemora da znaci mozda je i neka glupost.
 
ljudi hvala vam na savetima ,danas sam isprobao motorku prvi kubik je pao ,sunce ti kalaisano pa ta brije,dobro si rekao,Dejane ala od testere.e sada imam jos jedno pitanje ,koliko cesto se spanuje lanac,i od cega to zavisi,i jos jedno pitanje treba da rusim jedno drvo,cenu za secenje za ogrev znam ,da li neko zna koliko je cena obaranja drveta ,i po cemu se odredjuje cena,unapred zahvaljujem
 
Koliko ja znam trebao bi lanac da zategneš kad se zagreje (posle kraćeg rada) ali isto tako i da ga popustiš po završenom poslu
 
Vidim,mada ja od kada radim motornim testerama,a to je 25 godina,palim sa otkočenim lancem.

Posle toliko iskustva mozes da je palis i iza ledja samo ako mozes da dohvatis. I ja nikad ne koristim kocnicu, niti sam je koristio.
Novajlijama se preporucuje paljenje sa zemlje sa ili bez kocnice svejedno, ali obratite paznju sta je ispred vas i obavezno jedna noga na rukohvat i potezi. Naravno kad se bolje upoznate sa alatkom palicete kako vam je najlakse:osmeh:


Lanac zatezes prema potrebi, ali kad se nasteluje pretezno ostaje tako. Kad zatezes poklopac lamele i lanca samo mac nategni na gore prednji kraj maca i to ti je prava zategnutost lanca, tada ga nasteluj kako treba i kad stegnes posle toga poklopac nesme da mrdne. :ppozdrav:
 
ljudi hvala vam na savetima ,danas sam isprobao motorku prvi kubik je pao ,sunce ti kalaisano pa ta brije,dobro si rekao,Dejane ala od testere.e sada imam jos jedno pitanje ,koliko cesto se spanuje lanac,i od cega to zavisi,i jos jedno pitanje treba da rusim jedno drvo,cenu za secenje za ogrev znam ,da li neko zna koliko je cena obaranja drveta ,i po cemu se odredjuje cena,unapred zahvaljujem
cesce se spanuje nov lanac,jer se jos nije "razradio",stari lanci po potrebi,tj.ako se vise struze na guranje ili gornom stranom maca(obicno kod kresanja grana u sumi) dolazi do postepenog opustanja.Sto se tice cene obaranja ili rada u sumi,praktikujem naplatu po rezervoaru,kod mene je od 1000-1200din.
Kocnica lanca pri paljenju bi trebala da bude aktivirana(po pravilu),ali licno to nisam nikad radio.
 
Ih dejane sada si mi zbrzeljao,prvo nisam ja u sumi nego u gradu,i nemoguce je da se stablo recimo precnika 30 sece za iste pare kao i stablo recimo 60 precnika,ovo je naravno moja predpostavka ,logicna naravno,znas kako je u gradu,kablovi od struje na levoj strani,na desnoj strani recimo kuca,sa cela nesto trece,znaci treba se popeti saseci recimo grane koje idu preko kuce ,koje ce kaciti recimo zice itd,itd,na to sam mislio dejane recimo sa svim ovim uslovima rada i recimo stablo od 60 precnika koliko da naplatim
 
tu ima posla i to majstorskog,pa prema tome tako i naplati...majstorska dnevnica je tu oko 50e,pa sad ako si radio npr. pola dnevnice toliko i uzmi.E sad,ne znam koliko je sve to bezbedno i po tebe i po imovinu i te kablove,to sam proceni,jer nikakva naplata ne moze da se meri sa stetom koja moze da nastane.Prosle godine komsija je zvao privatnu firmu(kamion sa dizalicom i korpom),dakle 3 coveka,dvoje u korpi i kranistu,da mu obore jedan orah u dvoristu koji je imao jedno 80cm u precniku slicne probleme oko strujnih kablova i komsijskih kuca,i za tu uslugu mu naplatili 30 000 din.
 
tu ima posla i to majstorskog,pa prema tome tako i naplati...majstorska dnevnica je tu oko 50e,pa sad ako si radio npr. pola dnevnice toliko i uzmi.E sad,ne znam koliko je sve to bezbedno i po tebe i po imovinu i te kablove,to sam proceni,jer nikakva naplata ne moze da se meri sa stetom koja moze da nastane.Prosle godine komsija je zvao privatnu firmu(kamion sa dizalicom i korpom),dakle 3 coveka,dvoje u korpi i kranistu,da mu obore jedan orah u dvoristu koji je imao jedno 80cm u precniku slicne probleme oko strujnih kablova i komsijskih kuca,i za tu uslugu mu naplatili 30 000 din.

Kod mene postoji čovek koga zoveš kada imaš orah (nesma biti tanji od 30cm i kraći od 1,80m (od zemlje od prve grane)). Orah prečnika 50-60cm sve grane je isenao i na štranjku

preko susedne grane polako sruštao na zemnju, grane seče u glavu ili po potrebi na više mesta. On odnosi deblo a grane na zemlji iseče na 1m dužine i još mi je dao 50e.

Ja sam tada bio prezadovoljan takvom pogodbom.To drvo je otišlo u nameštaj ali ja sam se rešio drveta koje mi je snetalo i više nije rađalo i još dobio novaca.:spavam:
 
Ih dejane sada si mi zbrzeljao,prvo nisam ja u sumi nego u gradu,i nemoguce je da se stablo recimo precnika 30 sece za iste pare kao i stablo recimo 60 precnika,ovo je naravno moja predpostavka ,logicna naravno,znas kako je u gradu,kablovi od struje na levoj strani,na desnoj strani recimo kuca,sa cela nesto trece,znaci treba se popeti saseci recimo grane koje idu preko kuce ,koje ce kaciti recimo zice itd,itd,na to sam mislio dejane recimo sa svim ovim uslovima rada i recimo stablo od 60 precnika koliko da naplatim
moj zet je za jedno drvo (topola)naplatio 600e samo secu.ogromno drvo prica se da su to drvo zasadili jos turci kolko je tacno neznam:sta: kolko se secam gruba procena je bila oko 70m3
 
Nazad
Vrh