Maline-berba 2011. i cena u vasem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo najnovija vest je da su na sastanku Vilamet-a i hladnjacara gazde lopovi ponudili cenu od 90 dinara.Veceras u 21h skupstina Vilamet-a na kojoj je jedina tema kako i sta dalje ciniti
 
Zna se čije su to pare. Odavno je vidljivo kakvo je to udruženje i čemu služi, nije to usamljen primer. Inače sam protivnik blokada lokalnih puteva, uzroci naših problema su u Beogradu. I da ponovim ključ rešenja je u našim rukama, ako bismo bili složni kao jedan, dosledni i istrajni u svojoj nameri, ekonomski bismo mogli vrlo brzo uništiti ove gnjide u obliku vlasnika hladnjača. Recept je vrlo jednostavan. Ne beremo i ne dajemo im malinu ni za kakve pare, pa da vidimo da li će se onda rasipati tuđim novcem, kada im banke budu duvale u vrat.
tako otprilike rade Poljaci evo navodim bas kako je rekao jedan proizvodjac maline" nece je brati za 1.7 zlot po kg neka ptice sve pojedu inace to je cena ispod 50 din
 
Mislim da blokada puteva i propadanje roda naseg rada su veoma radikalni i krajni pokusaji u borbi za realnu cenu mailne,ali zato mozemo da se udruzimo i angazujemo pravnike koji ce biti na nasem platnom spisku,nije mnogo da svi izdvojimo 4000-5000 godisnje a ima nas dovoljno u Srbiji da finansiramo za nas interes. Tako mozemo pravno da vrsimo pritisak na Antimonopol agenciju i odeljenja policije za organizovani kriminal da ispitaju stvari oko cene do kraja tj.kako hladnjacari peru pare i kradu drzavu i NAS.
To izgleda ovako: ovde drze hladnjace i registrovane firme za izvoz,otvore druge firme u EU,otkupe od nas malinu po minimalnoj ceni i ukalkulisu troskove zamrzavanja,prerade,izvozne akcize i kredite banaka zatim je prodaju svojoj firmi u inostranstvu za takodje minimum (3-5 eura). Tako se pravdaju pred institucijama da ne mogu vise da plate a onda njhove firme iz EU prodaju dalje po astronomskim cenama. Tako mi svi ostajemo majmuni sto posteno radimo i trudimo se da proizvedemo najbolji moguci proizvod a oni trljaju ruke i smeju nam se kad blokiramo puteve.
I TVRDIM DA NAM JE JEDINI IZLAZ PRAVNA BORBA I PREGOVORI U VLADI DA SE RESIMO OVOG KRIMINALA
 
Dobar dan svima,
iako se ne bavim proizvodnjom malina, vec u okviru svoje porodice stocarstvom, pratio sam ovih dana preko medija i ovde na forumu problematiku proizvodjaca malina. Ono sto ja mogu reci je da to nije slucaj samo kod proizvodnje malina nego generalno u poljoprivredi. Mi smo kao radnici jako dobri ali generalno jako kratko razmisljamo. Uz to dolazi da svi koji se bave otkupom i distribucijom poljoprivrednih proizvoda koriste neslogu proizvodjaca i na taj nacin ih ucenjulu i na tudjoj muci nenormalno zaradjuju. Neko je vec rekao da se cena ne dogovara u pola berbe vec u januaru ili jednu sezonu ranije. Znam da je kod vecine problem novac ali udruzenim snagama se ipak lakse dolazi do cilja. Posto vec nekoliko godina zivim na zapadu i veoma budno pratim razvoj poljoprivrede i nacin funkcionisanja mogu da kazem da proizvodnja ovde nije ni malo laka i da je konkurencija velika ali da se ipak moze ziveti jer su proizvodjaci jako slozni, ne bas sto jedni druge mnogo vole , vec sto imaju zajednicke interese i to ne samo za neko kratko vreme. Obicno su sami proizvodjaci u razlicitim oblicima ukljuceni u prodaju ili finalizaciji proizvodnje. Branjem malina je samo polovina posla zavrsena, ceo posao je zavrsen tek kad se sve po pristojnim cenama proda. Ovde se vodi racuna o marketingu koji doprinosi stvaranju boljeg imidza nekog proizvoda i pozicioniranju na trziste. Bitno je da je proizvodjac ili udruzenje i kolicinom uticajan na trzistu a to se lakse postize sa vecim brojem clanova nego samostalno. Na kraju nemojte da dozvolite da vam "DRUGI" kroji buducnost vec preuzmite stvar u svoje ruke. Izaberite ljude, ugledne proizvodjace koji znaju kako se taj posao radi, koji ce da vas predstavljaju i zastupaju vase interese sutra, ono sto se danas desava, na zalost cete tesko moci da promenite.
S postovanjem
Miljkovic
 
Ma koliko pisali o ovoj muci sto se malina zove nikad do kraja ne mozemo sve reci.Uvek ostaje nesto u nama ,gorcina koja nas pece i slama.Boli nas cena,boli nas prica o ceni,bahat i nadmen odnos i hladnjacara i politicara.Da li ste procitali bilo kakvu izjavu ministra o aktuelnom problemu.Opsti muk ,zid cutanja.Kao da tece med i mleko.Posalju policiju i to je sve.A prisustvuje danima visnje i prica o najpovoljnijim kreditima i opstem blagostanju.Ali je trenutak povoljan da se pojavi na danima visnje,visnja trenutno ima cenu,idealna prilika da se skuplaju politicki poeni.Ali kako izaci iz svega ovog.Bojim se nikako_Ovde se cesto govori o udruzenju proizvodjaca kao resenju nasih muka.Kao ideja predlog dobar,ali u praksi neostvariv.Ne mogu to podrobnije objasnjavati,ali navescu jedan detalj.Udruzenje Vilamet je izdalo interese proizvodjaca.Zasto to nece uraditi i neko drugo.Cim udruzenje postane tvrd orah za suprotnu stranu bice izlozeno zestokim pritiscima kojima nije doraslo da se odupre.Pojednostavljeno,svako udruzenje ljudi koji su vrsni u radu nema prirodnu snagu u sebi da se odupre onima koji su vrsni u prevarama.I to je njegova unutrasnja slabost i klica njegove propasti.Ideja o nasem jedinstvenom nastupu je stara koliko i nasa proizvodnja.Ali nikad realizovana,po meni iz navedenih razloga. Postoji i jedan razlog opsteg karaktera ,opsteg stanja u drzavi.Vladajuce stanje je stanje nerada i stalne preraspodele od onih koji rade ka onim sto manipulisu.I taj mehanizam savrseno funkcionise .NIsu samo proizvodjaci malina u ocaju vec i svi drugi ljudi koji su pokusali da svojim radom i na posten nacin nesto stvore.Ovo je vreme pogodno za druge.
 
Samo da ne upadnemo u depresiju i verujemo da ne mozemo da promenimo bilo sta. Treba sad razmisljati o narednoj godini koja je izborna nece biti ni vlade ni bilo koga da posreduje u pregovorima o ceni. Daj Boze da ne bude 50 din. kilo
 
E dragi drugari prvo:ppozdrav: svima
Znate da nisam hladnjacar ko je ulazio u profil zna cime se bavim ...posto i toj bransi kao u svakoj postoji lojalna i ne lojalna konkurencija ....tako isto je i kod hladnjacara - koji jedni drugim kopaju jamu -
Nemam nameru da ih branim..... Ali nisu nama samo hladnjacari krivi ( i medu njima ima i alavih ali ima i pozitivnih) krivci su i politicari i vlasto-drsci pa i sedma sila ( novinari-mediji) A DOBRIM DELOM I MALINARI nase kolege cije slike postavljam
fx8qv4.jpg

whmes2.jpg

2pre643.jpg

2wf4fi1.jpg

Ovi malinjaci su dobili od drzave podsticajna a neki i bezpovratna sredstva plantaze su reda velicine od 1-8 - i vise ha NO COOMENT
Da li ocekujete ovakve malinare na blokadi...? sta bi oni tamo trazili...?
Siguran sam mada ne znam da ovakvih ima i u vasim krajevima, - manje -vise- kod nas u okruzenju ..neverovatnih mozda i 80% .Samo Igor da mi ne zameri :ppozdrav: njegov malinjak je super

Neko pomenu PRAVNIKE - ne nikako to bolje platiti B92 oni bi naj bolje odmrsili gordijev cvor ....MALINA -cena proizvodnje - otkupna -cena transporta - cena rashladjivanja i prerade - izvozna cena (ALI PRAVA a ne lazna) - cena ministarstva - carina - jedna ruka - druga ruka - itd....sve koliko je ko zaradio i kako je dostigla famoznih 19-29 eu na zapadu ...Vecina nas to zna ali nam se ne veruje ....jel tako CUNAMI :haha::haha: ... Njima bi svi poverovali

Predlazem da ovu temu ne zatvarate do NG. i da kad imamo vremena komentarisemo o svim krivcima ovakve cene, a da vec 01 01 12 god. neko otvori temu BERBA MALINE I CENA 2012

I da se od jan. do branja prebrojavamo koliko nas ima poput cunamija a i ja sam spreman da i u danu ako bog da i da naberm i 3 t da sve to prospem ..!!! znam da je suludo ...ALI...? Ako se mislimo za nesto izboriti ...mora se nesto i zrtvovati ........
 
bolje 3000kg*80=240000 din to je vec solidna suma i jos pedesetak proizvodjaca da doprinesu koliko mogu je odlican start da se pokrene nesto sa mrtve tacke.
 
Bolje te maline sto se bacaju,da se prodaju,a pare da se uloze u neku poslanicku grupu,da o ovome prica svaki dan u skupstini.Ovako svi dobijaju pare od otkupa i cute,sto bi se reklo "nemaju racun" da rade svoj posao.
Pare su najveci problem,tj. mito koji stize od otkupa.Protiv para se moze ,ili vecim parama,ili silom,trece nema.Ili da se nadje neko da ispita pricu i pusti na TV (nesto kao Insajder na B92),pa da cekamo da li ce vlast nesto uraditi.
 
E cime vi objasnjavate ovu POJAVU ...npr. u Lipolsitu 6 otkupni mesta od 6 razlicitih hladnjaca ... i svuda istaknute razlicite cene od 90-115 din 115 pancevci odkud pameti kod pojedinaca malinara da nose na otkupno mesto gde je cena samo 90 din a 1 km dalje 115din.......... pitanje je dali on stvarno suludo hoce da preda po 90 din ili je ........?

Uveren sam da istih pojava ima i u vasim krajevima.... razuverite me molim Vas
 
Pitaj nekog ko nosi po 90 kad placaju ti pancevci 115.Pre nekoliko godina (2001)ja sam nosio kupinu moje majke tamo.Svud je bila 18,a kod njih 22.Po pare sam isao kad sam obrao prvu turu sledece godine i to su platili po 18 uz obrazlozenje da nije moglo bolje.2006 sam i ja dao kupinu,a kad je utovarena u kamion,bilo je pare sutra.Posle mesec dana zvanja telefonom,svratim da pitam za pare,a Radivoj pocne da vice na mene sto sam dosao da trazim svoje.Posle malo bezazlenog zlostavljanja mi je naravno platio,ali su i tad pokusali da me zavrnu za 5 dinara po kilogramu.Na svim otkupnim mestima vaga krade najmanje po 2 kg od merenja,kod pancevaca je ja mislim i vise.Kad god prodjem kroz Lipolist,a idem do polovine septembra stalno posto nosim tamo kupinu,vidim ljude koji sede kod Radivoja i cekaju pare po ceo dan za malinu.Vecina sedi duze vreme,oni i dobiju prvi posto su dosadni,ostali iz drugih sela koji mu ne sede za vratom dobiju o q....danu.Mom komsiji su ostali duzni 120 000 dinara,dobio ih je na sudu jos pre deset godina i nisu mu nikad platili.

Ja sam kupinu davao u hladnjacu uvek 5 dinara jeftinije,ili Doci,a za Pancevo ne dam ni za pare,a kamo li na obraz.Imaju i otkupno mesto u Zminjaku,par godina imaju praksu da sto otkupe poslednje bez para i ne plate,sledece godine rade drugi koji o tome naravno pojma nemaju
 
Pa za pocetak, s obzirom da kod nas uopste nema sloge, najbolje bi bilo da se u svakom selu formiraju mini udruzenja od 15/ak do 20 proizvodjaca!!!!!! Pa da oni zajednicki nastupaju recimo priilikom predaje maline u jednu hladnjacu!!!!!!!!!Pa kada vise mini udruzenja predaje u jednu hladnjacu malo bi se i hladnjacari zamislili!!!!! Ako nista bar bi to bio pokusaj da se na neki nacin malinari ujedine!!!!!!!! Pa da predstavnici tih mini udruzenja naprave neku uniju na regionalnom nivou do republickog!!!!!!! Pa ako se clanovi nekog mini udruzenje u jednoim selu dogovore oko nacina proizvodnje ili transporta ili predaje ili sta vec.......... onda da to na neki nacin za njih da bude obavezujuce!!! Da ne bude u jednom selu (mini udruzenju) 30 clanova i svi postupaju razlicito!!!!!!

Mislim da bi mogla da ozivi ova ideja s obzirom da bar na forumu ima ljudi iz cele zemlje!!!!!!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh