Mlečno govedarstvo

Imlek je davao junice iz nemacke i HF i S placanje je tako sto se odbije od obracuna na kraju meseca i na racun puste preostali deo para,inace uzeo je moj komsija 10 komada a pre toga nikada nije radio sa kravama tako da nije uslov imati odredjen broj grla
 
HF su bile prosle godine kod nas oko 2500 eu ne mogu se tacno sjetiti na koliko je godina bilo
 
Онда је комшија имао лепу везу за то. Имали су потражњу дупло већу од оног што су планирали да увезу, прво су одбили људе који су хтели до 3 јунице, па онда још разно разних услова, а један од најбитнијих је одређен континуитет у производњи и потенцијал који постоји код произвођача, тј да се већ бави производњом, бар већина је овако добијала. Јуница нема на тржишту, нема ни озбиљније тражње за њима, а цена је и до 2500е за високо стеоне ХФ јунице са једне наше фарме, што уопште није мало.
 
Ja sam prošle godine u maju bio na nekom predavanju u Taurusu u Vršcu a pri njima je i udruženje odgajivača HF iz Južnog banata.
Koliko sam čuo da su baratali sa cenama steonih junica od 1700 eura.
Junice su od poznatih odgajivača u JB i veliki deo potiče od imlekovog stada. Nisam zapamtio koliko su steone.
Imaju i ponudu iz uvoza (pogledaj sajt) a mislim da sve prko 30 komada možeš sam da biraš.
E to nije loše da se udruže trojica-četvorica i idu sami u kupovinu.
Ja bih pitao sve koji su upućeni kako se kreću ženska telad i da li se matiče po rođenju ili mogu ja da ih umatičim i koji su uslovi potrebni da se umatiče?
 
Sve zavisi kakva te telad interesuje, zenska simentalska telad se moze naci tebi najblize u Pozarevcu (petkom) i Petrovcu (sredom) cena kako se pogodis i zavisi dali je proizvodjac ili natkupac. Sto se tice maticenja bitno je da je majka(krava) umaticena to jest da ima hb broj a ti ih onda mozes umaticiti tek nakon sto ostanu steone (praksa nase vet stanice gaj 5000rsd po komadu) Moj drugarski savet kupi kod nas zensku telad umatici ih i one ce biti iste cak mozda i bolje nego strane, a strane su extra skupe macke u djaku.
 
Ne bih se upustio u kupovinu iz inostranstva.
Mene sada jedno interesuje ako sam te dobro razumeo ja kada npr kupim telad kojima je majka umatičena tu istu telad(tj buduće junice) mogu umatičiti tek kada ostanu steone?
Jel je moguće kupiti tele koje je umatičeno tj jer se telad uopšte matiče?
 
tek planiram da ga osnujem,kapacitet bi mi za pocetak bio do 5 grla sto se objekta i hrane tice,trenutno me interesuju svi detalji oko kupovine kao i svi ostali korisni podatci i informacije sto se tice gajenja krava muzara :sta: svaka pomoc od iskusnih farmera mi bi dobro dosla da znam dali da se uopste upustam u tu rabotu?
 
Po meni, pošto ideš na samo pet krava nema šta da tražiš sa mlekarama, jer na tako malu proizvodnju nećeš dobiti podsticaje za količinu a i mleko će ti biti "slabije" klase tako da ćeš da radiš samo za junice i na kraju ćeš da batališ, jedina mogućnost ti je da praviš sir i kajmak, u toj varijanti ideš na simentalca koji će ti i inače odgovarati jer mnogo bolje podnosi greške koje ćeš u početku da praviš, ako nemaš para uzmi dve junice za keš i kreni tako jer od mlekara nema sreće na mali broj stoke.
Inače bio sam jednoj dosta velikoj farmi u blizini Bečeja i čovek iskreno kaže da mu se ne isplati da proda junicu ispod 2.500e (24.000+tele+1ha zemlje) kad sve sračuna bolje mu je da je ostavi, inače izmuzište riblja kost 2x5 oko 90-tak na muži a sve ukupno oko 300 komada i koliko sam shvatio radi 450ha.
 
ljudi ja imam veeelikii problem ..u mom kraju uglavnom se cuvaju simentalke do 15 kg, a ja imam holstajn rasu koja u prvoj laktaciji daje oko 25 litra... medjutim ovi kod nas u prokuplju jednostavno kazu da ne mogu umaticiti grla...? da li neko ima neku ideju sta da radim? :: Помоц: ^ - ^
 
одакле ти та холштајн грла јеси ли их купио или су отељена код тебе ?
 
kupio prvu holstajn i ona se otelila i posle mese dana legla i uginula(da se tako izrazim) a tele je ostalo zensko, i od njega sam uspeo umnoziti grla sada ih trenutno ima 2 muzare dve junice i tele 4 meseca otprilike.. .
 
mozes da umaticis zensko tele ,kravu ne mozes ,jedino kad neko otvara maticnu sluzbu da bi osnovao maticno stado u ministarstvu dozvoljavaju da se krave ubace cije su majke v.o. osemenjene i posedujes priznanice od v.o ali to retko ,ja moju telad maticim sa 7 starosti
 
Nazad
Vrh