Motorne testere

Dok je testera nova i ne dodje do korisnika taj dio glumi mac, da se srafovi mogu stegnuti a da poklopac ne potone. Kod prve upotrebe to se skloni i montira se vodilica. Predpostavljam.
 
A sta je se tu uopste desilo? Nije uklonio ovu plastiku, pa nije imao podmazivanje lanca, ili je gusilo lanac a on forsirao masinu, ili.....?
 
Ma da...
Mač ide direkt na metal, odnosno onu metalnu ploču, a on je izleda stavio mač na ovu plastičnu...
Podmazivanje lanca izostalo, sjbao i nov mač i nov lanac...
Koji jedino i vrijede na toj testeri....
 
Ove vodilice to jest macevi sa kosom rupicom za ulje su uzas..
Ajde sto je neki strucnjak proracunao kao da je bolje kada je ukoso, nego sto je rupica mnogo mala.
Muku sam mucio desavalo mi se da zakuca zvezda ne mogu da je odglavim nema sanse dok sve ne skinem.. podmazivanje ocajno, sto se mnogo vise videlo kada su u pitanju suvlja i prljavija drva kao i drva veceg precnika, na manjim debljinama i na sirovim drvima to nije bilo strasno ostane malo po zubima ostataka od drveta itd..

Medjutim kada su drva debela i kada su suvlja i imaju po malo zemlje u kori onda je katastrofa, lanac izgleda ovako :

ZfKjNIt.jpg


Mac je Oregonov, debeli zidovi, masivan, tezak, sa izmenjivim vrhom, bas odaje utisak kvalitetnog maca a i skup je.. Medjutim rupica izgleda ovako :

yj7Rh9g.jpg


To je bas malo i ide ukoso, dosao sam do zakljucka da je to problem loseg podmazivanja, jer je uljna pumpa odvrnuta do kraja.. Izmerio sam na nekom macu gde je rupca okrugla i dobio 4.7mm precnik otvora sto je daleko vece od ovog malog cuda koje su oni projektovali da je dovoljno.. Uzeo sam burgiju od 5mm i prosirio tu rupu..

nsfp7tf.jpg


tO3YjaS.jpg


Sad podmazuje mnogo bolje, ulje ide kao blesavo kako i treba da ide na maksimalno odvrnutoj pumpi i moze da podmazuje i mac od 60 cm a ne od 45.. Tako da ako neko ima slican problem a ovakav tip maca sa kosom malom rupicom moze ga resiti na ovaj nacin, ako i nesto zeznete mada ne vidim sta, opet ostaje fabricka rupica sa kontra strane...
 
Ja sam skoro uzeo takav mac, ali je veca rupa cini mi se
Uglavnom nemam problema sa podmazivanjem.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Izmericu cim budem stigao.
Nego koliki je mac, koji korak?
Sad razmisljam, kod mene je 38cm 325 korak pa ako je i ista rupa kao na tom tvom jako je verovatno da je to i dovoljno za podmazivanje.
Pretpostavljam da je kod tebe 3/8 korak i dosta duzi mac cim si odvrnuo pumpu do kraja...

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Da, 3/8 i 45 cm..
Odvrnuo sam do kraja jer nije htelo ni tako lepo da podmazuje, sada cu testirati detaljnije pa ako bude dobro mozda cu i da zavrnem malo.. ali svakako da je evidentan bolji ucinak u odnosu na ovu malecku rupicu.
 
Velika je razlika u seči tanjih i sirovih drva u odnosu na deblja i suva...Kada su u pitanju suva drva gotovo da se vizuelno ne mogu uočiti tragovi ulja na lancu što samo po sebi ne ukazuje na nedovoljni protok ulja.On se podmazuje pogonske članke lanca u kanalu mača, pogonski zupčanik na testeri i zvezdu na vrhu mača (ona se i dodatno podmazuje mašću koju treba povremeno dodati).Ono što je takođe poželjno kod takve seče je to da se s vremena na vreme u pauzi između seka testera isturira na prazno na neku svetlu podlogu (često bude to poprečni presek presečenog debla) ne bi li se vizuelno proverilo da se nije mač zapušio.Ako ulje ide, nastaviti sa sečom jer je podmazivanje dobro i ako se to ne vidi na gornjoj strani lanca.Što se tiče zvezde i njenog zaglavljivanja...skoro uvek je to kod prečnika debla koja su ili veća ili egal sa dužinom mača.Naravno da je savet da se izbegava seča punim mačem,ali kako to u praksi često nije moguće treba seći na tzv. "ljuljanje"...da uvek seče samo polovina lanca (prednja ili zadnja).Tako se dobija manji otpor u drvetu i testera ima više snage što je presudno kod zaglavljivanja zvezde.Kod seče sa punim mačem testera potroši svu snagu i lanac izgubi na brzini...kako se zvezda nalazi na vrhu, snaga je tu najmanja i zaglavljivanje je neminovno (upadne odlomljen deo drveta koji lanac usled male brzine ne uspe da odbaci). Pored svega ovoga do zaglavljivanja dolazi i usled neravnomerno potrošenog mača...sva udubljenja na njemu proširuju zazor između njega lanca i male cepljike drveta laku upadnu i zaglave se.Trenutno rešenje je svima dobro poznato, ali za one koji ne znaju...naći oštru ivicu presečenog debla, zaglaviti zub lanca i vući suprotno od okretanja lanca, ako i to ne pomogne, onda skidanje lanca, čišćenje i ponovna montaža istog.
Malo sam se raspisao više, ne zbog vas koji sve ovo znate, već uvek dolaze mlađi i ljudi koji nemaju iskustva, pa nekom ovo možda pomogne...
Elem, imam 3 testere i ni na jednoj nemam te kose rupe na maču...ako ikad naletim na njih, preneću iskustvo.
 
Kolika je normalna potrošnja ulja za lanac? Na ms 180 u početku mi je trošila jedan rezervoar ulja na 2 rezervoara goriva, a sada je odnos potrošnje 1:1.
 
Ms 180 nema podesavanje kolicine ulja koliko se secam ? Kupi neko kvalitetnije ulje mozda ce ga bacati manje.
 
@BOKIBOLE
Za MS 180-ku je "normalna" potrošnja,na jedan rezervoar mešavine, ide otprilike pola rezervoara ulja za podmazivanje.....
Kad dolivaš mešavinu u rezervoar, obavezno dolivaj i ulje za lanac u pripadajući rezervoar, ne rizikuj da "ne dostigne" ulja...
1:1 je previše...
Pisao sam već o tome, jedina mogućnost da se poveća dotok ulja za lanac na mač je proširenje rupice-kanala kroz koji ulje od uljne pumpe stiže do mača...
Mislim da je rupica 2 mm, i treba je proširiti na 2.5mm, onda će trošiti , u nekom normalnom radu, nešto jače od pola rezervoara ulja na 1 rezervoar mešavine...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh