Maline-berba 2011. i cena u vasem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ajde neka ova godina ode u propast za vecinu malinara ali ajde da za sledecu godinu napravimo nesto evo ja imam uticaj recimo da od 90% malinara zatrazim da nepredaju malinu i poslusace me ali da im se javi na vreme da ne zavise samo od maline nego da se okrenu i drugim delatnostima pa kada dodje vreme da daju sramnu cenu nema ni robe pa neka hlade jaja u hladnjacama pa necemo mi biti prvi to CILEANCI vrlo uspesno primenjuju vec nekoliko godina zato se na nama lomi kad se oni dogovore da niko ne predaje malinu to je zakon i posle nama svane maline nema daj iz Srbije nepitaj posto je ( berba 2008 cena max 2.5eur) a kad im daju realnu cenu svi beru i malina koko oces kao berba 2009 prebacili celih 25% a 2010 -2011 losa cena opet manjka, ali za razliku od tada rodilo i kod brace Poljaka mnogo maline kod njih a i kod nas ali maline loseg kvaliteta koji nasi hladnjacari porede sa ovom malinom extra kvaliteta ali to je trziste ali monopolsko i ako se ja pitam kao sto se pitam moj malinjak od 0.20 h trebao bi da i ima maline oko 4 tone a bice obrano samo 2 dosta za mene da izvucem ulozena sredstva i ulozim za narednu godinu to je taman 2 tone ali necu da dam hladnjacaru da zaradi na 4 tone nego samo na dve ,NEKADA U SVOM BEZNADJU NABEREM POLA GAJBICE EXTRA MALINE STANEM PA SAMO GLEDAM, ZGAZIM MALINE( TEK DA KALITET OPRAVDA CENU) I DOSPEM LEPIM MALINAMA OSTALU POLOVINU .
 
Poslednja izmena od urednika:
Katastrofa......malina 70-80 din u Sapcu danas...beremo po ceo dan,svaki dan,a nikakve vajde.....a gde je cela godina mucenja,kopanja,djubrenja,vezivanja,prskanja....itd,itd......grrrrrrrrrr!!!!!
 
YT1RDI Sve si ti tacno napisao i ja se sa svim slazem.Sta bi bilo kad bi bila zagarantovana cena maline 150 dinara,pa ne bi vise bilo kukuruza,sve bi bilo pod malinama.U pravoj drzavi proizvodjac placa za dozvolu da se necim bavi ,tako drzava planira koliko ce cega biti,a izvoz je slobodan.kod nas sadi koliko ko hoce,a postoje izvozne dozvole,a koliko sam ja cuo banda iz BG-a uzima onoliko koliko se placa proizvodjacima,tako je za svako voce.Inace nema prodaje maline,ko je iz macve cuo je verovatno za Duminog iz Badovinaca i kako je on izgubio sve u poslu sa malinama.Imao je punu hladnjacu ,ali nije dobio dozvolu da izveze.
Sve u svemu Tadic ce se promeniti,ali jedna ista bagra cerupa ovaj narod,oni se ne menjaju.
 
Лист "Данас", 14.06.Т.Г.
Subvencije za maline

Beograd - Vlada Republike Srbije usvojila je Uredbu kojom se uređuju uslovi i način korišćenja podsticajnih sredstava za subvencionisanje troškova skladištenja pšenice, kukuruza i zamrznute maline, roda 2011. godine u javna skladišta. Odlukom resornog ministra istovremeno je usvojeno i pet pratećih pravilnika kojima se definiše pravni okvir za početak uključivanja hladnjača u sistem javnih skladišta za poljoprivredne proizvode, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, vodoprivrede i šumarstva.

Ариље званична интернет презентација:
Ukupan iznos sredstava koji je na raspolaganju po ovom konkursu iznosi 10.904.456,92 dinara, od čega su Ministarstvo i Opština obezbedili po 2.726,114,23 dinara, a Prokredit banka 5.452.228,46 dinara.
Voćarska proizvodnja:

  1. Nabavka sadnog materijala standardne i sertifikovane kategorije (jabuka, šljiva, borovnica, malina – izuzev sorte vilamet, jagoda, trešnja).
  2. Nabavka opreme za proizvodnju voća u zatvorenom i poluzatvorenom prostoru (protivgradne mreže, folije, konstrukcije i sl.),
  3. Nabavka sistema za navodnjavanje i odvodnjavanje.
 
Izborićemo se na izborima sledeće godine.
Ovo ne smemo da zaboravimo.
Valjda i mi imamo pravo da živimo u normalnoj državi u kojoj bi trebalo na početku godine da se zna da li nešto ima ili nema račun da se radi.

Žalosno je to da je prosečan prinos maline u Srbiji 6 t/ha.
Proizvođač Milan Milosavljević iz Arilja je u svom zasadu površine oko 0,04 ha u berbi 2002. godine ostvario rekord u prinosu po jedinici površine koji iznosi 43,2 t/ha.
 
Ako malina nema cenu postavlja se jedno logicno pitanje.Na cemu su hladnjacari zaradili.Sta ih motivise da stalno izgradjuju nove hladnjace.Zasto se krce malinjaci ,a ne ruse hladnjace.Ako su one u najvecem broju pod hipotekom,koliki je broj hladnjaca koje su banke prodale da bi namirile svoja potrazivanja.Zato i kazem,nije cena kljucni problem,vec deoba profita.NA istom poslu rade i proizvodjaci i hladnjacari,na malini.PA ako malina nema cenu gubili bi i jedni i drugi.A to nije slucaj.I da paradoks bude veci,ovde proizvodjaci najvise gube kad misle da najvise dobijaju..Kad nama daju doplatu da kupimo djubrivo,sredstva za zastitu i sl.njima tada ostaje za dzipove.Ali mi se tada ne pitamo koliko su oni zaradili.Cela proizvodnja pociva na onome ko je prvi u lancu,a on najmanje dobija.Malina je izvozni proizvod ,a nije psenica.Znaci nije socijalna kategorija i u tom smislu prestanimo da se bavimo kolika je njena cena kostanja.Pa neka pada i s neba ali dajmo posteno svakom svoj deo.Brzo ce doci vreme kad ce se ovo nezadovoljstvo i ova muka koja danas pogadja proizvodjace preneti i na ostale ucesnike.Ako se ovako budemo ponasali nije daleko sutra koje ce to doneti.
 
Cena pada sem kod pancevaca ....... mislim da je pametno KO GOD MOZE ....da ne bere po ovoj ceni..?
 
Poslednja izmena od urednika:
vec da stvori uslove da u praksi profunkcionisu javna skladista...Samo bi javna skladista mogla biti konkurencija postojecim hladnjacama i tvrdim da bi tada u igri bila neka druga kalkulacija.
Златна рибица испуњава жеље:
Београд, 1. јул 2011. године – Министарство пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде Владе Републике Србије саопштило је да
произвођачи малина у Србији од данас могу да предају робу у лиценциране хладњаче.

Ресорно министарство ће субвенционисати 50 одсто трошкова складиштења четири категорије малина: “роланд”, “гриз”, “блок” и “полублок”, и то са 1.200, 1.000, 1.000 и 800 динара по тони.

Директор Компензационог фонда Милан Ђаков истакао је да систем јавних складишта пружа могућност пољопривредницима, у овом случају произвођачима малина, да робу ускладиште у јавно складиште.

Том приликом ће им, како је објаснио, бити издат робни запис који садржи назив јавног складишта, број његове лиценце, врсту и квалитет робе, у овом случају малине, као и количину малине која се налази у јавном складишту по том робном запису.

Произвођачу се на овај начин пружа могућност да не продаје малину у тренутку када је цена најнижа, већ да је ускладишти, а да, уколико су му потребна средства за обнављање производње и за сопствене потребе, узме повољне краткорочне кредите и робу прода у оном моменту када цена на тржишту буде повољна.

Робним записом пољопривредни произвођач може да тргује, непосредно или путем Продуктне берзе у Новом Саду, а робни запис може да користи и као средство залоге код пословних банака у Србији.

Лиценциране хладњаче које се налазе у систему јавних складишта су “Вино Жупа” Александровац, “Пецка” Пожега, “Либертас” Шабац и Земљорадничка задруга "Ариље" у Ариљу.
 
Ljudi subvencionisu rolend, griz, blok i polublok. To su sve poluproizvodi dobijeni preradom originala, tj. maline koju mi zamrznemo u hladnjaci. Ako dajemo malinu samo na skladistenje znaci da je samo zamrzavamo i dobijamo original. Ispada ovako, da bi dobio subvencije moras i da platis uslugu prerade maline da bi dosao do rolenda ili griza npr. koji se subvencionise. Po njihovoj prici tako ispada, ako se malo razumes u preradu maline. Oni ili su ludi ili misle da smo mi totalne budale...
 
cena maline koja se sada placa prati svetske trendove Cileanci dobili 0.80 dolara,mi dobijamo 0.80 eur, a evo i nova vest da Poljaci dobijaju oko 0.67 eur, i mnogo su nervozni zbog toga
 
Ja sa, danas bio u berbi i brao sam po sitnoj kisi .

Sta da se radi , mora se , inace bi sve do ponedeljka opalo ,a sutra nisam tu .
Ostao sam bio bez gajbica danas i predao sam 91kg maline za bednih 70 dinara . Dobar deo ce mi propasti ,ali neka , ni cena nije zavidna pa neka propadne .
 
Poslednja izmena od urednika:
Kada bi se svi malinari dogovorili iduće godine da smanje proizvodnju za 50%, garantovano bi cena bila oko 2€.
To bi se izvelo tako što bi svaki drugi red orezali do zemlje. Malina u orezanim redovima bi se podmladila, koren bi ojačao i iduće godine bi imali dosta bolji rod. Kada bi se proizvodnja smanjila i država bi morala da reaguje, a malinari bi sa mnogo manje rada naplatili svoj proizvod po stvarnoj ceni.
Normalno je da se prodavac i kupac dogovaraju o ceni proizvoda. Ako kupac određuje cenu, a prodavac se ne pita ništa oko cene, proizvodnja nema perspektivu.
 
DULE ,slazem se sa tobom
.

LJUDI jos nesto pa odo da sanjam,danas meni rece moj otkupljivac da zbog kvaliteta maline sakupim svu tezinu koju sam predao ,kaze da ce da mi doda jos nesto po kilu maline,videcemo.
Pitao sam ,kako ti se isplati da mi povecavas,rece mi da on trenutno ima zaradu od 20 do 30 din po kilo maline,tako da moze da to uradi bez gubitka .
Pa probaj te i vi sta vas kosta razgovarajte ,pa sta bude.
 
Juce i danas ubrali smo po 200 kg, evo sad sam stigao u hladnjacu na istovar na kamionu imam oko 2 tone maline, nesto zezaju hoce 30% u drugu klasu, necu dati po cenu da prekinemo saradnju! Juce su uzeli 50% u drugu i ako nije imalo toliko ali veceras je stvarno extra malina. Inace cena je 80 i 65.
 
cena skocila sa 80 na 70 dinara, vise necu da berem, izvukao sam pare za djubrivo i hemiju a zaradicu iduce godine....MOZDA ?
 
Uzas je sa cenom,spremao sam se da prosirim sadnu povrsinu,vec zavrsio dosta poslova ali O D U S T A J E M,cak razmisljam kako da smanjim ili unistim i ovo sto imam.Cena nas je sve u kuci isposvadjala,ubili smo se od posla cele godine,ispotrosili grdne pare i zaradili samo za berace.Nema srece na Balkanu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh