Motorne testere

Naravno...još mnogo toga, ali motocikle rade i dalje...ovo mi je delovalo rustično.
 
Tako je...nije ni čudo budući da iz Švedske dolazi i Alfred Nobel, pronalazač dinamita i gomile drugih patenata.
Osnovana u Švedskoj 1689. godine, kompanija je započela proizvodnju pušaka i vojne opreme. Do kasnih 1800-ih, proizvodni spisak kompanije uključivao je mašine za šivenje, peći i kućne aparate. Proizvodnja motocikala počela je 1903. sa modelom sa jednim cilindrom, a tokom narednih nekoliko godina nastala je na četiri različita proizvedena motocikla.
Evo modela iz 1903.

 
MS290 je dobra samo kada joj se stavi klip/cilindar od 390. Paše sve 'šraf na šraf'.
Tek tada može da se izvuče i blizu 5 konja i onda bude skoro kao ms440.
Naravno, treba pojačati i pumpu za ulje, ali to je već druga tema..
Mirko, savetovao bih ti da se polako oslobodiš tog Solo-a i kupiš S034s/036 ili H365/372..:cool:
Koliko bi kostala takva prepravka, odnosno delovi??

I ako moze opis ili slika kako si resio polugicu za sauh...
 
Htio da izvede samoubistvo. Kompletan kreten ništa drugo. Kakvi sve kreteni koriste testere, i onda "Šta se desilo?" "Kako se desilo?" "Kako baš njemu, toliko godina to radi."... I da, žali Bože onakav hrast...
 
Jedini gluplji (i opasniji po sopstvene živote i živote okolnih ljudi) od alkos sekača su yt sekači...bez ikakvog iskustva u praksi sa manjim deblima, pogleda par klipa, uzima testeru i kreće da se kocka po šumi sa stablima koja ubijaju i ne daju šansu ni za jednu grešku.Nije samo ova oblast pokrivena crnom stranom interneta, na žalost mnoga...Kada se toma doda i alkohol, dobijamo tragedije na koje se više niko i ne čudi.Naravno da postoje i prirodno glupi ljudi gde ih sopstvena glupost ne sprečava da rade, šta više, da im još kuraži da naprave nešto zbog čega će kajati celog života ili možda neće...Ne treba gledati klip više puta da bi se shvatilo šta je pesnik hteo da (po)kaže...Primarno smanjenje obima debla zbog kraćeg mača se radi polako i precizno, ova duboka horizontalna rezanja je vuča vraga za rep...neznanje glupavost ovoga puta je pokrila sreća, ali samo do sledećeg puta.
 
Napisao si upravo ono što sam i ja (odavno) primetio kod YT sekača.
Kakvih ludaka tu ima, neopisivo.
Iako od malih nogu koristim testeru, kada god obaram drvo deblje od 20cm pravim posebnu strategiju. Za ogrev volim obarati ono što je već nageto tamo gde hoću da padne. Ono što stoji vertikalno, prethodno zategnem španerom na stranu gde hoću da padne. Možeš pripremiti rez i šarku kako hoćeš, ali ako najednom dune vetar, obara drvo na suprotnu stranu i zato mi je španer obavezan.
Imam i jedan svoj patent: stablo za ogrev režem 30cm iznad zemlje, i tu imam prostora da napravim pravilan rez i šarku daleko bolje nego tik iznad zemlje. Kada stablo padne, onda odsečem taj ostatak od 30cm jednim rezom tačno iznad zemlje i panj ostaje lep i ravan a ovo što se odseče normalno se iscepa za ogrev ili ostavi za sušenje mess.
Ponekad i otkopam oko panja 15-tak cm pa taj ostatak odsečem i nekoliko cm ispod zemlje i posle toga pokrijem zemljom i lišćem. To omogućava da kasnije traktor i prikolica tuda normalno idu..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Youtube je nekada bio mnogo kvalitetniji za razne edukativne sadržaje raznog tipa ali onda su razne budale umislile da se samo gledajući može sve naučiti, i sada je YT pun kamikaza. I pun je onih američkih kretena koji za 👍 rade sve a naši ih kopiraju. Ove imbecile koji poginu praveći se pameti ne treba žaliti ni najmanje.
Ja sam kao klinac od profi drvoseče učio, pomalo sticao iskustvo, prvo počeo valjati manja stabla ručnom testerom... i pored svega nikada bezglavo ne idem u šumu niti rizikujem više nego što moram, mnogima je šuma glave došla.
Što kaže kolega za obaranje 30 cm od zemlje, ako situacija nalaže uradim isto, nema potrebe rizikovati, ne obaram za građu nego za šporet.
 
Pogledao jos jedan klip od ovih majsotra.Ima svi jednog dana da poginu u sumi ako ovako obaraju stabla.

Na ovom sto neko rece covek sa svih strana radi duboki rez.Samo ga rezu u krug tako pa gde padne.Dobro ga nije ubilo kad je puklo deblo.
 
Nisu normalni, izginuce ko misevi... cim ga cujes da turira testeru dok je u drvetu znas koliko je sati.... uvek sve isplaniras, putanju za beg, rascistis okolo... ja poslednji put, nisam napravio glupost, ali krenulo drvo da pada i pomerim se par metara, i pade vertikalno suvarak kao ruka duzine 80cm pored panja, tu je gusta suma a video sam da u vrhu ima suv stup grana, davno nisam sekao gde je gusca suma, sve neke debeljake sto su ostali, a oko njih nema blizu drvo, znaci gde je gusta suma cim krene drvo odmah bezis u sigurnu stranu minim 7-8m, jer moze ovako da se odlomi nesto i padne, moze od drugog drveta da se vrati grana i odleti nesto ka tebi i naravno kada drvo padne lagano se prilazi i gleda u vis da negde ne visi nesto kriticno...
 
Što kaže kolega @Kremator nemožeš preterati u opreznosti u takvim poslovima.
Takođe, ni nošenje šlema uopšte nije preterivanje.
Dakle, dobra priprema i planiranje svega.
Ako to veliko drvo nema prirodan nagib na stranu gde ti odgovara pad dva španera vezana u krošnji dokle možeš doći..
Ponekad sam traku španera vezivao i za traktor(gde može prići) i nategnem blago..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Треба да рушим две велике тополе сад сте ме истраумирали са овим видеом...
Zapali ih onda na prolece :osmeh: .... rusio ja velike topole prosle godine, neke su bile i velike i doobro nagnute, vadio sam manji iver pa ubadao sa obe strane tako da mi sa kontra strane ivera ostane meso jedno 7-8cm da drzi drvo da ne pukne, i posle samo secnem to stojeci sa strane i ono ljosne, jbm li ga imam veeeliko iskustvo u sumi, nisam profesionalac ali tako mi se cinilo da je iole pravilno mozda, uglavnom proslo je bez problema.... uvek kada se sece sa kontra strane ivera stoji se sa strane!!!!! ukoliko je drvo deblje od duzine maca sa jedne strane ga zasecem da moze sa druge mac da dohvati a da stojim pored a ne iza drveta...
 
Ево једна од летос да видите од прилике са чим имам посла. Ове су секли у једној долини и нису успели да их изнесу већ оставили. Они нису могли са трактором али шта је трактор за 506-ицу...
806345b10c7e18c074477e390d5317c6.jpg
 
Ne znam ljudi, meni i dalje nije jasno sta je onaj "strucnjak" hteo i kojom se tehnikom sluzio.
Ja sam inace od 11-te godine u sumi nosio metar, vodu i sklanjao grane. Jedno 7 godina tako dok nisam dobio majstorsko pismo i poceo da radim sa motornom testerom.
 
Nazad
Vrh