Motorne testere

Iskreno i ja sam samo ispraznim, ne mogu zimu organski da smislim, bo je ko je izmislio :( mrzim zimi da idem napolje a ne da trkeljisem testeru ili nesto slicno, no opet se trudim da taj period bude sto kraci, recimo ako ce u novembru biti lepih dana onda to uradim tada..

Evo recimo sada javljaju opet 15 stepeni krajem sedmice, pa bih mogao opet malo da upalim jer ce biti toplo i imacu volje za to.. no buduci kako ova zima ide, izgleda da cemo loziti opet do maja..

4rkm6no.png
 

Najbolji video o tome kako se rucno\slobodnim stilom ostri lanac koji sam gledao,cak sam i ove delove gde sece nesto preskocio jer mi jasno da sece odlicno :),samo ovaj deo gde ne ostri odmah uz sami zub nego izvadi prvo mali deo pa posle priblizi turpiju da bi mogao da bude ispod zuba me zaintrigirao...mozda probam to.
 
Poslednja izmena:
Imam ja ovu jednu žutu testeru Pionir P40.
65 kubika, ali ima snagu kao da je od 75.
Klip colovni 47,6 ali srećom kompresija kao kod nove.
Ne koristim je uopšte, a žao mi da je prodam, jer takav kvalitet više ne postoji.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Dali je neko probao ove nove Hexa lance?
Deluje mi da je dobra stvar, mada dosta skuplji....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Koliko ja znam nema ih jos na nasem trzistu.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Imam ja ovu jednu žutu testeru Pionir P40.
65 kubika, ali ima snagu kao da je od 75.
Klip colovni 47,6 ali srećom kompresija kao kod nove.
Ne koristim je uopšte, a žao mi da je prodam, jer takav kvalitet više ne postoji.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
Billy Ray najvise koristi stare Mcculloch i Husqvarna testere.
Ne znam po cemu su posebne ali vidim da rado bira ove robusne Mcculloch...
Nikad ih nisam video uzivo, pretpostavljam i ta tvoja Pioneer da je slicnog dizajna i karaktera...
Sad sam pogledao neki njegov video i vidim da ima i te Pioneer testere, do sad nisam obracao paznju

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Pioneer testere imaju neki interesantan stil, motor je sa reed ventilom, platine, znači bukvalno neunuištiva.
U rukama imaš osećaj da nema prepreke za tu snagu. Rezali smo jednom sa njom panj od 60cm, pun mač ne oseća niti smanjuje obrtaje i kada se navali.
Bitno drugačniji karakter od Stihl i Husq.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Danas sam prisustvovao jednoj nesvakidasnjoj situaciji..
Isao sam sa komsijom da mu doteramo turu drva i posao njegov kolega sa motorkom, jer je imalo jos oko pola neistrugano..
U sustini posle nekih 10-15 min rezanja kaze covek nece u drvo, nece nikako, mada se meni cini da ide lepo...
Seo on na trupac da ostri motorku i sada ovaj seo nasuprot njemu i drzi mu vrh maca da bi ovaj mogao da ostri.. a lanac je zategao toliko da kada hoce da predje na sledeci zub uzme onaj kljuc i upre kao bik u njega da bi ga pomerio par santima.. Gledam sta radi covek ne verujem, ok je da lanac treba biti malo zategnutiji kada se ostri ali ne toliko..
Nista naostri on to, upali i krenu da radi... nije radio 5 minuta kad se cu nesto puce i motorka stade..
Ja pridjem kad na gornjoj strani vodilice u drugom delu ka zvezdi lanac komplet iskocio iz vodilice i stoji zabijen neki metalni deo u lanac..
Pridjem malo bolje kad vidim pukao prsten lancanika i komad se zabio u lanac i tako ispalo sve iz vodilice na vrhu i stoji..
Na zalost telefon mi je ostalo u kamionu pa nisam mogao da slikam, ali ne znam ni da li bi smeo od njega jer je bio ljut kao ris, mada ne vidim iz kog razloga jer je ostavio onako divljacki pretegnut lanac.. ja mu kazem znas sto ti je to puklo i objasnim mu, kaze on nema to veze..

Posle kada sam ostao sam sa komsijom pitam ga zna li on uopste da radi sa motorkom, kaze radi 20 godina, radi sa drvima.. Prosto ne mogu da verujem kako ljudi rade tolike godine a pojma nemaju o osnovnim stvarima, lancanik zove ''ova vodilica'', epilog je da mu je na MS 440 pukao prsten lancanika i iskrivio se lanac, sada da li je napravio neku vecu stetu na radilici pojma nemam..
 
Moze malo vise naspanovan ako bas hoce da se manje pomeraju zubi dok se ostri ali pretpostavljam da ga je posle ostrenja olabio...drzi se mac podignut gore,spanuje dok sa donje strane lanac ne udje skroz\dodirne mac + mozda 1\4 kruga manje vise nije tacna nauka...sa donje strane izvuce zub i kad se pusti treba sam da uskoci nazat a da opet moze relativno lako rukom da se obrce lanac.Pre u uputstvima kazu da zategnes samo toliko da kad povuces lanac testeru ne pomeras ali ipak malo vise od toga.
 
Nije olabavio, u tome je poenta, stajao sam na 2 metra od njih dok je lanac ostren..
A toliko je bio zategao da je celom tezinom gurao da pomeri zub kako bi presao na sledeci da ostri..
Meni je osnovno kada zavrsim sa takvom rabotom da uhvatim lanac rukom i da ga povucem napred da vidim kako ide, nekome izgleda nije.. i ako 20 godina radi sa drvima..
 
Ma i izmedju u toku rada...mozda ne baca ulje,kad se sece neki trulez pa zaglavi,ohladi se pa zategne lanac...ko zna kakvih sve tu scenarija ima.
 
Sta bi ste mi preporucili od manjih polovnih testera, treba mi za manje grane i prekresivanje. Razmisljao sam o stihl 170/180ms ili husqvarna 236?
 
Nazad
Vrh