Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Avasi ne moze da se kupira. To sam i ja pitao prof na fakultetu i rekao je da je nemoguce a makedonci bi prvi sklonili repove kod svojih meleza sa avasijem da je moguce
 
Ne vidim razlog zasto se ne bi mogao kupirati rep Awassi,do predela stidnice.tek rodjenom jagnjetu uraditi i to je to,covek zivi bez noge,bubrega, plucnog krila itd zasto nebi avasi bez dela repa ili kamila bez pola grbe npr,sta jel ce da ugine.mislim da bi se romanovac snasao prilikom vodjenja ljubavi :osmeh:
 
nisam siguran ali mislim da koza koja obavija rep i koja je podloga za talozenje masti ide od korena repa i lepezasto se siri zajedno sa repom do stidnih kostiju i da je ta koza povezana sa kozom koja pokriva telo, nije rep kao kod nasih ovaca, uostalom mislim da je bokuman stavio slike nekih grla sa podignutim repom pa pogledajte u temi awasi.
 
Moguce da je ne izvodljivo,jesam li ja corav ili ove ovce nemaju rep,ne vidim ni jedan razlog da je ne izvodljivo,ako ne moze gumica moze skalpel.I nemaju potrebe u nasim uslovima da imaju naslage/rezerve,ja bi ih hranio dovoljno ne bi brstile akacije:haha:
ir24up.jpg

 
Poslednja izmena od urednika:
Mirko nemoj o tome razmišljati romanovac proterava krz dvocolku dasku! E sad neznam kako bi se snašla zapadna gospoda ako melezi avasi *rom budu imali debele repove. Gumica i stvar rešena.
 
kolega vojvodjanin upravu si,bergamo je dominantan po mom misljenju,interesantno je da covek ima kolicinu veliku i da proizvodi tu klanicku
 
Greške se plaćaju. Iako sam više puta pročitao da meleze romanovskih treba odvojiti od ovna do nekog uzrasta od 10meseci do godinu dana starosti ja to nisam uradio. Desilo mi se da dviska melez rom ovce i šarolea parila sa nepunih 6meseci. Što je još gore uparila se sa ocem. Jagnjad nisu preživela par sati. Jagnjenje je bilo lako (bliznovi) srednje razvijena ali .... šta da se radi. Ovo pišem da se neko ne nađe u istoj situaciji. Pazite da ne dođe do parenja u srodstvu i mlada grla nemojte držati sa ovnom dok se ne razviju kako treba odnosno ne dostignu potrebnu starost za parenje. Najteže je učiti na svojim greškama ali tako se i najbolje pamti.
 
steta obostrana ali cudno da nisu prezivjela ja sam jedne godine imao isti slucaj pramenka mi se sa 9 mjeseci parila sa ocem ostala sjagnjea i ojagnjila jedno sasvim zdravo musko jagnje koje je posle nazalost uginulo od metilja ali je bilo crno ni majka ni otac nisu crni kad ono bi
cak mozda bi se i prije uparila sa svojim ocom jer je bila sitna nju sam skartirao a ovna promjenuo
 


Evo jedne slikice od jutros starost od 40 do 60 dana kako koji prosek kilaze oko 20 kg nisu svi mereni pa je ocena proizvoljna melezi rom x W pojeli dosad 15kg koncetrata ali se majke hrane natprosecno pa je mleka u izobilju ako ovako nastave stici ce na prodaju pre lucenja. Mogu da zamislim kakav bi prirast bio da je neki terminalni ovan koriscen. Inace indeks je bio 1.6 tako da ima i jedinaca koji vuku prosek naravno.
 
Nazad
Vrh