Lucerka

Tragovi od traktora će ostati i biće veoma veselo u narednom periodu kada se bude kosila i radilo ostalo.
 
Tragovi od traktora će ostati i biće veoma veselo u narednom periodu kada se bude kosila i radilo ostalo.
Nece sutra idu ova dvojca da to pregaze i povaljaju,nije puno 1kj..........:haha:

2r6ckk5.jpg
 
Ja uzeo triflusav,ide 2l/ha. Moram da prscem,ne smem da rizikujem.I necu sejati dok ne prodje 10 dana,pa kad bude.Bitno mi je da se ona zasnuje kako treba,a ne moram da imam nikakve koristi ove godine od nje
 
To prskanje ce te mozda ometati ove godine.Lucerka je odavno trebala da nikne.Tek za 10-ak dana ce se ovo normalizovati pa da udjes u njivu da pripremis i oprskas i da cekas jos 10 dana pa da sejes,a sta ako udari neko vreme bez kise i ona ne nikne uredno-sto se i meni desavalo.Mnogo se kasni i sad svaki dan jos zastoja je totalno preteran.
 
Ja resio prvi put u zivotu da sejem lucerku i bas jadac! Ne znam jel mi pametno ili da cekam jesen? Trebalo bi mi nesto lucerke za zimu pa me strah da sada ne omane i nisam nista uradio ili da posejem kukuruz i najesen menjam za lucerku? Koliko se moze uopste prinosa ili otkosa ocekivati s obzirom na ovako kasnu setvu ?
 
Znam po nekom starom pravilu da bi trebalo da se seje krajem marta,oko Mladenaca(22.3.).
Nadam se da cu uspeti da spremim u petak,jer mi je ta parcela na blagom bregu.Ako tad uradim pripremu,mogao bih posejati negde oko 22.4.,a za tad se najavljuje lepo vreme.To nije kasno ako bude u maju kisnih dana(a trebalo bi).Tako da,rizikovacu.Uostalom,sav nas posao je rizik
 
Ja sam tako mislio da cu posejati na jesen pretprosle godine,pa prosle,pa evo i sad na prolece nece nesto a i proslog proleca sam sejao pa je voda sve odnela a susa isusila i kako kod da uradis ono nesto ne valja.Tesko da ce biti vise od 2 otkosa a koliko hrane pojma nemam.
 
Talianu@
Nista jos nisi izgubio,sutra prekosutra posej,ima vlage i jako ce brzo da nikne.Nemoj previse duboko da sejes.

3 otkosa bi glatko trebala da izgura do kraja,mozda i 4 ali jako slab da bude.
 
Ja resio prvi put u zivotu da sejem lucerku i bas jadac! Ne znam jel mi pametno ili da cekam jesen? Trebalo bi mi nesto lucerke za zimu pa me strah da sada ne omane i nisam nista uradio ili da posejem kukuruz i najesen menjam za lucerku? Koliko se moze uopste prinosa ili otkosa ocekivati s obzirom na ovako kasnu setvu ?
Prednost setve u jesen je ta sto prvi otkos naredne godine da mnogo bolji prinos,skoro kao i staro luceriste(staro npr. 2-3-4 godine)
Inace,ne treba se nadati nekom prinosu u kasnijoj prolecnoj setvi.Ali,opet sve zavisi od godine,nema pravila
 
Poslednja izmena:
Od kad znam za sebe sejali smo je u prolece i kod mlade preskacemo majski odkos u odnosu na staru.Ostali odkosi se manje vise poklapaju,zato sam napisao da 3 mora da izgura.Znaci nikad nam se nije desilo da mladu samo 2 puta kosimo.Naravno broj bala u mladoj detelini i detelini koja je u 2,3,4 godini ne moze da se meri.
 
Poslednja izmena:
Obicno se pklapa kosenje drugog kola stare sa kosenjem prvog nove.
Moze da se uhvati tri lepa otkosa sve zavisi od jeseni kakva ce biti . Samo sa prvim otkosom ne trba zuriti ,treba je pustiti da dobro procveta.
 
Kolege, zanima me koje seme lucerke koristite, i da li imate nešto za preporuku.Mi smo uglavnom koristili sorte instituta iz Kruševca, neretko i medijanu NS instituta.Možda ima neka sorta koju još nismo probali.
 
Nazad
Vrh