Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Dodatni uslov za isplativost je pašnjak, tj besplatna hrana za barem nekih 150 dana godišnje a kalkulisati za onih 200 dana kada su na jaslama. Bez ispaše izgleda bolje ni ne započinjati ništa. :sta:
Jedini realno isplativ način je kao što radi kolega vojvođanin i slični, koji za to imaju uslove.

Da dodam još vezano za meleženje, ovu kombinaciju rom x sarole - roba za klanje prihvatam. Ali da se rom ovan pusti na pramenke ili neke druge ovce slabe plodnosti i u prvoj generaciji drastično poveća plodnost to - ne verujem. Možda kroz 3 generacije rom ovnova a to je onda već pretopljena ovca u romanovsku, bolje je odmah kupiti u čistoj rasi.
 
Uslovi za proizvodnju ili nabavku jeftine hrane su glavni preduslov. Kp takvih uslova nema da moze da gaji veci broj plotkinja a hoce mnogobrojno potomstvo treba da gaji svinje a ne ovce. Ovo je ukratko naase iskustvo a i iskustvo nemackih cobana koji se vec nekoliko generacija bave tim poslom.
 
u septembru mi se ojagnjilo pet ovaca u rasponu od deset dana . dve su se obliznile a jedna od njih je meleskinja(f1win-rom)dok ostale po jedno.danas smo neke od jagnjica merili i jedno ima 43kg,drugo38kg,trece 35kg,dok ova dva od meleskinje po 23kg.jagnjad su bila na pasi sve do snega dok su uvece ulazili u boks gde su jeli lucerku i smesu kukuruza i tritikala.da jos dodam da su ovi od romancice najstariji i danas im je 100 dana. u utorak dolazi pecenjar po sve njih i cena je 290din/kg.ovo sam napisao samo da se uporedi melez od rom ovna sa ostalim ovcama koja su u tipu wirta jer moje uvce nisu u cistoj rasi.
 
Postovanje kolege forumasi!

Kolega slavis ce verovatno prevrnuti ocima kad vidi moje pitanje i ovde posto se nismo najbolje razumeli u temi o Organskom ovcarstvu i kozarstvu, no hteo bih da cujem vise misljenja pa da na kraju donesem zakljucak. Ukratko cu vam izloziti svoje planove pa posle sledi i pitanje.
Sledece godine planiram kupovinu seoskog imanja u Sumadiji i preseljenje na isto. Svastarenje ce biti moj pravac, proizvodnja zdrave hrane pre svega za potrebe moje familije i prijatelja, a ako nesto pretekne i za neko vece trziste tim bolje. Principi proizvodnje (mesa, voca i povrca) bili bi bazirani na principima organske/permakulturne/biodinamicke poljoprivrede, a za takav vid proizvodnje najpogodnije su primitivne, stare rase. Sto se tice krupnije stoke, bilo bi tu jedno 5-6 Mangulica, jedna do dve Buse i jedno desetak ovaca Karakacanske pramenke. Zasto bas Karakacanke? Prvo – meni se svidja, a i jedna je od rasa koja se zbog jednog dela svojih osobina (neverovatno mali prohtevi u smislu ishrane, nege i smestaja, a uz to i celicnog zdravlja) apsolutno uklapa u principe permakulturne ekstenzivne proizvodnje, gde su zivotinje sposobne da brinu i sebi i svojoj ishrani provodeci cak i zimu pod otvorenim nebom (naravno uz obezbedjivanje bar nekog vida sklonista u slucaju nevremena)
E sad, tu je i drugi deo osobina Karakacanke zbog kojeg i sledi moje pitanje u malo duzem obliku. Lose osobine Karakacanke su kasnostasnost (pustanje u priplod tek sa 16-17 meseci starosti), jedan ciklus jagnjenja u toku godine i izuzetno mali procenat bliznjenja i uz sve to Karakacanka je po gabaritima jedna od najsitnijih ovaca. Ono sto mene zanima jeste, da li bi bilo moguce popravljanje neke od ovih losih osobina ali ne na ustrb dobrih. Ono sto bih ja pokusao da dobijem kod Karakacanki je pre svega poliestricnost/policiklicnost, znaci 3 jagnjenja u 2 godine. Zanima me da li bi to bilo moguce postici oplemenjivanjem sa recimo Romanovskom ovcom? Znaci nije mi stalo do povecanja mesne mase Karakacanki, niti mi je toliko bitno da se poveca procenat bliznadi ili trojki u leglima. Sasvim bih se zadovljio sa jednim jagnjetom po jagnjenju ali da ta jagnjenja budu cesca tj. 3 jagnjenja u 2 godine. Ili bi mozda bilo bolje da se zadrzi godisnji ciklus od jednog jagnjenja ali da se poveca procenat bliznjenje? Recite mi ljudi sta vi mislite o svemu ovome?
 
Princip organske hrane ti je sasvim ok ali izbor rase tj plan melezenja ti je ocaj ili drzi cistu karakacanku i nemoj je upropastiti sa romanovkom ili nemoj drzati nista. Ako zelis vec pramenku uzmi sjenicku oplemenjenu jako lepa ovca izdrzljiva ima dobar procenat bliznjenja a i dosta grla se na lepoj hrani jagnji tri puta u dve godine, to bi ti bio moj iskren savet. Pozdrav i svako dobro.
 
Pozz! Dali neko zna nesto vise o Finskoj ovci, i kakva bi bila u melezenju:bravo:sa Romanovom ovcom/ovnom ili IDF?
Unaprijed hvala.:sreca: I kakvo meso ima sa raznja :) >?

- - - - - - - - - -

Dali neko zna gdje se mogu kupiti cistokrvne Finske landrace ovce/ovnovi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????:sta:
Hvala
 
Poslednja izmena:
15 jagnjica melezica, 4 devojcice, 4 bliznacica, dva su ruzna ko gremlini-jako ruzni izlaze u melezenju sa svrzljizankom, 2 su potpuni svrljizani, ostali su isti otac lepo napreduju i krupni su. a sto se tice stvaranje stada od 200 ovaca, super je to, ali ovakvim prosekom treba 1000 da se ojagnji da 200 zenskaca ostane :osmeh::osmeh::osmeh:. sve muski :sta:
 
iz tvog posta se ne moze zakljuciti koliko zapravo imas zenskih jagnjica.kod melezenja ti treba strpljenja da dodjes do nekog profitabilnog broja a tek do kvaliteta....srecno
 
iz tvog posta se ne moze zakljuciti koliko zapravo imas zenskih jagnjica.kod melezenja ti treba strpljenja da dodjes do nekog profitabilnog broja a tek do kvaliteta....srecno

pa ja se nadam da ce ukupno biti 100 za 3 god.sto cistih sto meleza, a meleze cemo da uvodimo polako, najlepse i najbolkje svrljizanke ne mesamo imamo jako lepog svrljizanina, zadrzavamo cistu rasu za maticenje.


ukupno 4 devojcice i 11 decaka 26% devojcice
4 mame bliz 8 jag
7 mame jed 7 jag
prosek 1.36 nije lose za pramenke, videcemo do kraja.

hvala.
 
album.php
Najljepse jagnje ;)
 
Kako to dobijate od jednog istog stada cistu rasu i takodje meleze, i sta je uopste bitno toliko dali je cista rasa ili melezena, bitan je proizvodni kapacitet tih ovaca, nekad se desi da melez izadje bolji od takozvane ciste rase.

Samo strpljenja doci ce sve na svoje...
 
Melezenje se bas zato i radi. Jaganci brze napreduju pa su zato isplativija kao klanicna roba, manje treba uloziti do prodaje.
Ovo prvo pitanje nisam razumeo bas najbolje. Ako imam cisto stado virtemberga, na neke ovce pustam vir ovna a neke melezim sa drugim rasama, npr pustam idf ovna i ti melezi idu na klanje.
 
a dali ste gledali u emisiju dobra zemlja prilog,na wint.ovcu pušten sjenički ovan,rezultat veliko i napredno mesnato jagnje a šare ko sjenička.
 
ovaj ovan meni deluje jako zanimljivo , a ovo jagnje koje se na zalost ne vidi dobro valjalo bi slikati posebno da se vidi na koga je povuklo
 
Jagnjad , neko povuce na oca neko na majku, jedna zenska je skroz na majku koja je Virt sa nesto Slovenske krvi, a druga je skroz na ovna, cak malo vise nego ovan vuce na IDF, dva muska su negdje izmedju ali jos su mali, a vidjecemo kakva ce ostala jagnjad biti. Zadovoljan sam sto nisu prekrupna jagnjad na jagnjenju, a kasnije dobro napreduju.
 
ja sam na deo mojih ovca koje su u tipu wir pustio idf ovna i sada cu za vikend da uradim kontrolno merenje na neka od njh , inace su starosti od 78 do 66 dana.ocekujem da prosek bude blizu 30kg
 
Nazad
Vrh