MALINA-berba i cena 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kako i zasto da menjamo odnose u sferi prometa ako mi proizvodjaci treba da se bavimo samo proizvodnjom .To je nemoguce ,kolega, potpuno nelogicno,kolko god izgledalo pravedno.Nema vise tite i komunizma.Mi se tu ne pitamo.Na te odnose se moze uticati samo ako u njima ucestvujemo.Mi bi mogli da budemo faktor jedino udruzeni.Da imamo dvesta tona smrznute robe prve godine i sistem koji bi privukao i druge proizvodjace da nam se pridruze.Znaci,zadruga ili neki drugi oblik udruzivanja.Kad robu jednom predas za pare nemas sta ti vise da se bavis njenom daljom sudbinom.Samo te glava boli a nista ne mozes da uradis.
 
Jednostavno.Vi ste ponudili jedno resenje.Da budemo udruzeni.Udruzeni proizvodjaci maline.Teziste moje primedbe jeste da ne mozemo mi postati istovremeno i otkupljivaci i preradjivaci i izvoznici.Niko ovde ne govori i ne roni suze za Titovim vremenom.Ali da li ste vi sigurni da je ovo trzisni model.Mi smo nesto srusili ,ali novo nismo izgradili.U tome je sustina.Zar vi mislite da je cena maline trzisna kategorija.Ili je to igra iza scene.Jel vi mislite da se ovde realno valorizuje rad svih ucesnika u lancu ili ko koga zavrne.Ja naivnih predstava o ceni nemam.Vi mislite da je se udruziti kao reci hajde da se udruzimo.Dajmo odgovor.Zasto se ne udruzimo.Pet ne mozete da udruzite.A istovremeno imate neka udruzenja.I svi na njih kukamo.Sta se tu dogadja.
 
Mi biramo na izborima one koji treba da obezbede postenu trzisnu utakmicu,ali nekako uvek pogresno izaberemo.Titovo vreme i ovo se razlikuje samo po tome sto su drzavni sluzbenici imali morala i bili posteni.Nije kukanje traziti od nekog koga placas da radi u tvom interesu i posteno.To je osnov svega,a ne da svako od nas pravi dzem.Svi pokusavaju da se ogrebu o proizvodjaca,pocev od trgovaca hemijom koji sludjuju ljude raznoraznim pricama i uvaljuju i sto treba i sto ne treba pa do kraja lanca.To treba da se resi zakonski i da se obezbedi da se zakon sprovede.Mozda mi i imamo neke zakone ,ali to se ne sprovodi.
 
Ovde mozemo svasta procitati.Pa i ono sto je nemoguce.Ne moze proizvodjac maline da bude bilo sta drugo osim to sto jeste.Apsurdno je zahtevati da proizvodjaci finalizuju proizvode od maline.Pustimo slike sa tortama i kolacima.Ne moze neko da bude i proizvodjac i otkupljivac i preradjivac i izvoznik.Pa to je elementarno.Podela radi je sustinski trzisni princip,srz.Pa necemo valjda i to negirati.Nije proizvodjac inertan,nepokretan i nepreduzimljiv ako se ne bavi delatnoscu koja po prirodi posla nije njegova.On mora da brine kako da izvrsi pravilan izbor parcele za malinu,kako da je pripremi za sadnju.da izvrsi izbor sadnice,da je pravilno zasadi,da primeni sve agrotehnicke mere od sadnje i kasnije u fazi eksploatacije.U osnovi on mora da se bori za kvalitet i kolicinu,da poveca prinos.To je njegov posao.Kada sa terena proizvodnje predjemo na teren prometa i raspodele vi vesto manipulisete jer realnu situaciju posmatrate kao opravdanu.Vi deformisane odnose iz oblasti prometa uzimate kao vecne i nepromenljive i terate proizvodjace u sferu prometu ,pa nek i oni manipulisu ako nisu zadovoljni.A mi kao proizvodjaci odgovaramo .Mi cemo se boriti za maksimum na nasem terenu ,ali daj da promenimo odnose u sferi prometa.Ne da mi ulazimo u oblast prometa nego da jednostavno popravimo i izmenimo sve ono sto je ocigledna deformacija i manipulacija za koju smo svi svesni ali ne cemo svi da je priznamo.Ponavljam vec vise puta receno.Hajde da proizvodjaci secerne repe prave secerane,proizvodjaci mleka mlekare ,proizvodjaci psenice mlinove i pekare itd.Da li iko to vidi kao resenje.Da li je za vas normalno da proizvodjaci i kada kupuju i kada prodaju to cine po ceni koju im drugi odredjuju.Moze li proizvodjac da kaze moja je cena tri evra pa ko hoce nek kupi.Teorijski da ,ali prakticno ne.Njemu otkupljivac saopsti cenu i on nju ima kao datu.A normalno da otkupljivac kalkulise u svom interesu.Mogla je otkupna cena biti i 150 din.Uzeli bi malinu i po 150 i po bilo kojoj drugoj ceni.Cena moze da fluktuira ,ali samo kao posledica odredjenih odnosa medju otkuplivacim i ostalim ucesnicima u lancu,ali nikako kao zahtev proizvodjaca.Njegov stav o ceni je irelevantan i njega niko zato ne pita.To je dugogodisnja praksa i to svi znaju koji su u proizvodnji maline u poslednjih 30 godina.

Tacno je da proizvodjac ne moze mnoge stvari koje ste pomenuli da realizuje ali je isto tako tacno da do podele o kojoj proizvodjaci razmisljaju nece nikad doci, jer druga strana ulaze puno veca sredstva i preuzima puno veci rizik na sebe nego sto to cine proizvodjaci. Ko ce da pristane nesto da deli sa nekim ako u toj raspodeli nisu ravnopravni, jer proizvodjac nece nimalo da preuzme rizika na sebe, kompletan rizik preuzima hladnjaca, jer da se ne lazemo, mnogi su i propali a proizvodjaci da li je i jedan propao sa proizvodnjom??? Zbog toga ja ne vidim drugi nacin osim da se proizvodjaci udruze, naprave jaku organizaciju, plate strucne ljude i ukljuce se u trzisnu utakmicu. Potrebno je samo da se radi sve je izvodljivo.

Proizvodjaci nisu uslovljeni nista ni da kupuju ni da prodaju po ceni koju im drugi predoce, oni su slobodni na trzistu da za svoj novac i sa svojom robom rade sta god zele. To sto su nasi proizvodjaci slabi, sto nisu medjusobno povezani i udruzeni to je neka druga prica ali svakako ne greska hladnjaca.
Ne znam koliko ste upoznati, ali u evropi mnogi proizvodjaci iza sebe imaju svoje kooperative, proizvodne pogone itd, oni su akcionari i clanovi upravnih odbora a njihovim firmama upravljaju strucni ljudi ciji se uspeh vrednuje jedino i iskljucivo prema postignutim rezultatima.
 
Netacno je da proizvodjaci ne preuzimaju rizik na sebe.Rizici postoje i uopste nisu mali.Ali je neophodno shvatiti da mora da se pruzme i dodatni rizik ako zelimo da imamo veci deo prihoda.Inace hteo bih da obavestim one koji to jos nisu shvatili da se ovde nece uspostaviti pravna drzava na nacin na koji bi smo mi to zeleli ,sigurno za nasih zivota a verovatno i dugo posle toga.Prema tome jedina moguca promena je ona koju sami mi proizvodjaci budemo napravili,ako imamo intelektualni,finansijski i svaki drugi potencijal za to.Drzava i hladnjacari ce uveki biti u borbi za sebe i svoje prezivljavanje i nikad nece sagledavati stvar iz naseg ugla.
 
@ poznavalac
Te hladnjace nisu upropastili proizvodjaci,vec se upropastavaju medjusobno,a ima i onih koji su zapoceli biznis po sistemu " videla zaba da se konji potkivaju ..".Mnogo glupog,ali zato jako drskog i bezobraznog sveta je u ovoj "tranziciji" doslo do para preko stranaka,pa kako se stranke menjaju na vlasti tako i oni propadaju.

Prozvodjaci nisu propali,posto se za motiku ne otima niko,ali prete da ih upropaste oni koji se tesko sagnu cipelu da vezu,a sad podizu zasade na hektare ,zato sto su "izracunali". U drzavi koja placka gradjane na sve moguce i nemoguce nacine ,gde lopovu moras da drzis gajbicu dok krade,pa posle da izmeris da vidis jel mu mozes sta,da li je ukrao malina vise ili manje od 15 hiljada,a i to ne znam da li lopov ima pravo na povracaj PDV pa moras da ga nateras da ukrade za 16000,da bi te neko uzeo u zastitu,nema tu posla " pare sutra" ,zato sto to moze lako da bude malo sutra,zato se radi po sistemu pare odmah.Najveci moguci rizik u drzavi Srbiji je dati nekom robu na odlozeno,veci rizik od bilo kog trzista i pomeranja na njemu.Ni na jednom trzistu ne mozes da ostanes bukvalno bez icega,kao kod nas.Taj rizik treba da se resi,da izigravanje biznismena od strane kojekakvih partijskih majmuna,plate oni,ili partija koja im je to dozvolila,a ne mi.Onda mozemo da pricamo o podeli rizika u trgovini na svetskom trzistu.Prvo da pocistimo u dvoristu,pa cemo onda preci na ulicu.
 
хсале теби су за време тита политичари били поштени???'па директори задруга су имали личне возаче?еј задруга,да не причамо колико су присвајали угледније комуњаре.систем је био другачији,подређен раднику,ма какви политичари били...сад то није и то је то....политичари су исти,ови су само наследници црвених,
 
neki su zadremali ali ima budnih

Uovih zadnjih nekoliko poruka postovane moje kolege pokazali ste o sebi puno i od srca vam zelim sve najbolje u zivotu,da ne obrazlazem koje poruke su me odusevili.Sem sto ste dobri domacini pokazali ste nekima da ste mnogo mudri,pametni i POSTENI....ovu drzavu su podelili na interesne sfere,znaju oni izmedju sebe koje je ciji deo,ali znamo i mi ponesto...ALI NEKA...samo da se osvrnem da u toku berbe su neki uneli stav da nam mnogo placaju malinu a evo posle nekog vremena ISTINA I PRAVDA izlaze na videlo,opet smo POKRADENI...Uticala je susa u Poljskoj na cenu maline a i da nije suse cena bi bila priblizna sadasnjoj znaju oni to...besmisleno je diskutovati o tome...mislim da sam vec pisao da ce Cileanci i Poljaci smanjivati proizvodnju Spanci povecavati a mi po proizvodnji u tonama stagnirati pa za jedno 2god videcemo sta ce biti.Pored toliko lepih zanata i poslova mi izabrasmo da gajimo malinu naka nam je Bog upomoc...oko udruzivanja sta reci...ja ovde vidim da nas 99% misli isto sto znaci da smo udruzeni oko jednog cilja da svi dobijemo sto bolju cenu,sto je pokazano u toku berbe da smo informacije delili kao jedan i bili spremni na svaku vrstu pomoci,a za iducu sezonu mozemo i bolje samo treba da se skupimo pogledamo u oci i napravimo dogovor....JOS JEDNOM PITAM HOCE LI BITI SASTANKA...pozdrav
 
]ove godine je pocetna cena bila realna 250 dinara, ta je cena obecavala pristojnu zaradu i nama proizvodja cima i drugima dalje u lancu , posto poljska kasni sa berbom nekih 7 - 10 dana ( i traje do mrazeva ), bezobrazni poljaci predvidose rod od preko 120 000 t , sa tim krenuse sa otkupnom cenom maline 5,5 zl - 156 din a kod nas 250 , nasi preradjivaci rezonski obore na pristojnih 210 din jer to je ta razlika u ceni ( nasa malina se prodaje skuplje te moze i skuplje da se plati) ,zatim tece trzisna realna utakmica do kraja berbe i cene ostaju nepromenjene kod nas ,kod poljaka tek tada nastaje haos pritiskaju ugovori a sirovine nema tako da je malina u poljskoj dostigla cenu od 283 din , napominjem da se ovakva situacija u poljskoj u ovom veku nije dogodila te razumem bojazan ovih nasih hladnjacara, a i ova cena od 210 je u datom trenutku bila realna, nemojte me pogresno shvatiti da ovim postom branim interese hladnjacara nego sam realno sagledao situaciju i predocio je vama koji ste malo manje informisani, zaradice lepo hladnjacari , samo se pitam sta ce se desiti kad bude obrnuta situacija ?
RASPBERRY.jpg
 
Poslednja izmena:
Netacno je da proizvodjaci ne preuzimaju rizik na sebe.Rizici postoje i uopste nisu mali.Ali je neophodno shvatiti da mora da se pruzme i dodatni rizik ako zelimo da imamo veci deo prihoda.Inace hteo bih da obavestim one koji to jos nisu shvatili da se ovde nece uspostaviti pravna drzava na nacin na koji bi smo mi to zeleli ,sigurno za nasih zivota a verovatno i dugo posle toga.Prema tome jedina moguca promena je ona koju sami mi proizvodjaci budemo napravili,ako imamo intelektualni,finansijski i svaki drugi potencijal za to.Drzava i hladnjacari ce uveki biti u borbi za sebe i svoje prezivljavanje i nikad nece sagledavati stvar iz naseg ugla.
Kolega Kupinar potpisujem sve što si napisao u 90%, ali intelektualni,finansijski i svaki drugi potencijal... nemamo mi ništa od toga u dovoljnoj količini da se možemo udružiti i takvi pojaviti se na svetskom tržištu.Najkvalitetniji odoše preko granice, sledeći kvalitet pokupiše političke partije u svoje redove i zarobiše ih tamo sa sa svojim praznim pričama. Mi proizvodjači jedva da se nosimo sa proizvodnjom u ovim nestabilnim godinama .
 
sta je za nas najbolje

Ko nije sposoban da sebi obezbedi egzistenciju on ide u politiku,to je zanimanje koje treba UKINUTI.Ne slazem se da bi taj kvalitet ljudi bio pogodan u nasoj nekakvoj organizaciji a dokaz su ova udruzenja koja imamo,imaju sve samo nemaju casti i postenja znaci nemaju 2 osnovne stvari da bi zajednici bilo bolje...najbitnije je da mi ostanemo ovako solidarni i nesebicni a vec cemo naci nacin za jos bolje delovanje za dobrobit svih NAS....I HAJDE DA VISE TE INTELEKTUALCE NE POMINJEMO jes da nam kroje sudbinu ali siguran sam da ce se i to promeniti menja se svet pa ce i Srbija..
 
Procitah sve ove vase komentare,i svi ste realno komentarisali,ali sta mi pricamo sad o ceni maline,mi smo malinu prodali sa krajem berbe i istu naplatili po ceni koja je tada vazila.Tu se sva prica o ceni maline za proizvodjaca zavrsva.Jedini nacin da nas ne bi bolela glava kada cujemo neke cene zamrznute robe je da kreditiramo hladnjacare sa svojom robom,u nekom procentu i u oderdjenom vremenskom periodu,po dogovoru,e onda mozemo da ocekujemo visu cenu,pod uslovom da je bude.Siguran sam da je to jedini nacin do realne cene,e to je rizik koji treba proizvodjac da preuzme.::novac::::novac::
 
Mozda u aprilu bude kupina 2e. Uz put da kazem da mozemo ko je za te lude ideje da kupimo gomilu kupina. Tako se to radi a ne posle kad skoci cena da se pravimo pametni. Nego kes na rizik:)

- - - - - - - - - -

Procitah sve ove vase komentare,i svi ste realno komentarisali,ali sta mi pricamo sad o ceni maline,mi smo malinu prodali sa krajem berbe i istu naplatili po ceni koja je tada vazila.Tu se sva prica o ceni maline za proizvodjaca zavrsva.Jedini nacin da nas ne bi bolela glava kada cujemo neke cene zamrznute robe je da kreditiramo hladnjacare sa svojom robom,u nekom procentu i u oderdjenom vremenskom periodu,po dogovoru,e onda mozemo da ocekujemo visu cenu,pod uslovom da je bude.Siguran sam da je to jedini nacin do realne cene,e to je rizik koji treba proizvodjac da preuzme.::novac::::novac::
bas tako.uvek je postojalo usluzno zamrzavanje pa tako svi mogu da cekaju cenu.na zalost vecina nije ocekivala cenu koja je sad
 
@ poznavalac
Te hladnjace nisu upropastili proizvodjaci,vec se upropastavaju medjusobno,a ima i onih koji su zapoceli biznis po sistemu " videla zaba da se konji potkivaju ..".Mnogo glupog,ali zato jako drskog i bezobraznog sveta je u ovoj "tranziciji" doslo do para preko stranaka,pa kako se stranke menjaju na vlasti tako i oni propadaju.

Prozvodjaci nisu propali,posto se za motiku ne otima niko,ali prete da ih upropaste oni koji se tesko sagnu cipelu da vezu,a sad podizu zasade na hektare ,zato sto su "izracunali".

Tacno je da su hladnjace same odgovorne za svoju sudbinu ali isto tako i proizvodjaci. Neko napisa, "Ali je neophodno shvatiti da mora da se pruzme i dodatni rizik ako zelimo da imamo veci deo prihoda", u potpunosti podrzavam ovakav nacin razmisljanja", bez dodatnog rizika od strane proizvodjaca nema ni dodatnih prihoda. Mnogi su zalutali u posao sa zamrznutim vocem, neki nisu vukli prave poslovne poteze, neki nisu imali srece, razloga za propast je milion a za uspeh postoji samo jedan, rad.

A vasu recenicu ne razumem, da li vi zelite da monopolozujete posao proizvodnje maline, sta smeta sto se mnogi ukljucuju u proizvodnju, ja ne vidim tu nista lose. Jednostavno, ima ljudi koji imaju kapital koji traze gde ce investirati, mnogi proizvodnju hrane vide kao dobitnu kombinaciju, ja ih u potpunosti razumem, jer sta drugo raditi u srbiji osim proizvodnje hrane u bilo kom obliku a jos kad moze da se izvozi i za to dobiju devize to je onda dobitna kombinacija. Nemojte misliti da ti ljudi ulaze u posao slucajno, znam par njih koji dizu po od 2 do 5-6 ha, radili su ozbiljne analize i ozbiljne kalkulacije to sto nekome smeta ili se oseca ugrozen to je neka druga prica. Smatram da ce sa podizanjem primarne proizvodnje doci u narednom periodu i do viseg stepena prerade same maline cime se moze znacajno povecati i nas devizni priliv.
 
1. Necu ja monopolizaciju,vec se ne slazem da su proizvodjaci krivi zato sto je neko propao,evo ja znam mnogo njih koji nisu propali
2.kad su radjene ozbiljne analize novih tovljaca svinja ,oni koji zive od toga su se osecali ugrozenim,sad se osecaju ugrozeni svi,a protesti prete da postanu redovna manifestacija oko Nove godine.Evo znam ja par njih koji ozbiljno hoce da se ukljuce u proizvodnu maline,jure zemlju koju prodaju banke da kupe,a neki od njih su carinici i policajci na Pavlovica mostu koji u zivotu nisu imali ara zemlje.Lako dosli do para pa ce lako i da ih potrose,ko je prelazio taj most ,zna o cemu pricam.Ti koji su se posvetili tako dubokoj analizi se verovatno secaju 2007-2008 ,ne znam tacno kad se malina masovno krcila,ili 2011 kad je bila ispod 1.eura.Samo me postedi price o ozbiljnim analizama i sadjenju maline na cenu od 2,5 eura.
 
Pocetnici uvek ulaze na trziste kad je cena u spicu.Zasto.Zato sto su vodjeni pohlepom, odnosno brzom zaradom.Zato uglavnom i gube.Ali oni i prvi napustaju trziste kada cena krene na dole.Oni ne ulaze na trziste kao investitori vec kao spekulanti.Pod spekulantima se podrazumevaju oni koji igraju na promenu cena,za razliku od investitora koji se rukovode profitom.Prvi prosecan rod maline u Poljskoj vratice cenu maline brzo na dosta nizi nivo.Trenutna cena je iznad prosecna cena i ona ne moze opstati dugorocno.Zivi bili pa videli.
 
Izvozna cena je iznad proseka,a proizvodjacka cena je na relativno ok nivou.Nas problem je prevelika pohlepa izvoznika koji enormno zaradjuju.Cena od 1,7 eura koja je nama isplacena je sasvim ok i to nije nikakva super cena kako se predstavlja u javnosti jer cena u rasponu od 1,5 do 1,8 je sasvim normalna i ona samo obezbedjuje ovu proizvodnju isplatljivom i nista vise od toga,mislim na investicije u poboljsanje proizvodnje.Dobra cena maline je 2 i preko eura,super 2,5 koja je ove godine trebala biti isplcena ali ona pohlepa to ne dozvoljava a uvek i uvek imamo i odgovore koje stite tu pohlepu kao rano potpisani ugovori i drugi vesto godinama smisljani odgovori prezentovani javnosti i proizvodjacima.Proizvodjaci rade sa par tona a izvoznici sa hiljadama tona i tu se stvara eksta profit.
 
1. Napisao sam da je svako odgovoran za svoju sudbinu kako hladnjace tako i proizvodjaci.

2. Rade se odredjene analize od ozbiljnih ljudi, pogotovu oni sto ulaze u posao sa malo vecim ulaganjem. Srbija zbog unistene ekonomije ima jako suzen i mali izbor poslova koji su vezani za INO trziste i koji mogu garantovati dugorocan i odrziv posao sa pristojnom zaradom. Agro sektor se tu izdvaja jer hrana je nesto bez cega se ne moze. Niko u celoj prici ne treba da se oseca ugrozenim, ko zna da radi posao on ce u njemu opstati ostali ce izgubiti novac ili poceti da rade nesto drugo, trziste ce samo sve to regulisati na najbolji moguci nacin.

- - - - - - - - - -

Izvozna cena je iznad proseka,a proizvodjacka cena je na relativno ok nivou.Nas problem je prevelika pohlepa izvoznika koji enormno zaradjuju.Cena od 1,7 eura koja je nama isplacena je sasvim ok i to nije nikakva super cena kako se predstavlja u javnosti jer cena u rasponu od 1,5 do 1,8 je sasvim normalna i ona samo obezbedjuje ovu proizvodnju isplatljivom i nista vise od toga,mislim na investicije u poboljsanje proizvodnje.Dobra cena maline je 2 i preko eura,super 2,5 koja je ove godine trebala biti isplcena ali ona pohlepa to ne dozvoljava a uvek i uvek imamo i odgovore koje stite tu pohlepu kao rano potpisani ugovori i drugi vesto godinama smisljani odgovori prezentovani javnosti i proizvodjacima.Proizvodjaci rade sa par tona a izvoznici sa hiljadama tona i tu se stvara eksta profit.

U celom lancu proizvodnje i izvoza maline svi pomalo zarade, neko u tom lancu zaradi manje a neko zaradi vise. Ono sto je svim karikama ovog lanca zajednicko je sto svi misle da neko drugi vise zaradjuje od njih a istina je uvek negde izmedju. Ne bih govorio o pohlepi izvoznika jer je nema, oni zaradjuju srazmerno svojim ulaganjima, rizicima, poslovnim umecem i sl. Ako bi uporedjivali njihovu zaradu i zaradu proizvodjaca mnogi bi bili zapanjeni da proizvodjaci zaradjuju vise (po jedinici) ali izvoznici to rade u puno vecem obimu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh