Motorne testere

Samo grab ili bagrem za sekiru.
I to samo odcepljen komad!!
Rekao bih da je dobra i od tog fibera ili plastika, sta je vec...
Drugar je drzi na vitlu godinama, koristili smo je kao polugu u nekim situacijama, bas zilavo deluje.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Probao sam sve i svašta, bagrem ubedljivo najduže traje, i to onaj naš iz ravnice što raste u selu po međama. Držalje napravljeno od metrice ne mnogo deblje od držalja ili što deks kaže otcepljeno. Samo što kod debelog trupca su deblji godovi pa se desi da prilikom deljanja se preseku neki godovi pa se držalje tu lakše slomi...

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Pre pukne var nego dobra drvena drska (odceplen komad drveta sa pravim nitima)
Kad sa takvim cekicem, (preko 5-6 kg) zviznes par puta u tvrdo, kasnije ispada cigara iz ruke.
Mirosti sad nesto razmisljam, sta mislis o glogu, znam samo da je izuzetno zilav?


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Prije desetak godina sam krčio parcelu kod komšije i bilo je neko drvo kome sjekiricom nisam mogao ništa. Kako god udarim odskoči kao da je opruga u pitanju, kasnije cviknem motorkom.
Od tog drveta (4-5 cm prečnika) napravio držalicu za ašov, još je niko nije uspio slomiti.
 
Drzaljica napravljena tako sto se pocepa od oblice pa se obradi rucno retko kad puca, ove masinski napravljene seceno pa obradjivano puca ko staklo.
 
Sve je to lepo sto pisete ali ja ne umem ni da nasadim sekiru kako treba a kamoli da sam napravim drzalju od drveta koje nemam niti znam koje je :)
 
Dok sam imao vremena uvek sam pravio držalje za poljoprivredne alatke tipa vile, motike, lopate, sekire...
Jedino nisam kosišta pravio....
Obavezno napravim par komada, pa u pušnicu međ' "svinjarije" kad se suše, dim prođe i kroz te držalje, neuništivo...
Mora se samo paziti da se ne deformiše...
Držalje sekire koju sam držao u sanduku od špeditera sam prvo stavio u prerađeno ulje da se natopi, pa onda nasadio...
I dan danas traje....
Držalje sam pravio isključivo od bagrema, na pomenuti način, da se oblica drveta cepa uzduž , pa obrađuje ....
Sada uglavnom , za prijatelje i ponekog rođaka, nasadim kupovne držalje i mogu reći, da traju...
Kupuju se uglavnom na Vašaru, i može se izbirati i odličan primerak...
Zadnji put, prije par mjeseci, je držalje za veliku sekiru koštalo 300 dinara, stvarno neisplativo truda i vremena da se pravi u sopstvenoj režiji, pa nek' traje i samo jednu Zimu...
 
Kod nas drska za vile i lopatu 100-150 din, od lipe, jako lagana i traje prilicno...
I mi ne pravimo vise, stvarno se ne isplati.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Samo kad se setim, Zima, imam vremena da lutam po ataru i šumama, uglavnom sam tražio specifične komade drveta od Zove, za držalje vila, pa izbiram koje mi se svide, isečem i nosim kući, da uvek imam na stanju i za rezervu.....
Kome sad i to treba, imam sigurno 6-7 vila, 2 ručne kose, 4-5 lopata, 1 kramp, 3 budaka, 5-6 motika i sigurno 5 sekira...
Vile gotovo da mi ni ne trebaju, lopate da, ali sporadično i povremeno, sekira jedna velika svakodnevno Zimi, ali je na njoj držalje bilo već nasađeno kada sam je kupio na Vašaru, i imam spremno rezervno držalje za nju, koje mi nikada nije zatrebalo, stoji više grede od šupe, već godinama....
 
Kod nas drska za vile i lopatu 100-150 din, od lipe, jako lagana i traje prilicno...
I mi ne pravimo vise, stvarno se ne isplati.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Da, od lipe je lagano ali zato pukne kod prve nabijenije bale...
Za lopatu je lipa ok, pošto lopatom ne dižeš 20-25kg.
Za vile samo žilavo drvo poput jasena, bresta...
A opet sekira, macola, kramp....., gde se lupa, tu treba ozbiljno drvo....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ми за виле, лопате и слично користимо леску, за секиру букву.

Послато са RMX3624 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh