Ministar Nedimović u zemlji čuda

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I napravljeno je. Glavna gradilista u NSu rade strane firme, aerodrom prodan, NIS prodan, hotele drze stranci,televizije takodje,farmaceutska industrija,otropedaka i medicinska pomagala stranci,automobilska indistrija stranci... TAXI im je sitna stavka i neki slicni poslovi.
 
Ipak je ovo sns forum,njihov neki ovo drži,zato ovaj pčelica što stalno proziva policiju,da je Pera otišao u policiju.

E moj Savice, ovakve stvari neće dugo biti na forumu, zbog podjebavanja poštenog sveta sledi isključenje.

Ne trebaju nam botovi, trolovi, flejmeri, hejteri i sendvičari na forumu.
 
Poslednja izmena:
Svi inputi skupe svakog dana bukvalno je Ruska 16:16:16 2400 din dzak na danasnji dan.Hemija ide 20 do 30 % od nove godine i apoteke su prazne sato sto im govore dobavljaci da je popis i da nemaju nista a to je zato sto cekaju da im lager skoci tih 20-30% i oni zarade preko noci za hemiju iz 2020 godine.Stocarstvo je druga prica kod mene u selu vise ne postoji osim tov 30 pilica i jednog vepra za licne potrebe.Ministar ovo nista ne pominje zapravo ignorise pitanja o poskupljenjima kataklizmi koja se desava.Samo prica o budzetu koji je nikad veci i o izvozu koji narasta na milijarde.Znaci ajmo da ignorisemo poskupljenja i da radimo pa ako sve bude dzabe i nas ne bude nigde nema veze.
 
Tako je namerno niko nece nista da proda... Gde je tu zakon, zasto su nam ruke vezane gde da se zalimo?
 
Pa sad svugde popis al pre mesec dana unazad koje hteo i imao sredctva mogo je kupiti sve sta mu treba ljudi su pisali o tome i kacili i slike
 
Svi su cekali da pojeftini konkretno djubrivo medjutim ono poskupljuje ja sam danas uzeo rusku 16:16:16 na cenu iz Novembra koja je bila oko 2200 din i posle ide po 2300-400 nova nabavka a preparate sam uzeo osnovne nista specijalno a neke insekticide sam ostavio po potrebi i momentu da ne uzimam na pamet.Samo ostaje pitanje da li sam budala sto kupujem djubrivo na ove cene mozda se uopste ne isplati ako cene povrca budu niske kao prosle godine.Mozda je bolje da sam prosto preskocio ovu sezonu i radio neki minimum.Ovo ce ministar reci da je takvo trziste i da nije do njega.Kao i onaj iz EPS-a sto mu se urusio sistem posle malo snega.Ako nije do tebe onda do koga je???
 
Da, ne bi škodilo da malo prizna svoju odgovornost.

Znaju ograničiti cene hrane kada malo poraste, a ne mogu ograničiti inpute i njihovu cenu. To je problem trenutno.
 
Једноставно не исплати се држави. Зашто?
Па све намирнице ограничене са ценом се производе у држави. Производња је плаћена динарима. Ово је цена са "јефтиним импутима". Само ове године а следеће?
Преко леђа (и новчаника) произвођача основних сировина потребних за производњу животних намирница држава амортизује раст цена без да се "меша".
Намеће се питање колико су произвођачи јаки да издрже и нађу рачуницу у производњи.
Ево кад кренете негде по војводини обратите пажњу колико има уљане репице посејане. Од ње скоро да нема нема сточне хране.
Полако али сигурно министарство може да промени име у министарсвто ратарства.
 
Drzava svojim potezima izaziva probleme. Onda te probleme "resava" jos vecim mesanjem u ekonomiju (ogranicenje cena). Sto pak izaziva jos gore probleme.
Cene rastu sa razlogom, a zakonsko ogranicenje istih ce samo izazvati nestasice. Niko nije lud da radi nesto ako proizvodi gubitke
 
Da se nadovežem na misao "ako proizvodi gubitke" osim ako nema nekog da te gubitke podmiruje.
Država je firma. Rukovodioci te firme (političari) se bore ko će da vodi takvu firmu. Za prijavljivanje na taj natječaj ne treba diploma, iskustvo, ne možeš biti kažnjen osim ako se nekom ne zamjeriš. Raspolažeš velikim financijskim sredstvima koja nisu tvoja pa i ako napraviš manjak neko će to podmiriti. Jedino što mogu je da te pošalju u dobru panziju.
Nije ni čudno što svi hoće da rade u toj firmi.
 
Bravo , i to firma gubitas . Drzava je firma koja bi na slobodnom trzistu davno bankrotirala . Svake godine prave kompletan minus . To je firma koja ima pocetni kapital svake godine , a to je budzet a godinu zavrsi na nuli , i sve sto uspiju to je da konstantno mijenjaju pravila igre i uzimaju od firmi koje ostvaruju dobit porez i to traze da ko ostvari vecu dobit , tj firma koja je uspjesnija daje njima vise . Znaci oni samo koce opsti napredak i u interesu opsteg napredka je da se sto manje mijesaju u ekonomiju . To je tako kad se gleda sa ekonomske strane cisto , a kako bi se u ekonomiji drukcije trebalo gledati nego ekonomski ?
 
E oni ne gledaju sa ekonomske strane. Prvo postave cifru koja im je potrebna a onda pritisnu "kominu" još malo, da iscijede još koju kap jer uvijek može više. Ponekad pretjeraju pa presa pukne i komina se prospe po komšiluku a i dalje. Smijenimo odgovorno lice a zakon o potrebnom pritisku za cjeđenje se ne dira.
Jednom prilikom sam upitao popa zašto nešto ne promjene a u vezi crkvenih pravila a on kaže:
"Šta da mijenjamo kad je ovako dobro."
 
Nema vise promjene politicara , a nisam ni za promjenu sistema , i to je izraubovano , doslo je vrijeme za iskljucivanje sistema kao pojma uopste . Mislim da je moguce i odrzivo. To bi mogla biti sledeca stepenica .
 
Poenta svega je ono sto je novii naveo da drzava ogranicava cenu hrane. Kolko bi trebalo biti sledece godine cena zito sa ovim imputima mislite da ce drzava to dozvoliti nema sanse oni ce da se brinu za socijalni mir a za nas boli ih ona stvar.Zato ja za ovu godinu ni ne gledam da zaradim nego da ne budem u minusu pa tako i ulazem. Cilj je da se i sledece godine bavim poljoprivredom a ne da ove godine propadnem zbog toga sto ce se drzava sigurno nekim merama umesati na nasu stetu.
 
Treba videti i neke opcije koje se ne ograničavaju, a mogu biti zanimljive, za ratare možda zob ili ječam.

Situacija je takva da se mora raditi kao i u okruženju (malo širom ipak okruženju), ograničenja hrane se svagde primenjuju u nekom obliku u zadnjih par meseci. Matematika je jasna, cilj je da se zadrži vlast tako što će se preduzeti koraci da se zaštiti narod.

Međutim problem nastaje kada se koraci preduzimaju samod a bi se stvorio privid da se nešto radi, ne razmišljajući dugoročno. Pad dok se neko štiti (a zaštita kupaca nije loša stvar u osnovi), sa druge strane se neko gazi poprilično.


Na žalost ovo sa cenama nije samo u domenu ministra poljoprivrede, pa se ne može od njega očakivati da on to reši (generalno mislim na minsitra poljoprivrede, bilo kog). Potrebno je da se dogovori malo šire, ne znam ali okvirno sa ministarstvom energetike ili ministarstvom finansija, šta i kako raditi.

A ovo kako se sada radi, meni deluje kao svako ministarstvo za sebe, pa ko je jači.
 
Без сточног фонда нема затвореног круга производње. За то треба планска производња. Ако може једна немачка и америка ми не можемо зато што смо напредни.
Овако ће бити комбајн, шлепер и на дунав.
 
Resenje je vrlo jednostavno treba prestati da uvecavamo novcanu masu ili narodski receno stampamo pare. Odmah bi se stabilizovalo stanje u Srbiji. To sto Evropa i SAD izvrsavaju ekonomsko samoubistvo inflacijom ne znaci da moramo da ih pratimo, vec treba pustiti kurs dinara da pliva. Dinar bi ubrzo bio mozda i ispod 100 din po eur. Ne zato sto je dinar ojacao vec zato sto eur i usd slabi. Ali nekom ne bi odgovarao jak dinar...

Godinu i po dana pricamo da ce ovo ludilo dovesti do inflacije nazivali su nas teoreticarima zavere.
Pa su onda pricali kako sve poskupljuje ali nije inflacija. Pa onda kako je inflacija samo prelazna. Pa onda su promenili plocu, inflacija je sada zapravo dobra !!? Ono sto se u Srbiji desavalo '90 - '94 sad se desava u celom svetu. Pa ako neko zna kuda ovo vodi to smo mi. Glupi evropljani i ameri to nikad nisu doziveli u zivotu pa ne znaju
 
Prelaskom iz DEM u euro je napravljen jedan veliki inflatorni korak i narod koji je imao u toj valuti stednju ili primanje, dohodak je pokraden... sta ce se desiti posle ovih poskupljenja vidicemo ali za obican narod sigurno nista dobro
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh