Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo i mene nije me bilo par dana,nego posto sam i ja bio u dilemi oko izbora sorte odlucio sam se za vilamet,ali vidim da i tu ima nekih podvrsta a posto sam vam vec rekao da nemam iskustva nasta treba da obratim paznju pri kupovini sadnica tj. koju tacno da trazim.Eeeee ovaj forum je vrh,sve sto te zanima dobijes iz prve ruke i svaka cast ::svaka cast:: vama koji vec imate iskustvo i znanje sto ste voljni podijeliti ga sa nama koji tek namjeravamo nesto napraviti,mada je i to za pocetak dovoljno.Pozdrav svim malinarima ma gdje bili!!! :ppozdrav:
 
Ukoliko sadnicu nabavljate iz malinjaka koji je u rodu trebalo bi da znate kako malinjak izgleda u fazi pune vegetacije.Ako je list krupan i tamno zelene boje a plodovi krupni to je prava sadnica.Iz malinjaka starih dest i vise godina uglavnom se susrece takva malina.Ali postoji podvrsta koja ima nesto svetliju boju,sitniji list a i nesto sitniji plod.Kod mene je takav slucaj, imam malinjak i sa jednom i sa drugom vrstom sadnice.Cak sam ovaj nesto losiji nabavio iz rasadnika neznajuci tada da ima razlike u wilametu.Ali ako sadnicu nabavljas iz rasadnika to se ne moze prepoznati,jedino da skrenes paznju prodavcu sadnice na ovu cinjenicu pa da ti on kaze o kakvom vilametu se radi.To je stvar iskrenosti.
Pozdrav malinarima
 
Beli villament je veoma nezahvlna malina. U susnim godinama je odlicna , ali kisu ne trpi uopste, dosta truli i propada. Ja imam nekih sest redi belog villamenta , ove gonine , malinu koju sam ubrao sa tih 6 redi i prodao neznam zasta bi neko mogao da iskoristi. Samo je mogla da se pece rakija .

Ostatak malinjaka mi je crni vilament . Jako izdrzljiva malina i prilagodljiva svim vremenskim uslovima. Sitnija , cvrsca i suvlja od beleg . Jako zahvalna za obradu . Mana je samo sto ima dosta izrazeno trnnje , pa mogu da nastanu problemi pri branju. Meni su cele ruke bile izgrebane . Ali bez obzira na to malina je odlicna .

Nebi nikome preporucio da sadi beli vilamet iz gore navedenih razloga .
 
Ovo je potpuno :off_topic: . Al možda nekom bude korisno da proveri jel otkupljivač u blokadi i kakva je to firma.

Ako ne znate matični broj ovde lako dolazite do njega i ostalih podataka o preduzeću. Ukucajte naziv subjekta i kliknite pronađi. Ponovo klik na ime subjekta ako je pronađen i dalje ćete se sami snaći.
http://www.google.com/url?sa=t&sour...0qHjBw&usg=AFQjCNH0GqI1NV0zQUvcNYfMqE2IHNxQwQ

Kopirajte matični broj koji ćete na ovom sajtu:
http://www.google.com/url?sa=t&sour...8tGvAw&usg=AFQjCNGBA29Fk5iDw1R9HIqErld3xh3TFg
nalepiti u kućicu predviđenu za isti. Onda klik na kućicu pretraži i videćete da li je u blokadi i sa koliko sredstava. Klikom na matični broj videćete sve njegove račune u bankama.Naravno ako nije blokiran nećete videti koliko novca ima na njima.

:ppozdrav:
 
pozdrav svim malinarima nov sam u ovom poslu.slusajuci savete onih koji su dugo u ovom poslu,ja sam zasadio pre deset dana parcelu od 20 ari. postovao sam sve norme sadnje.pre neki dan bacio sam i djubrivo ; vockal"jer sam procitao da je najbolje za tu namenu.Na pomenutoj povrsini zasejao sam 2050 sadnica.cekam prolece da vidim sta ce se primiti.sobzirom da sam i ja i supruga ostali bez posla,ovaj posao ce mi biti osnovni izvor prihoda. nek nam bog pomogne. toliko od mene, pozdrav svim proizvodjacima malina. :bravo:
 
@milosluka
Dobro došao!
Voćkal ili nešto slično si valjda i zaorao pre sadnje. Nemoj ga bacati već malinu đubri s njim.
Naravno malo se šalim. Slobodno pitaj sve što te zanima odgovorićemo koliko znamo i možemo.
:ppozdrav:
 
Miker :


Na ovom linku sto si stavio kad ukucam ispod racuna pise ukljucen u platni promet , ne pise stanje na racunu. Jel je to uredu ? Glupo bi bilo i da pise stanje na racunu.
 
pRIATELJU MALINARU IZ UZICA hvala sto si se javio, i dao svoj komentar na moje prvo izlaganje Citam mnoge komentare malinara u vezi cene prskanja iuopste odrzavanju malinjaka i da ja tek imam da ucim i to mnogo. Ali mislim,da cu da se izborim.Veliki poz.....iz kisnog Kragujevca.DEDA i UNUK.
 
Može ali ne mora bit':

The Heritage Raspberry, 'Rubus 'Heritage', has medium-sized red berries that have very good flavor and quality. It is exceptional for fresh eating or for making pies and jams. The medium sized fruits have good color and flavor, firmness, and freezing quality. Heritage is an outstanding everbearing variety that produces a crop in mid-July and then again in early September. They are disease-resistant, highly productive, easy-to-grow and will bear fruit the first year. The Heritage red raspberry has been given the 2004 Outstanding Fruit Cultivar Award by the American Society of Horticultural Sciences.
http://www.naturehills.com/product/heritage_raspberry.aspx

http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_c25d.html
http://aces.nmsu.edu/pubs/_h/h-318.html
 
'Heritage' bears tasty, small fruits in June and September. :haha:?

Nepise Novembar ili decembar ?
 
Ovde ima mix različitih info, to se mora detaljnije proveriti, na jednom mestu kaže da rađaju u junu i od septembra do mrazeva, e sad kad je to, ko zna....
 
Heritage
Američka dvorodna sorta. Prvi rod početkom jula, a drugi u toku septembra i oktobra. Kao polana i polka. Kod dvorodnih sorti se dešava da zbog vremenskih uslova ne iznesu kompletan drugi rod.

Više rađa na jednoj rodnoj grančici jednorodne maline, no na vrhu ove kompletne maline koju drži u ruci. O rodu od 50t/ha može samo sanjati. Zanimljiva je jer stiže u septembru i kasnije za prodaju u svežem stanju.

Danas odvezah maline. Sutra najavljuju sneg.


:ppozdrav:
 
Nemora da rodi 50 tona neka bude 10 ali krajem oktobra ili u novembru , jeli to moguce u Srbiji ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh