Motokultivatori - opšta tema

Pa napisao sam ti već odogovor kako se pravilno koristi reduktor. A pre toga proveri da li si polomio nešto u njemu.
Sidrash95,
da ne bude da sam nezahvalan, tvoj odgovor mi je od velike pomoći. Shvatio sam da sam pogrešio i kako bi trebalo pravilno da koristim frezu.
Koliko sam shvatio, pogrešno sam montirao frezu čim ne mogu da menjač brzine postavim u položaj 0.
Planirao sam da otkačim frezu i ponovo je prikačim, ali bih želeo da znam da li pre montiranja freze menjač treba da bude u položaju 0 ili položaju X.
Da li postoji neka caka sa položajem "zupca" na reduktoru, na strani koja se kači na kultivator?
Pretpostavljam da pogon priključnih vratila treba da bude isključen kod montaže.
...
Molim te da imaš strpljenja za mene, jer sam nov i nikad je nisam montirao.
 
Sidrash95,
da ne bude da sam nezahvalan, tvoj odgovor mi je od velike pomoći. Shvatio sam da sam pogrešio i kako bi trebalo pravilno da koristim frezu.
Koliko sam shvatio, pogrešno sam montirao frezu čim ne mogu da menjač brzine postavim u položaj 0.
Planirao sam da otkačim frezu i ponovo je prikačim, ali bih želeo da znam da li pre montiranja freze menjač treba da bude u položaju 0 ili položaju X.
Da li postoji neka caka sa položajem "zupca" na reduktoru, na strani koja se kači na kultivator?
Pretpostavljam da pogon priključnih vratila treba da bude isključen kod montaže.
...
Molim te da imaš strpljenja za mene, jer sam nov i nikad je nisam montirao.
Gle sad', da krenemo od početka.
Sve je skinuto, ručica menjača je na položaju "X" a poluga za priključke je isključena dakle gurnuta od tebe, tačnije gurnuta ka motoru. Zatim stavljaš prvo reduktor na kultivator i gledaš da su ti ona dva vratila okrenuta ka kultivatoru a druga strana gde je jedno vratilo okrenuto ka frezi. Kada si postavio reduktor na kultivator, i podrazumeva se pričvrtio navrtkama, stavljaš na njega frezu pričvrtiš i nju navrtakama. Provlačiš onu šipku za uključivanje/isključivanje pogona priključaka kroz ušicu na frezi i tim' si završio montiranje freze.
Hoćeš da radiš sa njim, ručica birača ti je na položaju "X", poluga za priključke isključena, startuješ motor i bez diranja poluge za priključke odvezeš se u prvoj ili drugoj do njive, došao si do njive izbacuješ iz brzine i stavljaš ručicu u položaj "0" i povlačiš polugu za uključivanje priključaka ka tebi i ideš freziraš. Za okretanje i sve ostalo sem freziranja ISKLJUČUJEŠ POGON FREZE POD OBAVEZNO.
A pre nego što sve to uradiš, uzmi reduktor u ruke i probaj da okreneš rukom gornje vratilo, ako se vratilo ispod njega okreće lagano i polako bez nekog zapinjanja onda je reduktor preživeo ako ne onda mora da se servisira. Ako ti bude trebao mesingani zupčanik čovek ih pravi u Čačku.
 
Sidrash95,
da ne bude da sam nezahvalan, tvoj odgovor mi je od velike pomoći. Shvatio sam da sam pogrešio i kako bi trebalo pravilno da koristim frezu.
Koliko sam shvatio, pogrešno sam montirao frezu čim ne mogu da menjač brzine postavim u položaj 0.
Planirao sam da otkačim frezu i ponovo je prikačim, ali bih želeo da znam da li pre montiranja freze menjač treba da bude u položaju 0 ili položaju X.
Da li postoji neka caka sa položajem "zupca" na reduktoru, na strani koja se kači na kultivator?
Pretpostavljam da pogon priključnih vratila treba da bude isključen kod montaže.
...
Molim te da imaš strpljenja za mene, jer sam nov i nikad je nisam montirao.
Evo ti i iz knjige.
d7b2216f1ecd06ef3d28c5bbb8753e75.jpg


Послато са 2201117SY помоћу Тапатока
 
Ljudi,
sve sam odradio prema uputstvu i - džaba.
Prvo sam odvojio frezu i reduktor od kultivatora, a zatim reduktor od freze.
Proverio sam da li je reduktor ispravan i ispravan je. Proverio sam nivo ulja i sve je u redu.
Postavio sam ručicu menjača u položaj X, polugom odvojio priključna vratila , montirao prvo reduktor, a zatim frezu.
Zatim sam pokrenuo kultivator, ručicu menjača postavio u položaj 1, odmakao ga nekoliko metara.
Onda sam pokušao da ručicu menjača postavim u položaj 0, ali nisam uspeo. Menjač mi ne dozvoljava ništa osim položaja 1, X i R.
Nakon toga sam skinuo reduktor, frezu priključio direktno na kultivator i ... sada me sve boli. :)
Ništa mi nije jasno, ali sam posao obavio na teži način.
Ako neko ima neku ideju, molio bih da mi napiše.
 
A reci mi imaš li na reduktoru one kandže koje upadaju u menjač prilikom montaže?

Послато са 2201117SY помоћу Тапатока
 
Upadam bez veze, msm da ti uopšte ne treba reduktor za 509, pogotovo za freziranje..
Небо и земља. Без редуктора не фрезира него копа а и ломи руковаоца (чак и на точковима 12"). С' редуктором га пустиш и ходаш за њим. Проблем: спор до зла Бога. После 3 године мучења набавим редуктор и одушевим се а затим се, због брзине, разочарам и продам. Купим Хонду Г42 (биле су ми битне блокаде), уградим Кипор дизел и трећа, гас до даске. Потрошња к'о упаљач. Мана: као и све копачице кад наиђе на меко, немају ножеви за шта да се ухвате, па се укопа (за разлику од вучене фрезе).
 
Купим Хонду Г42 (биле су ми битне блокаде), уградим Кипор дизел и трећа, гас до даске. Потрошња к'о упаљач. Мана: као и све копачице кад наиђе на меко, немају ножеви за шта да се ухвате, па се укопа (за разлику од вучене фрезе).

Да ли тај проблем може да се реши или ублажи тако што би се испод носача тегова монтирао точак па се физички издигне и погура мало напред да ухвати?

Sent from my RMX2202 using Tapatalk
 
Да ли тај проблем може да се реши или ублажи тако што би се испод носача тегова монтирао точак па се физички издигне и погура мало напред да ухвати?
У плану ми је да то направим (видео сам код комшије) донекле би решило ал' не узбрдо.
Kad krene da se ukopava, moju Hondicu samo cimnem par puta da nastavi dalje... :p
" И тата би сине"; дизел мотор тежи а и ставио сам "пачју ножицу" и њен носач од подривача (да покријем средњи део који фреза пропушта) па кад се сабере тежина... Наслоним на предњеи тег (издигнем) закренем за 30-40° па спустим али после 5-6 пута долазе до изражаје године.
 
Da, probao sam. i radi sve kako treba.
Model koji ja imam, iznad gornje osovine ima neki zubac, na opruzi.
Ma to svi imaju nego sam ja to skinuo. Skini, pa probaj. Može da se desi da kandža ne uleti lepo tamo pored one osovinice birača pa blokira.

Послато са 2201117SY помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh