Motokultivatori - opšta tema

Ja sam skoro montirao i prezadovoljan sam....Prelistaj ovu Temu unatrag 10-tak stranica,pisao sam o tome....Ako budeš imao dodatnih pitanja, slobodno me kontaktiraj preko PP, pa ću odgovoriti....

Strana 253. ove Teme...
Post #5048 i #5051
 
Poslednja izmena:
Завршио за ову сезону. "Мало" се потрошио...
257a29917d7c171e43c8fa138778e272.jpg
a3d8803c82a518da89ff5385ad7618ea.jpg


Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Zato služi Forum !!!
Da nekome pomogneš...
Baš mi je drago što si zadovoljan...
Eeee, nisam se pohvalio, napravio sam pre 2 meseca vadilicu za krompir za ovaj mtk, slike sutra...
Bitno je da je obavio posao i da po prvi put nisam morao ručno da vadim...
 
Bilo je do sad dosta prica oko kardanske prikolice za 509,pre svega kako izbeci medjureduktor i dali moze labinova prikolica da se kaci za 509.
Evo najprostije resenje koje perfektno radi.
Labinova prikolica je kraca za 30cm pa ju je neophodno proudziti.

Da bi se izbegao medjureduktor koji pored uskladjivanja obima guma ima i ulogu inverzije, naj prostije rešenje je jednostavno prevrnuti diferencijal za 180 stepeni. Mora se voditi racuna o tome da gume(ne felne) na mtk i prikolici budu istog obima/precnika da bi prenos bio sinhonizovan.


Precnik kardanskog vratila na labinu i cizmi od 509 nije isti pa je neophodno zameniti viljusku kardanskog zgloba, takodje potrebno je za razliku od sasije, cev kardana skratiti

I na kraju to izgleda ovako i naravno radi bez greske:osmeh:

 
Nebih rekao da ladin i konusno tanjirasti par od 509 imaju isti prenosni odnos, pa da je dovoljno staviti gume istog obima da bi bila sinhronizovana vuča.
'Prevrnuti' diferencijal ima samo 30% jačine normalnog.
Neznam dali si pratio, pre nekoliko godina sam pravio prikolicu i sinhronizator pa sam prošao kompletnu problematiku.
Nemo' se ljutiš, ali nisi mogao ujednačiti brzine ni približno stavljajući gume istog obima. Proveri još jednom tu tvoju matematiku..
To radi samo kada isključiš pogon točkova motokultivatora, pa tera samo prikolica.
 
Zato i prikolica jeste skupa ko đavo u odnosu na samu mašinu.
Bas zbog toga što je veoma tesko uskladiti runo pravljene prikolice a da to bude top. Pa ni fabrika nije uspela 100 % da uradi.
Drug nemoj da polomis menjač kad uključis blokade prednjih točkova, kao što je i moj otac jednom a isto je radio po savetu drugih "stručnjaka".


Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Evo ti i numerički podaci diferencijala pa vidi koliko 'mašiš':
509 -i= 44/8 - 5.5
ladin diferencijal i=41/10=4.1 ili 43/11=3.9 zavisi dali je novi ili stari tip.
Da sada ne izračunavam da je malo moguće bilo kojom kombinacijom guma doći do sinhronizacije, jer je razlika odnosa diferencijala jednostavno prevelika (preko 40%).
 
Ovo odlično izgleda, obzirom da je napravljeno od priručnog materijala.
Uspeva li F400 da vuče, ili si stavio metalne točkove i tegove?
Ja sam razmišljao o nečem ovakvom, ali da ima treskanje kao na onoj hondinoj vibracionoj.
 




Naravno, metalni točkovi, opet iz moje majstorske radionice...
Felne od Yuga, flak za "ripne", debljine 2mm 5cm širine...
Tegove za opterećenje freze sam iskoristio od starih veš mašina, one betonske obruče, obesim o frezu, povežem i obezbedim trakama španera i tako je otežam...
Bašta mi je na bregu, tako da idem samo niz breg, pa kad izvadim red, pokupim, pa prođem još jedared za svaki slučaj, bukvalno izvadim sav krompir...Onda ponovo red i tako...
Na početku reda iskopam rupu, tako da odmah ide kroz zemlju, jer teško ovaj ugao motičice ulazi samostalno...
A ugao je namerno takav, da špicom ne oštećujem ni jednu krtolu krompira..
Da, u pravu si, "priključak" je napravljen bukvalno od ostataka gvožđurije iz prethodnih "projekata", malo rebraste armature, jedna "kockasta" cev, pokoji šraf, pločevina za motičicu "lastin rep"...
Jedino sam španer kupio u radnji, 380 dinara, kao "toplink"...
 
Poslednja izmena:
Kolega @ Mirosti jos sam od nekog cuo kao da krace traje dif.prevrnut sad cujem da je nejaci.
U praksi sam ih prevrtao kad zatreba rade ekstra jos ee sad u cem je razlika.

A dif na prikolici 509 je bio obicno onaj robusni od tristaca ne ladin.
 
Komsija imo prikolicu od 509 i dune mu ideju da probamo na ferdzu.
Samo prevrnusmo dif. I uklopi se sto posto. Navuko se drva i kamenja sacuvaj boze kud duplaci nisu mogli da mrdnu prikolice sve prekopaju,jos sa lancima guma dobri nikad nije imo:ROFLMAO:
 
Kolega @ Mirosti jos sam od nekog cuo kao da krace traje dif.prevrnut sad cujem da je nejaci.
U praksi sam ih prevrtao kad zatreba rade ekstra jos ee sad u cem je razlika.

A dif na prikolici 509 je bio obicno onaj robusni od tristaca ne ladin.

Kao što znaš, u tom diferencijalu su zupčanici sa spiralnim ozubljenjem, i da ti sad ne objašnjavam teoriju, oni su optimizovani za kretanje napred, i tako su radijusi zuba usmereni da su ispupčeni radi pojačanja nosivosti. Takozvana rikverc strana je predviđena za povremeno korištenje i nema ni približno jačinu kao vučna strana. Habanje je takođe izraženije.
Verovatno si video da je kod mašina koje su namenjene da rade u oba smera, na konusno tanjirastom paru primenjeni pravi zubi kako bi nosivost bila ista u oba smera. Možeš to videti na TomuVinkoviću, 509, nekim viljuškarima, itd..
E sad onde gde opterećenja nisu velika, naravno, neće biti problema.
Čini mi se da je i na novijim tristaćima bila zadnja osovina kao od Lade.
 
Aha znam sad sta pricas,to je tvoja struka haha.
Rasturo sam razne od tarupa kad zakuju,obicno odu kucista trkaca konusno tanjirasti tesko,
Kod njih su cak i semenici sa strelicom jednosmerni tako da dizu ulje unutra,ruska tehnologija je sou.
Hvala na objasnjenju kolega prevrcem samo koji mora:ROFLMAO::ROFLMAO:.
 
Pa zar ti ne blokiraš diferencijal za tarup?
Nije valda da ti trkači i poluosovinski vrte celo vreme. Tu praktično i nema ležaja i namenjeno je da se pomalo kreće u krivini.
 
Pa onda bude prebrzo 1:4.mnogo zapinje tesko terati.
Ovako 1:2 odnos mora.
Izdrzi dosta najgore kad ostane bez ulja onda gaa jede.
 
Имам негде кући фар који је био на 506, али то је мало боље од хебеш га. Могла би се уградити спољна бобина као на томосу(имам на аутоматику) али сам давно престао да експериментишем са тим. Уграђивао сам од бицикла фар и сијалицу, може једно време да издржи само не смеш ићи у високе обртаје прегори одма. Сад већ имају да се купе пуњиве лед лампе за бицикл и то је по мени најбоље решење.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
I meni je palo napamet da stavim led lampu za bicikl jer je prostije i kada se isprazni samo zamenis baterije i vozis....ovako moras da se motas oko paljenja ako nemas zicu za struju u paljenju moras da je izvedes..Nije to komplikovano ali ti treba malo vrrmena ovako zakacis upalis i gotovo....
 
Nazad
Vrh