Motorna prskalica / Atomizer

milanzr, svrha gume je upravo da deo vazduha sa turbine preko unutrašnjeg tankog creva , sprovede do vrha rezervoara i stvori nadpritisak u rezervoaru. proveri ispravnost tog tankog creva u rezervoaru za tečnost.
 
Zar to ne radi pumpa koja se nalazi iza naslona za ledja u nju ulazi jedno crevo a iz njeizlaze dva, jedno ide na cev za prskanje a druga se vraca u cep od rezervoara i tako i mesa tecnost??
I jos nesto da pitam danas sam kupio stilovo sinteticko HP Ultra ulje i sipao u atomizer odnos 1:50, radio normalno cini mi se malo mirnije i kada je pun gas da se malo manje "dere" i kada sam ga ugasio da dopunim tecnost posle nisam mogao da ga uplaim, ostavim ga neko vreme masina se ohladila i upalim ga ne bas iz prve. Posle toga sam ga stvarno lako palio , na pola kanapa. Da li to ima neke veze mozda sa uljem?
 
@oružar ti je dobro odgovorio,tvoj problem je što ti čep rezeorvara za tekućinu ne dihtuje dobro pa su ti leđa mokra. Leđni atomizer mora imati gornji čep nepropusan ali da bi uopće mogao raditi mora imati nadpritisak da bi slobodnim padom mogla tekučina ići do izlaza i dalje struja zraka razbacivati škropivo. Traktorski atomizeri imaju gore rupicu i na čepu ali ti na leđima zbog krrtanja ne možrš imati. Moj savjet ti je nova brtva čepa ako ne nađeš onda skini staru dobro očisti ubrizgaj univerzalni silikon uzmi bolju vrečicu onu za pakovanje mesa u hladnjak i strgni kada se osuši skini vrečicu i imaš novu brtvu.
 
nadpritisak gura tečnost do pumpe iza naslona , ima i slobodan pad , a ona deo tečnosti šalje u mlaznicu a višak vraća u rezervoar i ujedno vrši mešanje, tako da je neophodno da svi čepovi imaju ispod gumu i dobro dihtuju. na rezervoaru za gorivo je fabrički utisnuto 1:25 ,a ulje u svakom slučaju što kvalitetnije to bolje.
 
Imam dm 14. U ovoj temi smo ranije raspravljali o tome moze li ili ne da prska u vis. Kad sam rekao da moj ne prska u vis za malo me nisu pojeli :) Sad vidim da nisam jedini sa tim problemom. Sta moze da bude problem i moze li se to resiti?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ja sam jedno vreme koristio komšijin DM14 a sada imam svoj DM25.

Tačno je da sa DM25 prskam vertikalno uz sabijen mlaz do visine skoro 10 metara kada nema vetra i tako oprskam stari orah, to 14ica ne može, ali može da baci 5 metara u vis sigurno...fora je da ne dižeš cev vertikalno mnogo u vis jer tečnost dolazi kroz malo crevo prirodnim padom i uz nešto malo pritiska u boci do vrha velikog creva iz kojeg kovitla vazduh i koji oduvava tečnost koja curi iz malog, ako digneš mnogo u vis, ta tačka je višlja od tačke gde malo crevo izlazi iz tanka.

Da bi prevazišao problem, moraš stati malo dalje od voćke i uperiti pod manjim uglom, čini mi se čak da na novijim velika cev na kraju ima zakrivljenje na gore dok stara nema, nisam baš siguran, to svakako doprinosi da može više u vis da baci bez da se crevo diže mnogo u vis.

Evo i skice, zeleno je tank sa tečnošću, crno je debelo crevo, crveno tanko, bitno je da crveno ima barem ovako mali pad. Čim nema pad, gotovo. Ako nemaš, probaj izmisli ovakvu krivinu na kraju debelog creva.

 
Sta mislite o nosenim Carrarospray atomizeru,ili Nobili .. A inace traktor mi je Imt 539, a inace imam coveka koji bi mogao da mi ih uveze iz Italije.. Pa da vidim vasa misljenja koji je bolji, i da li moze ovaj traktor da ih zadovoljava ...
 
sunp0156.jpg

Evo moje masine kojom obavim sve potrebe za prskanjem. UPRLJANA DA BI PRESLA GRANICU I VISE SE NIJE MOGLA OCISTITI TEMELJITO.
 
kako sam guglao i gledao vidim da od vilidzera postoji DM 14 i DM 14 P cena prve, je da se moze naci za 120e dok ova druga ide 160e. pretpostavljam da je ova druga SA pumpom.

moje vocke ce ici do oko 2,5m u visinu i nisam siguran da ce mi trebati SA pumpom. jos imam 100 vocaka, dakle hobi. moze li mi neko iskusniji potvrditi ili demantovati ;)
 
Za 160 eur možeš da kupiš i DM 25, nisam znao da je 14ica sad tako skupa? Ja sam DM 25 platio 18.000 dinara pre 2 godine.

2.5 metara će bacati svaka, tako da gledaj šta ti je jeftinije, možda ti je tu 14ica bolja jer bollje kovitla maglu.
 
Da li neko može da mi pojasni rukovanje prskalicom Morava 100 litara na kolicima? Nisam siguran oko rukovanja sa pumpom i ako postoje neke cake koje bih trebao da znam.
 
Nema tu puno mudrosti, imas razvodnik ,poluga gore dole (bar je tako kod mene) kada je gore onda je samo mesac ,znaci mesa u krug samo u buretu, kad spustis dole onda gura na pistolj za prskanje i jednim delom mesa. Trebao bi da imas stelovanje pritiska i manometar na razvodniku, tu ti ne mogu pomoci ,posto ja nemam manometar pa stelujem pritisak odokativno.
Ako te jos nesto zanima tu sam.
 
Tako je, na razvodniku ima mala poluga. Povucem je ka sebi kada palim masinu, tada se tecnost vrti u krug a kazaljka manometra miruje. Kada pomerim polugu od sebe tada mogu da prskam a tecnost i dalje kruzi malo manje ali kruzi a kazaljka manometra pocinje da radi a rucica za stelovanje pritiska radi. Tako mi je objasnio prodavac. E sad cini mi se da u oba slucaja kada pritisnem rucicu za prskanje tecnost izlazi na top(prska). Jel tako treba?

- - - - - - - - - -

Ako mi je crevo na primer dugacko oko 40m , dodjem na kraj reda i pustim rucicu za prksanje, prestanem da prska da li treba da zurim nazad do prskalice da bih je ugasio da nesto ne ostetim ili prestankom prskanja ona sama sebe stiti time sto ipak vrti u krug tecnost( mada slabije) i koliko stabala uradis sa sto litara?
 
Prskace u oba polozaja rucice, ali kad je ukljucen mesac , onda sa jako malim pritiskom , bukvalno curka, bar kod mene, posto ne bi trebala da gura na pistolj, u radnom polozaju rucice gura nastelovani pritisak na pistolj ,a manji deo vrti u bure, zavisi od nastelovanog pritiska.

Drugo pitanje, pa kad prestanes sa prskanjem ne moras da zuris da je ugasis ili prebacis u polozaj za mesanje, ustvari to najvise zavisi od creva koje vodi do pistolja, ono mora da bude jako i da izdrzava velike pritiske , ja imam neka za vazduh do 100bara , a pre toga sam imao neko armirano koncem i to je znalo da pukne od pritiska , posto pumpa konstantno gura u crevo i moze doci do pucanja.
Pumpa mislim da ne bi trebala da ima problem sa tim , posto svakako jedan deo vraca u bure, ali svakako nemoj da dugo tako radi.

Javice se jos neko nadam se, to je neko moje iskustvo sa tom prskalicom.
Posto imas manometar, koji radni pritisak su ti preporucili ??
Ja nemam manometar i pokusao sam da povecam pritisak da bih dobio finiju maglu na dizni , ali sam tako pocepao membrane , koje bas ovih dana menjam.. Tako da nemoj ni sa pritiskom da preterujes

Sto se tice broja stabala, stvarno se ne secam , vise je ne koristim u zasadu kruske, sad je koristim u starom vocnjaku sljiva , kajsija, sve zavisi od dizne koju stavim , sta prskam , mislim da sam ti ranije pisao , kad sam ti snimak poslao.
 
Hvala puno na iscrpnom odgovoru !

- - - - - - - - - -

Majstor mi je rekao da nema potrebe da se pritisak šteluje na 10 bara (pošto neki voćari podešavaju do tog nivoa zbog dobijanja što finije "Magle"). Po njegovim rečima mnogo manje od pomenutih 10 ali da sam procenim prema izgledu mlaza koji izlazi. Da li može, odnosno da li bi prskalici smetalo da se umesto ovog fabričkog topa stavi ona duža tanja cev-štap za prskanje. Prskalicu još nisam isprobao u voćnjaku ne znam kako će se ponašati ali nešto kontam možda bi sa dužim štapom lakše išlo....
 
Poslednja izmena:
Sto se tice magle, bolji je ledjni atomizer, a sto se tice ledja bolja su kolica. Maska? E to zavisi od dubine dzepa, koliko para toliko muzike. Najeftinija je stara vojna maska. Ja licno koristim neku Panoramu sa menjajucim filterom, kosta oko 9000 dindzi i prekriva celo lice.
 
Od ovih što ne prekrivaju celo lice imaš za 1500-2000 dinara raznih proizvođača (JSP, 3M...)samo pogledaj po netu, što se tiče filtera za njih oni su isto toliko dva komada, obično se proizvode te sa 2 komada, bitno je da filter nije običan za prašinu tj molerske radove već da ima oznaku da je i protiv hemijskih sredstava http://www.albo.biz/sr-rs/JSP-zastita-disajnih-organa/Panorama-filteri

Ako kupiš takvu, kupi i one naočare u farbari, ali ne one obične nego one nalik na ronilačku masku.
 
Nazad
Vrh