Motorne testere

Kako radite skracivanje lanaca, ima li neki alat za to?
 
Ja nemam...
Izbrusim nitne brusilicom, samo pazim da ne pregrejem lanac, namestim na koju dužinu hoću, ubacim nitnu, i polagano "izlupam" nitnu s obe strane, da izgleda što "vernije" kao sa presom kada se radi...
 
Ma nitna je oko 50 dinara, a skraćivanje (ili nastavljanje) lanca kod "majstora" 200 dinara...
Uvek kod kuće imam barem 2-3 nitne...
Umem da "kasapim" lanac do zadnjih atoma "mesa", pa tako i bude "karambola", tj, pucanja lanaca, pa i potrebe za njihovim nastavljanjem, ili skraćivanjem...
Mada, kada se rastegne "ko babine gaće", i jedared pukne, zanitujem, ali kada ponovo pukne (na drugom mestu), ide u penziju, po hitnom postupku !!!

- - - - - - - - - -

Dobrodole imaš da kupiš članak jako jeftino, i daleko je sigurnije tako spojiti lanac..
Šta se podrazumeva pod "članak" ?
Zub, ili nitna?
Ne zezam, jednostavno, ne baratam baš pojmovima kako se šta pravilno zove...::sramota::

- - - - - - - - - -

Pa kad je izbrusiš zar nije posle kratka za nitovanje?
Ni u ludilu ne pomišljaj da stavljaš staru nitnu !!!
Niti da pokušavaš "lepo" da je skineš, pa posle tom istom nanovo zanituješ !!!
 
Није увек све при руци, давно тек кад сам почео да радим са моторном тестером склизне ми дрво и покида ланац. Шума 20км од куће или сат и по вожње трактором, немам равну турпију ...немам скоро ништа. Некако сам наставио ланац са округлом турпијом. Од тад носим резервни ланац, свећицу, турпију...Бензин раздвајам у више боца(нека се пробуши узгред). Једном сам отишао и без секире, тај дан сам био тако пажљив као они stihl манекени у карираним кошуљама, лепо извадим ивер, окрешем сваку гранчицу сваки рез по пропису.. Мислим да моторке снаге мање од 3кс нису за дрва дебља од 20цм. Имао сам прилику да радим са Ms170, ms 230, ms260, ms290, ms390, solo647 ...Ms170/230 су играчке то је само за шљивике и врбаке. 260 је била ганц нова нешто ме није одушевила некако је млака, 290 је права мера а 390 је већ превелика за моја леђа.
 
MS260 zaista jeste anemicna, dok se malo ne 'dotera'. Posle toga grize, ali ipak je to testera od 47cm3. Ja sam sredio dosta bas tih testera, i to je jako dugotrajna masina i pocetna u liniji pravih profi testera. Uvek sam je opremao macem od 33cm/28 zuba. Za moj ukus je dosta bolja od ms290.
Ms290 i ms390 su potpuno iste testere, samo se klipovi(i cilindri, naravno) razlikuju u 2mm. Dakle, ista tezina. Ko sredjuje ms290, ugradi sklop 49mm i ima ms390.
 
Једном сам отишао и без секире, тај дан сам био тако пажљив као они stihl манекени у карираним кошуљама, лепо извадим ивер, окрешем сваку гранчицу сваки рез по пропису..

Kada imas pri ruci ms 170/180, glupo je koristiti sekiru. Mnogo je lakse da je upalis po potrebi, makar i za dve, tri grane, nego sekirom da zapinjes i gubis snagu bez veze. Nosim sekiru, naravno, ali kada god sam je uzeo u ruku, shvatio sam da je bilo pogresno, obzirom da sa ms 180 brze, preciznije, lakse i kvalitetnije odradim posao.
 
stihl ms 230 ili husqvarna 242xp(magneziumsko kuciste i uopste kvalitetna izrada) malo vise preferiram od 42...bar od toga navedenog...024 nisam koristio i nikad u radu nisam video tako da nju necu da komentarisem.
Hvala za predlog ova 242 je prava zverka u malom pakovanju, a tu je takodje dobar predlog od clana mirosti stihl 026/ms260, ali ja postajem jos neodlucniji jer se izbor povecava. A tu je i predlog za husqvarnu 340 i stihl ms 230 za koji clan mirko67 kaze da je igracka.:sta:
 
Ms170 i ms180 su iste testere, sa malom razlikom u jacini motora(1 mm veci klip na 180-tci).
Ms210, ms230 i ms250 su takodje testere sa razlicitim motorima u istoj 'karoseriji'. Ja tu prednost dajem, naravno, ms250.

Ako ide na H stranu onda od srednje malih testera 346xp je najbolja opcija, ali je skupa..

Recimo, da mnogo ne luta, a da ne plati previse, za pocetak predlazem ms211.
Kasnije, ako ima potrebe kupiti veliku testeru i to je to..
 
Ms170 i ms180 su iste testere, sa malom razlikom u jacini motora(1 mm veci klip na 180-tci).
Ms210, ms230 i ms250 su takodje testere sa razlicitim motorima u istoj 'karoseriji'. Ja tu prednost dajem, naravno, ms250.

Ako ide na H stranu onda od srednje malih testera 346xp je najbolja opcija, ali je skupa..

Recimo, da mnogo ne luta, a da ne plati previse, za pocetak predlazem ms211.
Kasnije, ako ima potrebe kupiti veliku testeru i to je to..
Da li sam dobro razumeo, kad mi vec predlazes ms211 onda ce ms230 da bude jos bolji izbor za mojih 30m godisnje.
 
Pa neznam koje su cene, ali mislim da je ms230/250 znacajno skuplja od ms211.
Bolji izbor jeste, ali ako novac nije problem predlozicu ti cak i bolja resenja..
 
Pa novac i jeste malo problem mogu izdvojiti do 40,000 din. imam informaciju da od 15 marta krece akcija stihl testere i da ce ms230 da bude negde oko 41,000. A tu je u ceni i dolmar 109 42,000din. i on mi se kao najvise svidja, ali izgleda da niko nema iskustva sa tom testerom.
 
Ms170 i ms180 su iste testere, sa malom razlikom u jacini motora(1 mm veci klip na 180-tci).
Kod ms 170 je kraci mac tj 30cm a kod 180 je 35cm. Takodje je vodjica lanca код 170 1,1mm a kod 180 je 1,3mm.

Max81, procitaj stranu 443 i videces kako je jeftino prosao Kardan sa kupovinom ms 211. Mozda ti to pomogne da odlucis.
 
ms 170/180 se kod nas isporucuje sa tim reznim garniturama, ali sam rekao da su to u stvari iste testere(naveo sam jedinu bitnu razliku).
Ja sam na moju 180-ku (nemacka original sa dekompresorom) odmah stavio tu 'malu' reznu garnituru od 1,1 jer sa njom mnogo lakse i brze reze..
 
Dali je to tacno, da Stihlovi lanci se najmanje raztezu pa Husqvarnini, Oregonovi itd?

Imam stihl lanac na jednoj...cini mi se da su bolji bar po tom pitanju-nema nesto da se teglji a oregon zna da se isteglji pa da mora da se skrati.Verovatno ima nesto u toj prici,mozda tvrdoca lanca ili maca bolje uparena ili oregon pravljeno za drugo podneblje iako to nebi trebalo da bude faktor.
 
Ja nisam imao nikada narocitih problema sa tim istezanjima, i licno smatram da su posledica pregrejavanja rezne garniture uvek zbog slabog podmazivanja..
Zubi Originalnih Oregon lanaca su uvek vazili za nesto tvrdje od Stihl-a, jer su se Stihl lakse ostrili..
'Bem li ga..
 
Nazad
Vrh