Motorne testere

Evo ga alat za tu namenu. Isto nema greške...
ecdcdd634da153626c8e05cff5f38a3a.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Šablonom...sve drugo je lutrija koja može da ošteti lanac...premalo skinuti - lanac ne hvata pravu dubinu, previše - opasnost od pucanja zuba.
 
Ja koristim istu onu kojom se podmazuju trimeri, tj. ugaoni prenos...Treba skinuti deklu mača, mač, lanac i komplet kvačilo sa korpom.Zavisi od tipa testere...STIHL je uglavnom to prostije rešio, ne mora da se skida celo kvačilo, veća samo jedan seger osigurač i korpa (doboš) ide napolje zajedno sa igličastim...Kod Husqvarne i još nekih modela mora se skidati komplet jer je doboš sa unutrašnje strane...Nije ni to komplikovano, ali ima malo više rasturanja...skine se dekla mača, odvije svećica...U cilindar (tamo gde je bila svećica) stavi se parče kanapa koji će da blokira klip.Na kvačilu postoje dva mesta za manji sekač...Naterati rukom kvačilo da klip udari u postavljeni kanap , pažljivim i odsečnim udarcem čekića (tu je kontra navoj, pa kvačilo treba tući u desnu stranu) ono će popustiti...Onda se rukom odvije i skine igličasti ležaj.
 
Kod Štila je jako prosto prići tom ležaju, bukvalno se samo skine uskočnik sa radilice i svuče se kvačilo.
Generalno taj ležaj se vrti samo na leru, i jedno podmazivanje dobrom lepljivom masti je dovoljno pri amaterskoj upotrebi i jednom godišnje..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Hvala @dejan 351. :ppozdrav:
Jonsered 2159 je u pitanju. Ležaj nije nikada podmazivan, a do sada je izradila između 120 i 150 metara prostornih drva ( rušenje i rezanje na 30 cm).
Nisam upućen koja mast se koristi za trimere. Osim lipleks masti imam i mast za podmazivanje zvijezde na vrhu mača.
 
Ne znam ni gde se nalazi taj lezaj ,na prethodnoj stlovki 029 menjao lance i vodilicu ,kad ima puno posla 5 lanaca svi masinski naostreni ako ga ne opicim od kamen ili metal 10 meteri drva nasecem i isecem moze jos al ga zamenim ,nikad turpiju nisam drzo u alatu ,kad sam batalio sumu samo sebi 20 meteri uvek tri lanca u torbu ,dao sam je posle 15 godina eksplatacije ispravnu i uzeo manju 211 laksa mi ,evo i ona 5 godina radi ponekad naturpijam lanac al ni blizu kao kad naostre momci u servisu.
 
Pa sta se onda podmazuje kroz onu rupu na osovini radilice, na njenom celu kod kvacila? Zar nije tu mjesto za podmazivanje iglicastog?
 
Ne kaze se dzabe da covek uci dok je ziv. Eto ja za to podmazivanje nisam znao, a cudi me kako teraju testere godinama ako to treba da se radi cesto.
 
Pa sta se onda podmazuje kroz onu rupu na osovini radilice, na njenom celu kod kvacila? Zar nije tu mjesto za podmazivanje iglicastog?
Postoji alat za takvo podmazivanje, neka vrste pumpice ili "utiskivača", međutim skoro uvek je ta rupa zapušena ili nije skroz otvorena, pa to podmazivanje nije zagarantovano...stavljanje masti direktno na ležaj je daleko sigurnije i bolje.
 
Imam takvu vrstu mazalice, a nekada se davno dobijala uz novu Husku, i ja to druknem1-2 puta svaki put kada otvaram deklo i skidam mac.
https://www.agritehnika.si/potisna-mazalica-150-g Evo te mazalice tzv ''potisna'' na buvljacima ih ima k'o pljeve,a i skoro svaka radionica tokarska ih ima, jer postoje masine za obradu metala koje su imale takva mazajuca mjesta.
 
Ne kaze se dzabe da covek uci dok je ziv. Eto ja za to podmazivanje nisam znao, a cudi me kako teraju testere godinama ako to treba da se radi cesto.
Tjeraju jer iglicasti je u funkciji samo kada je testera na leru, cim das vatru oni tegovi u kvacilu ukljuce pogon lanca i onda se okrece cijelo kvacilo i lezaj zajedno sa radilicom, dakle iglicasti nije vise u funkciji-
 
Nazad
Vrh