MALINA-berba i cena 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Baš fina prethodna godina,180 dinara isplaćena malina ,a sad 2,7 evra.I naravno poskupelo đubrivo a verovatno i hemija
 
Evo ja sam novi na forumu,pozdrav za sve,Malo me golicaju vase debate pa vam poklanjam ovaj opis stvarnosti.

CRVENI TAJKUNI

Malinari nasi ko brca sijamci,
kratak naziv nose CRNOBERZIJANCI.
Kad malina krene dzepovi im bubre,
a seljaka globe sto mu bere djubre.

Govore nam kako nemaju racuna,
a stekli su status lokalnih TAJKUNA.
Stavili su prste u gajbicu svaku,
da zgrabe sto vise tu zaradu laku.

Apetite prosto nemogu da smire,
a bogatstva svoja ko seici sire.
Ni briga ih nije za tu golu raju,
neka srecna bude sto joj mrve daju.
Pretvara je prosto u 'modernog' roba
vraca nam se tiho feudalno doba.


tasoo krivotorbic
:sjasi::cvetic:
 
Pozdrav za kolege sa foruma malinare. :cao: Nemam malinu a samim tim ni iskustvo sa njom, pa sam želeo da vam postavim jedno pitanje. Da li je kod nas i u kojoj meri zaživela sorta Polana i da li je hladnjačari uopšte otkupljuju (ako da po kojoj je to ceni bilo, okvirno u prethodnoj sezoni), ili se plasira samo u svežem stanju.? Ovo je možda više pitanje za vlasnike hladnjača, ali se nadam da je dobar deo vas upoznat sa tim. Unapred hvala, uz izvinjenje ako sam u pogrešnoj temi ... :sta:
 
Prosle godine ,bar je kod mene tako bili, nisu pravili razliku u ceni kod Polane, Polke i Otem Blis od Vilameta. Znaci cena je isla od 150 do 200 din.Kako ce dalje biti videcemo jer su ove godine posadjene stotine hektara tih dvorodi sorti.
 
O toj sorti znam vrlo malo, odnosno ono što sam mogao pročitati. Sećam se da su u početku mnogi bili jako skeptični, a glavno pitanje se postavljalo kakva će biti situacija po pitanju otkupa, uzevši u obzir da se ona bere i kasnije od drugih sorata, odnosno kad hladnjačari bukvalno već završe otkup.
 
O toj sorti znam vrlo malo, odnosno ono što sam mogao pročitati. Sećam se da su u početku mnogi bili jako skeptični, a glavno pitanje se postavljalo kakva će biti situacija po pitanju otkupa, uzevši u obzir da se ona bere i kasnije od drugih sorata, odnosno kad hladnjačari bukvalno već završe otkup.
Pocela je polako i u prijepoljskom kraju da se sadi, sa sada se sade manje povrsine za probu.. A sto ih vise bude to ce biti sigurnije da ce neka od hladnjaca otkupljivati.
 
Mozemo mi sitna raja da iznosimo misljenja i ovakva i onakva , i za i protiv, i svaki stav moze da bude smislen u nekom kontekstu, ali od velikih igraca nismo culi nista konkretno sto se tice tih dvorodi sorti. Oni mudro cute malinu ce svakako dobiti pa kada je bude bilo u izobilju da mogu da biraju lako ce oni sa nama, sutnut ce nas cas levom cas desnom kako im se ko bude namestao. Zato sadimo, gajimo, nadajmo se, hrabro napred pa sta bog i *svetci* daju bitce.
 
e ovako stoje stvari ove godine cena nece izostati nebi trebala biti ispod 1,75 eura po trenutnom trzistu, moze biti samo veca jer je deficit maline vidan na svakom koraku bas je trazena vocka u svetu a i ovi nasi izvoznici potrudili su se da izvezu sve kolicine, ova godina obecava, donekle i naredna a posle moze da bude ?
 
Ja sam ove godine prvi put posado 40 ari Polane. Juce sam je obisao i zadovoljan sam prijemom sadnica. Procenjujem da ce prijem biti preko 90 procenata. Ono sto me brine je otkup jer u okolini nema zasada i nema otkupa ( Stalac.pomoravlje). Planiram da se sirim iducih godina ali videcemo.
 
Ima li neko informaciju hoce li biti neke doplate za proslogodisnji rod???
Ja sam imao neki info da bi trebalo da bude 190 plus prevoz za ivanjicki i ariljski kraj ali izgleda od toga nista????
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh