Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

koliko vidim nije cista romanovska ali nemogu da shvatim kako je ona tako mlada i mala sa 6 mjeseci izdrzala mrcinu w preko 100 kg vjerovatno na svojim ledjima i ostala sjagnjena svaka cast trebalo je to jos dvojke ali i domacin se vidim pobrinuo
 
A jbg, nisam ni planirao da je on pari, bile su sa onim Romanovcom i video sam da se parila ona crna manja ja reko sigurno je i ova posto je malo starija a i veca, bile su jos mozda desetak dana sa njim i naleti mi kupac ja ga prodam i onda ih sve zajedno sastavim sa W kad ono "samo je njega cekala" :haha:
 
ako je stvarno dobar kako kaze zarius ima 100 kg melezi ce biti veci i plodniji ali opet kilaza ovaca nece biti veca od 65-70 kg u kondiciji plodnost ce biti veca i dosta ce ih se pariti van sezone
 
Za pocetak da, a kasnije cu uzeti i koje jagnje "slovenke" . Jer dobicu na mesnatosti, a bice i veca plodnost ovaca. Samo sto se tice mesa pramenka je neprevazidjena.
. Mislim da na mesnatosti ne dobijaš puno. Za to treba neka mesnata rasa. Dobićeš žensko potomstvo koje će biti plodnije od pramenke. Ja bi za to pre uzeo romanovskog ovna.
 
ako je stvarno dobar kako kaze zarius ima 100 kg melezi ce biti veci i plodniji ali opet kilaza ovaca nece biti veca od 65-70 kg u kondiciji plodnost ce biti veca i dosta ce ih se pariti van sezone
Uzecu ga pa sta Bog da. Dao sam nesto kapare covjeku. Ne mora ovca biti teza da biubila mesnatija, jer pramenke su "koscatije" ovce. Pa sam na to mislio.
 
Koscate,nemaju mesa,vece a ne teze od 70kg,klupko se odmotava,

zarisu011 ja nemam pojma o tim slovenkama samo sam cuo da su mlecene svaki melez bi trebao da bude bolji od roditelja,samo zavisi u kom pravcu ode nasledjivanje tj,sta nasledi od oca ili majke,al bi trebalo da poveca proizvodne sposobnosti
 
sarbanac oces me ubedis da onako za sebe ukrstim romanova sa ovim mojim kobilama kad budem imo prostora

Milose dobro razmisli, evo sta kaze covek koji je probao.

Da tacno bataljujem totalno samo ko uspem da prodam tih 15tak komada

Odgovoricu ovde jer ima veze sa temom nervira me velicina jagnjadi pri rodjenu koja su sigurno duplo manja nego kod W samim tim treba im bar dve nedelje da dostignu kilazu koju prosecan W ima pri rodjenju znaci u startu dve nedelje uzaludnog rada zatim plodnost koja me nije preterano odusevila a to je 2 a sa W sam imao 1.8 zatim vansezonsko parenje kod W mi je bilo izrazenije nego kod meleza sa rom zatim W jagnje do tri meseca izbija na 30 do 40 kg zavisno od brojnosti legla a kod ovih cak i pri upotrebi terminalnog bar mesec dana duze u najboljem slucaju posle 30kg zakiva i nemrda skoro sa te kilaze e tu mi puca film i smuci mi se i odlucim se za ovo sto se vec odlucim da je srece da se nikad nisam igrao sa ovim nebi izgubio pocetno stado i 5 godina rada i mozda jos toliko da se povratim na stare staze. Ranije sam muske prodavao unapred seljacima i svaki se vracao ponovo a sad beze odmene ko djavo od krsta kazu nisam normalan sta sam ucinio od stada i u pravu su kad bolje razmislim.
 
sarbanac oces me ubedis da onako za sebe ukrstim romanova sa ovim mojim kobilama kad budem imo prostora
. Ja sam ti predložio da napraviš dil sa Sikom pa upari 5komada. Ostavi ženske pa poredi dve tri godine i vidiš o čemu se radi. Više nas je radilo meleženje romanovskim ovnom mada je recimo Rajko odustao iako su mu te meleskinje u drugom jagnjenju imale plodnost preko dva. Ja nešto pokušavam i za sada sam zadovoljan.
 
Koscate,nemaju mesa,vece a ne teze od 70kg,klupko se odmotava,

zarisu011 ja nemam pojma o tim slovenkama samo sam cuo da su mlecene svaki melez bi trebao da bude bolji od roditelja,samo zavisi u kom pravcu ode nasledjivanje tj,sta nasledi od oca ili majke,al bi trebalo da poveca proizvodne sposobnosti
Mirko legenda si, od srca sam se nasmijao tvom komentaru za premenku ( naravno ne mislim u negativnom smislu) sto kazes da se klupko odmotava.:ppozdrav: Da, trebala bi proizvodna sposobnost biti veca.
 
Nazad
Vrh