Motorne testere

Nije generalno...pojedini modeli...



Sve testere se mere bez rezne garnuture...jer proizvodjac testere ima dve ili tri rezne garniture koju moze da tera testera pa da nebi davao tezine sa svakom garniturom napisano je bez

Stelovanje karburatora se ne moze pisati niti objasniti preko interneta,,,nemojte dzabe pokusavati...jer retko ko ima merac broja obrtaja,merac pritiska,merac kompresije to su tri osnovna alata bez njih se ne moze pravilno namestiti testera.....
stelovanje testere na uvo je veoma rizicna igrarija pogotovo za amatera...veoma lako moze doci do zaribavanja termo grupe ili zaribavanja i pucanja radilice...


Veliko postovanje,slazem se da je stelovanje na uvo rizicno pod uslovom da ne znas tacno sta radis,naravno i da moze da dodje do pregrevanja i svega sto ste naveli jer su maksimalni preporuceni fabricki obrtaji prekoraceni.U slucaju da negde vuce fals vazduh i ne moze pravilno da se nasteluje ili ima samo privremeni efekat,Samo stelovanje iskljucivo sa tahometrom isto ima svojih ogranicenja - nije toliko jednostavno da ako na primer za odredjeni stihl model navodi da su maksimalni obrtaji 12.000 rpm i ti na to nastelujes,treba i po zvuku da procenis dali je dovoljno bogato nastelovano.Nekom objasniti zvuk i razlike jeste tesko i tu se isto slazem.

- - - - - - - - - -

Evo prvi deo,kad budem opet imao vremena nastavicu,ne ocekujem da ce neko uspeti da steluje nakon teksta(ni ja nebih) cak nebih to preporucio ali makar neku teoriju da svati sto je podjednako bitno.

Ima 3 stelovanja L(odnos vazduha i goriva pri niskim obrtajima),H(odnos vazduha i goriva pri visokim obrtajima i kako se ponasa u seku) i LA ili T(kolicina ler gasa kad dignes ruku sa testere).Dosta faktora uticu - Sam kvalitet goriva,filter vazduha,spoljasnja temperatura,nadmorska visina itd(Auto tune ili M-Tronic sistemi sve to uzimaju u obzir i shodno tome koregiraju-samo koliko sam svatio nacin rada tog sistema potrebno je kad je nova testera da se napravi par duzih uzastopnih seka pod punim gasom da se sistem prilagodi tj nasteluje rad u datim uslovima jer nije preterano dobro da nasteluje ako si predhodno sa polovinom gasa sekao,naravno pre svega toga ja bih pustio da istrosi rezervoar u leru ili 2 sa povremenim dodavanjem gasa).Prvo treba skinuti filter vazduha i ocistiti ga kompresorom na primer(ako se stelovanje vrsi sa zaprljanim kad se ocisti to ce da utice na stelovanje),u rezervoar goriva bi trebalo da ima gorivo do pola bar ili pak napunjen skroz(ako se vrzi pri skoro praznom ili u fazi gasenja testere kad se napuni moze isto da utice-to su vec neke nijanse ali sto da ne),pravilno naspanovan lanac(o tome ce kasnije).U slucaju da uopste se masina ne moze upaliti moze se krenuti od osnovnih podesavanja navedenih u uputstvu koji mogu da se razlikuju(na primer:H i L se zaviju skroz i onda se vrate po jedan krug,uzmes obelezis na srafciger flomastereom kad se skroz zavije i pored te beleske stavis na kucistu testere crticu i onda odvijes pun krug).Upalis je i ostavis da se dobro radno zagreje jer u suprotnom kad krenes da seces drvo moze da dostigne vecu temperaturu i promeni rad ako predhodno se nije zagrejala dovoljno-cak nije lose ni da se napravi par seka.Ako se zavija u smeru kazaljke na satu(zavijas straf) smanjuje se gorivo i dodaje vazduh i samim tim povecavaju obrtaji a suprotno (odvijas straf)dodaje gorivo i smanjuju obrtaji(siromasno stelovanje je previse vazduha a bogato je previse goriva),neki redosled stelovanja je L-T-H-L-T jer svako pomeranje jednog malo utice na rad drugog(i moze da ukvari potreban celokupni rad) tako da moze da se desi da treba se par puta vracati.Krenimo od L-a bez diranja gasa zavijati straf i cuce se kako brzina motora raste i raste(u slucaju da pocene lanac da se okrece smanjiti ler gas i zaustaviti ga jer ometa stelovanju) u jednom trenutku kad predje taj ``Vrh`` ili najveci gas cuce se `bum bum bum...` usporeno tj poceo je da pada i malo mu fali ako zavijes dodatno da se ugasi testera,vratiti u suprotnom smeru i pocece da raste opet gas i sa dodatnim odvijanjem pocece da dimi od viska goriva i oketanjem na drugu stanu ce poceti opet taj pad gasa i faza gde ce skoro da se ugasi...ono sto treba naci je taj najveci stabilan gas gde najbrze testera radi od te tacke po uputstvu treba odviti za 1\4 kruga i probati reagovanje na gas u slucaju da okleva ili se cak ugasi u slucaju da je radi primera previse siromasno nastelovano(fali gorivo da bi povuklo) vratiti unazad postepeno time dodavati gorivo i opet probati reagovanje(ako se primeti vise dima na auspuh onda je previse odvijen straf) ili od te najvise brzine odvijati polako nazad dok se ne primeti blaga promena zvuka ili mirniji rad i posle proveriti naravno - Ono sto zelite da postignete stelovanjem L je da prima gas bez ikakvog oklevanja i da od niskih obrtaja pa do visokih ide u `ravnoj liniji`.sad ide stelovanje ler gasa - a i svaki put kad dirnete L utice na njega i treba ga prestelovati,krenite tako sto ce te ga povecavati dok lanac ne krene da se okrece onda polako u suprotnom smeru dok se ne zaustavi,odaljite se malo i pogledaj te dali ide napred nazad lanac ukoliko se to desava smanjite jos malo dok prestane to da radi.u tom trenutku to je vec jaci ili veliki ler gas i da se primetiti da testera ima ``metalan`` zvuk ili pinguje,zvoni...treba ici nesto ispod toga gde je ujednaceniji sporiji uzastopni zvuk koji podseca na 4-taknu masinu na primer.Hajde ovako:Staviti testeru na zemlju ako je mali ler gas i onda das put gas i odmah dignes ruku sa testere ona ce da se zaklati - smiri i ``prihvati`` uspostavi taj nastelovan gas i nastavi da radi tim gasom ako je mnogo mali delovace kao da je htela da se ugasi(taj prelaz zelis da bude sto `bezbolniji`) u tom trenutku,sto nije problem ako ne planiras nista sa njom da seces.Jer na primer kad naslonis mac na drvo i rebnes gas ona ce da se ugasi nece da povuce ili kad iseces drvo i potom sklonis ruku sa gasa ugasi se.Ono sto zelis da kad iseces drvo da ona brzo bez velikog primetnog pada uspostavi rad ponovo i mozes odmah da nastavis.Sad kad je L i T ustelovano uzmes i ugasis testeru,sad bi ukoliko je sve uradjeno dobro trebala da upali vrlo lako sa pola trzaja kanapa.
 
Poslednja izmena:
Pre neki dan secem drva i iz cista mira na pola gasa samo se ugasila testera,odnesem kod drugara da vidi sta je,zove me i kaze da sve oko karburatora i struje je ok ali nece da upali,odnesem u B.Palanku u Gemos,zovu kaze 25.000din popravka,otisao lezaj na radilici i sjebao klip... U pitanju je stihl ms341...


U slucaju da je cilindar ostao dobar,da moze da se izvuce poliranjem onda popravka nebi trebala da izadje vise od 150e...ukljucujuci da se menja radilica,lezajevi,semerinzi klip.....

edge-meni svakodnevno dolaze masine i prica ide ovako....e majstore rekao mi je kum da treba da se dosteluje pa de vidi...malo je od dirnuo...a kum utero srafciger od pola metra pa udri po srafovima....jer je kum procitao negde a i rekao mu je jedan sto je gledao ispred kafane kako su stelovali stilovku itd itd
zato i kazem da netreba pisati..pre neku godinu je u selu jos radio neki tip testere otvarao ih na sluh do besvesti....vala sam te godine zamenuo klipova.cilindara,radilica neznam broj..
jos je fora bila..mali nemas ti pojma....matori joj je dao gas....moje je bilo samo vidimo se kad se raspadne

vodim se teorijom da ako je proizvodjac napisao 12500 obrtaja...nikada je neotvorim do te cifre...do 12000 joj je dosta...tih 500 obrtaja sto su smanjeni samo moze produziti vek motoru...jer uzmimo u obzir samo to da su sve te testere vec izraubovane,delovi pohabani plus i benzin los
imam par ekipa sekaca tu se testere kontrolisu jednom mesecno po pitanju obrtaja....

o testerama.stelovanjuiskustvu sa ljudima mogu knjigu da napisem
zaboravio sam napisati u prethodnom postu...a sta sa testerama koje koriste platine....dosta se kod nas jos vrte stihl 031,041.045.070 dolmari.huske 650,770...tu bez stroboskopske lampe nema posla
itd itd itd
 
Nije ostalo nista citavo,bio sam kad je rasklopio... Stublina zaderana na par mesta i to dobro a cilindar ostecen sa jedne strane... Ugradili su original delove,neka izdrzi kao i do sada ja cu biti zadovoljan... :)
 
Nisam majstor-nebih znao da sastavim masinu i te munje,sta vise gotivno sto mogu tebe da pitam kad me nesto muci.To je upravo i prava praksa tih 500 ispod maksimuma,nisam hteo u to da zalazim jer znam da znas...,upravo to...previse otvore - cak i ja kad stelujem H radim postepeno i posle proverim u drvetu dali sam u sigurnom i ako mi ne pokazuje za vreme 1 rezervoara simptome siromasne smese da ostaje bez goriva i greje i da ne nabrajam sad sve, gde pre toga stavim novu svecicu i posle pogledam da nije metalik siva ili bela nego tamno braon nijanse jer opet je to karburatorska masina ne kazem da je ispravno ali bar ja vise volim da je tamno braon boja iako prema svecici ne mozes da stelujes ali opet snimis situaciju.
 
Uz original delove ce izdrzati dugo

kad je svecica boje piva to je ok smesa i tajming varnice...bela je siromasno crna je bogato
da me ne shvatis pogresno..radio sam i ja bez alata ispocetka...na sluh...ali nikad nisam nisam terao maksimum...ako fabrika kaze 3/4 kruga H ja ga odvrnem jos malo...mogu i sad opusteno da namesim ler na 1000 i maksimalni gas na 12000 na slug...mozda cu pogresiti do 50 obrtaja...ali zasto bi...zato sam i kupio/napravio alate cda ne razmisljam...
 
Naravno...nije to toliko bitno a i naravno da je bolje nesto ispod nego preko dodacu ovo da ljudi koji nemaju tahometar svate princip


Cisto da objasnim gde ti sto tako steluju gresku naprave...Testera pri punom gasu mora da 4-taktuje ili brboce u principu zvuci kao 4-taktna masina(kao da je zvuk udario u `zid` i seta levo - desno i dalje od toga ne ubzava kao na primer ubrzano predenje macke).Sad se postavlja pitanje:zasto zelis toliko bogato da je nastelujes?-Zato kad krenes da seces nesto to se stelovanje blago pomeri(osiromasi).Oni kad je nasteluju nema tog 4-taktovanja,brbockanja kako god zelis to nazvati i testera u startu radi siromasno kad krene da sece nesto jos vise se pomeri(osiromasi) jeci,vristi,greje se,ostaje bez goriva i naravno podmazivanja znaci od pocetka seka tog drveta do kraja seka moze jos i vise da osiromasi - dobija turazu,fijuce kad iseces bukvalno mozes da osetis toplotu koju odaje a nebi trebalo i u najgorem slucaju zariba masina(kad sa siromasnom nastelovanom radis imas osecaj kao da nema obrtni moment ili sece u prazno).Znaci u startu mora pri punom gasu da 4-taktuje ili ako je lakse razumeti da nije previse ``cist`` zvuk,onog trenutka kad je spustis u drvo taj zvuk u seku treba da se rascisti i dobije pravi 2-taktni zvuk(u slucaju da i dok seces 4-taktuje znaci da si je previse bogato nastelovao) ukupno 3 prelaza su bitni: da pri punom gasu 4-taktuje(kad nista ne seces)-kad spustis u drvo da se taj zvuk ``rascisti`` u 2-taktni i vrlo bitna stvar da kad zarijes mac u deblje drvo do pola na primer i samo blago uzdignes zadnji deo testere dok i dalje drzis gas(tj rasteretis je) da cujes PRRRRRRRRRRRRRRRR...(to upravo znaci da si u sigurnom ili da je dovoljno bogata smesa da ne moze havarija da se desi) ako umesto toga cujes kao da je ubrzala testera treba jos dodati gorivo sa H.Bitna je provera u drvo.To je ono sto kazu da pravilno nastelovana deluje kao da u seku ubrzava.
 
Sve je to ok što kažete, ali razlika je više nego duplo, zbog toga pitam da li se isplati ta razlika?
Meni će trebati da ispilam koje drvo, nikakav ozbiljan posao.
Treba da krčim neki voćnak na proleće ako kupim kuću, to su uglavnom kruške, jabuke i šljive, ništa veliko.
Totalno amaterski.Za pilanje drva mi jeftinije platiti.
 
imam i ja neki zarastao vocnjak....taman da je razradis lepo...cuo sam da ako 2 vocnjaka raskrcis dugo ce testera da traje...:osmeh:
 
Sve je to ok što kažete, ali razlika je više nego duplo, zbog toga pitam da li se isplati ta razlika?
Meni će trebati da ispilam koje drvo, nikakav ozbiljan posao.
Treba da krčim neki voćnak na proleće ako kupim kuću, to su uglavnom kruške, jabuke i šljive, ništa veliko.
Totalno amaterski.Za pilanje drva mi jeftinije platiti.

Po meni je ipak bolji izbor polovna Stihl ms180...
ALI SAMO AKO IMAŠ KOJI (očuvan) primerak u blizini, komšiluku, ili na nečiju (verodostojnu i merodavnu) preporuku...
Cena je 100 eura, očuvana...
Nisam nešto zadovoljan s novom, kupio sam je pretprošle godine, i više radim sa starom drndavom, nego s novom...
Novu samo kad sečem cepanice (izmetrena, kupljena drva) uslužno, i to ponekad stavim manji mač i lanac, onda je prava mala aždajica...
Ali ne isplativo (za nadničarenje), isečem mnooogoooo drva tako, s tom kombinacijom, s jednim rezervoarom...:osmeh:
Ni prvi komšija nije zadovoljan novom, malo-malo, pa viče preko da dođem da mu "upalim" motorku...
Nije to više taj kvalitet (subjektivno), ko da su počeli da posustaju pa da bi ostali konkurentni, srozali kvalitet...
Ne znam, zaista, ali ipak bi pre polovnu tražio (za tvoje "navedene" potrebe), upravo iz razloga što je OGROMNA razlika u ceni NOVE i STARE ...
 
Slazem se sa Dobrodol clanom,ono sto bih ja na tvom mestu trazio iako je to teze izvodljivo je na primer stihl 021 ili 023 ali da je izuzetno ocuvana...opet je to taj stari stihl-ov uber-kvalitet.``Gorcina loseg kvaliteta ostaje dugo nakon sto se zaboravi slatkoca niske cena`` opet kazem to bih ja uradio...ti znas najbolje.Imam neku stilku iz 0-- serije 1999g je a radi kao da si je juce kupio.
 
Da znam ne bih pitao hahahah.Ne žurim s kupovinom, tako da ću malo pronjuškati kad idem po terenu, možda se nešto i ubode.
 
Zdravo drustvo, treba mi savet oko kupovine malog testera..

Treba mi malo testere za raskresivanje i secenje sitnih grana.

Ima neka preporuka koji model da trazim?
 
Nazad
Vrh