Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

lepo kolega,samo mala primedba nemoj da im dozvoljavas kontakt sa svinjama.ovce su ovce a svinje su svinje,ne vredjam ni jedne ni druge.nadam se da se razumemo.
 
fotografija0149.jpg
pozdrav svima ,evo malo slika moga neumaticenoga stada.:bravo:
Da ti nije ovaj ovan iz Matijevca ?
Lepo stado, ima osnova za rad , samo se trudi da svaki put ubaciš što boljeg ovnića.
 
obadva su iz matijevca ovog starijeg moram da sklonim a ima samo 20meseci.hvala na komentaru,ja guram poistija koliko mi mogucnosti dozvoljavaju.prvog sam uzeo sa papirima a za malog nisam uzeo.idem na soluciju da procistim ovce sa francuzom pa da trazim uslovne papire ,koliko sam cuo posto mi je prvi ovnic usao u parenje sa nepuni godinu dana.ja ovce volim pa ako sta uspem po pitanju papira bice dobro,a ako ne opet drzim ovce za svoju dusu ,nije mi prvi put da izvisim subvencije.poz.:ppozdrav:
 
Nov sam na forumu ,a ovce imam odprilike 15-tak godina i to pramenku oko 60 ovaca i probao sam da ih ukrstavam , sa cigajom nije bilo nesto za pohvalit ,sa romanovskim vise janjica al nikad da narastu ,sa vitenberg ovnom janjci dobri ,krupni ,blizni ,dobro napreduju znaci vise para ,ne ostavljam nijedno zensko janje od njih ,nemaju izgleda ,,moj komentar bi bio , moze sa vitenbergom zbog para ali svakih 3,4 godine,- nije sve u parama nesta je u ,,,,,
 
Nov sam na forumu ,a ovce imam odprilike 15-tak godina i to pramenku oko 60 ovaca i probao sam da ih ukrstavam , sa cigajom nije bilo nesto za pohvalit ,sa romanovskim vise janjica al nikad da narastu ,sa vitenberg ovnom janjci dobri ,krupni ,blizni ,dobro napreduju znaci vise para ,ne ostavljam nijedno zensko janje od njih ,nemaju izgleda ,,moj komentar bi bio , moze sa vitenbergom zbog para ali svakih 3,4 godine,- nije sve u parama nesta je u ,,,,,

Zavisi sta se trazi, probaj sa tovnom rasom (sarole ili teksel)verujem da ce biti zakljucak drugaciji
 
Ja u proseku dnevno minimalno prelazim 5 km zbog ispase tako da nevjerujem da bi neka tovna rasa to izdrzala ,a i ovih par ovaca vise drzim iz hobija kad bude losa pcelarska godina kao ova ovce malo dopune kucni budjet .
 
Meni to djeluje prekomplikovano sa jedne strane , druga stvar nemam toliko slobodnog vremena da se brinem o njima ,zato sam se i odlucio za pramenku sto nije puno zahtjevna jednom recju ekonomicna .
 
Meni to djeluje prekomplikovano sa jedne strane , druga stvar nemam toliko slobodnog vremena da se brinem o njima ,zato sam se i odlucio za pramenku sto nije puno zahtjevna jednom recju ekonomicna .

Razumem ja vas, sa tovnim ovnom dobijas mesnatije jagnje i nesto veci prirast, ja nisam mislio da menjate ovce nego sam dao predlog,ujedno sam radio jedan deo ukrstanja sarole ovna sa bergamo i drugim rasama sa zadovoljavajucim rezultatom, takodjer znam nekoliko odgajivaca koji pustaju sarole ovna na romanovke ovce sa zapazenim rezultatom, naravno pricam o jagacima za klanje,svako radi kako misli da je najbolje, pozdrav
 
Razumem ja vas, sa tovnim ovnom dobijas mesnatije jagnje i nesto veci prirast, ja nisam mislio da menjate ovce nego sam dao predlog,ujedno sam radio jedan deo ukrstanja sarole ovna sa bergamo i drugim rasama sa zadovoljavajucim rezultatom, takodjer znam nekoliko odgajivaca koji pustaju sarole ovna na romanovke ovce sa zapazenim rezultatom, naravno pricam o jagacima za klanje,svako radi kako misli da je najbolje, pozdrav
Hvala na savjetu ali ja sam se godinama patio da skupim ovo stado i mislim da ga je greota sada putitga , kao sto sam vec naveo probao sam razna ukrstanja ali nije to to ,vise od pola ovaca se blizni prirast je dobar a ono sto je nabitnije imam ovcu za svoju dusu ,,,,,
 
Dobra genetika je zakon! Ovi jaganjci imaju na raspolaganju sisu, lucerku, vodu i so ! Nikakvi koncentrati nikakva cuda. Dobiju pomalio sa mamom zajedno kukuruza i cao.
 
Majka bergamo i otac bilo koje tovne rase je odlična kombinacija.
Ovca u tipu bergama i ovan idf u mom stadu pre 3 god :
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]Jagnje jedinac 43 kg sa 90 dana starosti.
 
Postovane kolege Sretni vam Bozicni praznici imam jednu molbu naime treba mi savet.Zeleo bi na prolece da kupim dva jagnjeta i da uhranim za svoje potrebe.Nikad do sada nisam imao ovce pa bi da probam i to.Imam prostor za ispasu ogradjen deo 20x22 metara i natkriveni deo 2x4 .Koncentrat mogu sam da pravim kvalitetan imam sve komponente.Koju rasu mi preporucujete neku mesnatu .Hvala unapred
 
Nazad
Vrh