Maline-berba 2011. i cena u vasem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Večeras u Arilju pravo ludilo. Hladnjačari prekidaju otkup na 7 dana a sad je najjače branje. Gomila bahatih i pijanih ljudi je blokirala puteve i ljudima koji su brali malinu to otimaju i prosipaju. Sami sebi smo zaboli nož u leđa. Bacio sam 400kg maline a moram da platim 10 radnika. Propast!!!
 
malina na svetskom trzistu je pojeftinila to je sto posto tacna informacija, nismo samo mi nagrabali, prvo su bili na tapetu Chileanci, dosli smo na red i mi a evo i braca Poljaci neznaju sta da rade mogu vam dati linkove njihovih foruma pa se sami uverite u to pa nas kraj je prosle godine imao prosecnu cenu od 112 din pa niko nije bokirao puteve, a tada su prodavali maline mnogo skuplje a gledajuci statistiku unazad ni sledece godine nece biti neke realne cene bavim se malinom vec 11 god imam dobre prinose od 150- 200kg po aru ,ali trba sad da izdrzimo da malio Srba pokci malinjake da Poljaci isto urade ,i Chile da zadesi neka nesreca i eto opet cene od 2.5 eur dok se ove tri stvari ne dese ali u jednoj godini nema nista od bolje cene a sto se tice izbora naravno da ce pozamasna suma novca otici za finansiranje kampanje,ali rok upotrebe zaledjene maline iqf je 2 god nemoraju oni odma da prodaju s obzirom da imaju nabavnu cenu dzaba mora se reci da smo i pomalo sami krivi iz raznoraznih razloga
 
Vidi cunami posto si ti vidim agilan sa tim poljskim forumima i pratis cene kod njih dela de 'leba ti proveri kolike subvencije po hektaru maline daje njihova vlada pa ce ti to koliko su oni najebali izgledati sasvim drugacije.U zemljama eu koliko ja znam subvencije za jedno prosecno poljoprivredno domacinstvo krecu od cifre od 20.000 e pa navise tako da su troskovi golog zivota na selu obezbedjeni makar nista ne rodilo ! E bas u tom grmu lezi zec nasa vlada se kurva tako sto ti da 400 e godisnje subvencije a otme ti sve proizvode po bagatelnoj ceni i uvek si ti duzan drzavi a ne ona tebi , ne moze ovo vise ovako ljudi ovo mora da pukne nije bitna samo cena maline otese bre sve i 5 oktobra je prva kolona isla iz naseg kraja cini mi se da ce ovih dana opet - zrelo je ...
 
veceras mi se izrekao jedan otkupac maline koji kaze a malo je popio alkohola da ga bas briga ima 5din po kilogramu za otkup i njegovu malinu ce hladnjacar da plati po 100din a nasu taj isti otkupac placa 75din,pa gde je ta inspekcija,radi ko sta hoce,inace u mom kraju cena prve klase je od75 din a ima u jedno otkupno mesto gde je 85din
 
veceras mi se izrekao jedan otkupac maline koji kaze a malo je popio alkohola da ga bas briga ima 5din po kilogramu za otkup i njegovu malinu ce hladnjacar da plati po 100din a nasu taj isti otkupac placa 75din,pa gde je ta inspekcija,radi ko sta hoce,inace u mom kraju cena prve klase je od75 din a ima u jedno otkupno mesto gde je 85din

I u mom kraju ima slicnog desavanja ... verujem u tvoj post.
 
100din. Sad proverio cenu,iako jos nemam malinu,planiram da zasadim za sledecu godinu.Otkup ide redovno bez smetnji,tako kazu.
 
Svaka vam cast ljudi, mene je izuzetno sramota, zvao sam 50 ljudi da blokiramo na to su pristala dva coveka, ostali kazu da nedaju da im propadne malina i jos mi drsko kazu ko sam ja da blokiram put i hladnjacu, zao mi je sto zivim u ovakvom okruzenju.
 
Svi mi koji ucestvujemo na ovom forumu smo duzni da cestitamo ljudima na spremnosti i hrabrosti da organizuju blokadu puta.Mi ostali znamo da proizvodimo malinu ,ali ne znamo da se borimo za cenu.Sta se tu moze.
 
Vidi cunami posto si ti vidim agilan sa tim poljskim forumima i pratis cene kod njih dela de 'leba ti proveri kolike subvencije po hektaru maline daje njihova vlada pa ce ti to koliko su oni najebali izgledati sasvim drugacije.U zemljama eu koliko ja znam subvencije za jedno prosecno poljoprivredno domacinstvo krecu od cifre od 20.000 e pa navise tako da su troskovi golog zivota na selu obezbedjeni makar nista ne rodilo ! E bas u tom grmu lezi zec nasa vlada se kurva tako sto ti da 400 e godisnje subvencije a otme ti sve proizvode po bagatelnoj ceni i uvek si ti duzan drzavi a ne ona tebi , ne moze ovo vise ovako ljudi ovo mora da pukne nije bitna samo cena maline otese bre sve i 5 oktobra je prva kolona isla iz naseg kraja cini mi se da ce ovih dana opet - zrelo je ...
evo isto sve se desava i u Poljskoj ljudi sa nevericom gledaju u cene,jos su im novine prenele da je Srbija pukla sa malinama zbog nevremena cena je bila 0.8 eura sada je pala na 0.52 eur katastrofa , po mom misljenju to se stvarno dogodio zbog hiper produkcije maline jer gledajuci unazad dok smo mi proizvodili oko 65 , 75 hilj tona, Poljaci oko 40, 50 Cileanci oko 40 cena je bila predvidiva a u zadnje 2 god Cileanci proizveli 92 hil tona mi 170 hilj tona i naravno Poljaci 168 hilj tona sto znaci da ti malina ima u svetu trenutno kolko oces nesto mora veliko da se desi da bi se cena vratila , zalosno je sto je prvo pocelo kod nas ovo sa gradom i nevremenom opet Srbin prvi nagraba zalosno sta da se kaze
 
Danas u Banja Luci cijena maline na gradskoj tržnici 1,5 KM posuda od 200-300g..nisam 100% siguran koja.
 
KO je bio na blokadi puteva neznam,ali mi se cini da mi koji nismo smo im poslali poruku da smo spremni i na 40 din .
 
Ja nemam maline (sa severa Backe sam), ali drugari (clan badanjac) se bave tom proizvodnjom pa sam upucen koliko tu ima posla i koliko je velik ulog u malinu. Sta da vam kazem, borite se kako znate i umete sa otkupljivacima, druge vam nema. Tacno je da proizvodnja maline u svetu zadnjih nekoliko godina porasla, ali je i tacno da cene u stranim megamarketima nisu pale (imam familiju u Austriji). Dakle niko od trgovaca ili hladnjacara se ne odrice svoje zarade, samo treba proizvodjac da se odrekne! E ta cinjenica me strasno nervira!
 
bojcetic
user-online.png



Hvala prijatelju,ovo su potpuno tacne cinjenice,sve se slama na nama koji crncimo od jutra do sutra.I meni je sva rodbina vani i svakodnevno dobijam informacije kolika je cena malina u zemljama gde zive,ni cent manja nego prethodnih godina.
 
bilo blokada ili nebilo cena je bila 70 - 80 din, sada da bude i 2 eura nevredi nam nista ovakvi dani sa ovolikom temperaturom vazduha ima da zapale malinjake i sav rod na njima tako da je kraj berbe uskoro neminovan tko da smo ga ove godine propali nacisto
 
Borba za cenu treba da pocne 1.januara a ne u julu kad nas drzava i hladnjacari dovedu pred svrsen cin,po principu beri ili nemoj kako hoces ima ko hoce i MORA ko ima 10tak ari negde u zabiti,njemu je i 70 din dobra cena sta ce mucenik NEMA KUD...Po meni je ova tema sada samo gubljenje vremena,mogu samo da nam se smeju i likuju svidjalo se to nama ili ne............
 
Kako sam upravo cuo veceras u Arilju su se konacno sastali ljudi iz Vilameta i hladnjacari pa ujutu ce mo znati sta su se dogovorili
 
E pa sastali su se bas na vreme kad su ovo do sad pokupili od seljaka skoro dzabe.........:haha::haha::haha:svaka im cast cinizmu nema kraja
 
Poslednja izmena od urednika:
Po malo sam upucen u tu vasu malinarsku situaciju. Jedan od vasih problema je i to sto dozvoljavate da vas i dalje predstavlja taj Vilamet. Ti su vas vec vise puta prodali, a i dalje cekate da se oni nesto dogovore i da vas prosvetle. Meni je lako da ovo napisem jer nemam veze sa tim poslom. A provereno znam da puno malinara zna ovo sto ja pisem.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh