Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Naravno da je moguće da rodi. Nemam iskustva sa ovim dvorodnim malinama. Treba pitati uzgajivače tih malina ima ih na forumu.
:ppozdrav:
 
Zdravo Miker,
Fotografije koje si snimio ovih dana, pažljivo sam pogledao, i uporedio sam tvoje maline sa mojim. Kod tebe su redovi prohodni, mlade maline vezane za žicu i sve je okej. Kod mene već duže vreme nema ulaska u maline. Uspeo sam samo da posečem stare maline, kada sam trebao da ih prikupim i izbacim van to je bilo nemoguće uraditi, najviše zbog toga što su redovi bili neprohodni. Interesuje me šta si ti konkretno radio nakon berebe? Da li si nakon izbacivanja starih malina ponovo vezivao mlade maline da bi mogao da ih prskas, freziraš banak ili da primenjuješ druge mere. Ako ti nije problem odgovori mi šta si sve radio da dobiješ ovakvo stanje kao na slikama. Unapred ti se zahvaljujem.
 
Odmah posle berbe sam isekao stare lastare. Posle nekih 15 dana sam počeo sa iznošenjem i paljenjem starih lastara. Istovremeno sa iznošenjem sam i privremeno vezivao nove lastare i proređivao ih, polje po polje (da bih mogao prolaziti). Neophodno je ovo čišćenje i vezivanje jer u protivnom ništa se tu ne može raditi. A treba raditi puno: zaštita, đubrenje, košenje, frezovanje, plevljenje... Ni ja ne uradim uvek baš sve, al se trudim poprilično. Na proleće puno manje posla. Sve spremno za vezivanje čim uslovi dozvole.



Uploaded with ImageShack.us

:ppozdrav:
 
Kolege malinari, tražeći na net-u informacije o aroniji zadržao sam se na forumu Svet biljka. Raspravljaju ljudi o raznim biljkama pa i o malinama. Ugledni član foruma iz okoline Leskovca, daje savete i prenosi svoje 25-godišnje iskustvo u gajenju malina, pa između ostalog navodi da u jesen (mesec novembar) vezuje maline. Ljudi iz Dragačeva koji se bave gajenjem malina vezuju maline u proleće. Nemam saznanja da se u zapadnoj Srbiji malina vezuje u jesen. Cenim lična iskustva pojedinaca, pokušavam da unapredim proizvodnju malina i spreman sam da prihvatim sve što je novo i pozitino. Interesuju me mišljenja ostalih članova foruma u sa vezi iznetim, da li su vezivali maline u jesen i kakve su im iskustva? Pozdrav svima.
 
to kod nas rade ljudi koji imaju mnogo maline pa ne mogu da stignu sve u prolece pa stave na kocku nesto i u jesen
 
Ne vidim ni jedan racionalan razlog za vezivanje malina u jesen ( a za proleće ih ima). Vezivao sam najranije u februaru, u godinama kada to uslovi dozvole. Nisam video nikog u ovim krajevima da to radi u jesen. Ko ima puno maline, plati radnike i to se odradi.

Sve što je novo ne mora biti i dobro, drži se proverene tehnologije i nema greške. Pa u krajevima si gde se postižu najbolji rezultati u proizvodnji maline, nije to slučajno.
:ppozdrav:
 
Cuo sam da neki ljubi koriste za prskanje maline-motokultivatorske prskalice.Koliko je dobra ta prskalica za malinu?koja je cena te prskalice?pozz
 
Ukoliko koristite pumpu za motokultivator bolje je da kupite crevo odredjene duzine,zavisno od malinjaka i tako prskate.Ako stavite sipke i idete sa kultivatorom izmedju redova to je dosta tesko pogotovo ako je teren neravan.Ja imam labinov kultivator 14 ks , pumpa je slovenacka,radi dobro i stvara dobar pritisak ,rezervoar za tecnost je plasticni 200 litara.Ali nije lako raditi ako se rezervoar pun tecnosti vuce kroz malinjak.Ja sam kupio crevo duzine 60 metara i pokusacu njime da prskam .Ne znam koja je cena ,ali mislim da sve kompletno,pumpa i rezervoar sa granama za prskanje negde od 800 do 1000 eura.
 
Evo ja se malo igrao ? dali sam dobro racunao procenite i ispravite me pozdrav svima
24pfpll.jpg
 
pole

Ne vidim ovde troškove amortizacije zasada, a nisu uopšte mali.
A i sama proizvodnja je na otvorenom pa su i rizici poprilični.
 
meeker
Krenuo sam u pricu maline, Na 90ar ulozio sam 1250 eu stajnjaka 150 satracionog mulja 120 euro-fertila 3 oranja 300 eur 2680 eur sadnice miker certifik.(a mogao sam proci i sa 1200).
Narucio sam560 kom stubova od 3.6m po4.2 eu =2350 eu jer planiram u buducnosti postaviti protivgradnu i kisnu zastitu. Za navodnjavanje 1god laterali 1godisnji = 150 eur pumpa idr.=800 + naredne god:haha:? mislim da 2012 trebace jos oko 8000 do 10000 za mrezu radovi i nepredvideni troskovi 3 do 4000 eur to sve = 22 do 25000 eur malo li je onda nije mala ni amortizacija.
Znaci ako bi bila ?? otkup. cena 1.7 eu treba 3.5 sezone da berem dabi se ulozeno vratilo.
Nepovoljno je zar ne,,,, ali sta da se radi . Malina je proizvod siromasnih a hrana bogatih.
Pitanje za meekera i sefa :haha: kolika bi realna bila otkupna cena ako znamo da je izvozna cena 3.15 do 3.6 eu to je saznanje po polskim ,britanskim i svedskim sajtovimaa znam daje jedna hladnjaca solidnu kolicinu izvezla u nemacku za uniju pekara po dosta vecoj ceni :haha:?? 4.2 +eu
:haha: meeker, cunami idr. za koje ja mislim da su napredni, ozbiljni i iskusni ,,, dali ste razmisljali o polki ili hetricu (jesenjim sortama) i o ARONIJI :haha:?? pozdrav svima
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh