Lucerka

Drugari kako lucerka reaguje na plodored?
Znam da ne bi trebalo posle mahunarki ali me je iskrslo da mi je optimalnije sejati u njivu gde je bila soja prošle godine.Šta predlažete?
 
Pošto se bavim stočarstvom lucerku moram da sejem.Sejao sam je na parcele gde je pred usev bio kukuruz,soja,pšenica,bostan...bukvalno sve sem naravno lucerišta jer to ne preporučuju najmanje 4 godine.
 
Lucerka ne bi trebalo da se vrati na njivu bar onokoliko godina koliko je na toj njivi bila, zbog određenih autotoksičnih materija koje imaju savremene sorte, tako su nas učili. A što se tiče plodoreda može i posle mahunarki, čak ume da bude bolja nego na okopavinama, ali je tada "lenjija" kada je azotofiksacija u pitanju jer ima veće rezerve u zemljištu.
 
Lucerka ne bi trebalo da se vrati na njivu bar onokoliko godina koliko je na toj njivi bila, zbog određenih autotoksičnih materija koje imaju savremene sorte, tako su nas učili. A što se tiče plodoreda može i posle mahunarki, čak ume da bude bolja nego na okopavinama, ali je tada "lenjija" kada je azotofiksacija u pitanju jer ima veće rezerve u zemljištu.
Jedan kod mene seje sve lucerku na lucerku,bez plodoreda.Samo pre oranja prska totalom i kako sam kaze tako radi godinama i sve dobro,meni to dodje cudno i ja sam uvek isao sa plodoredom ali ovaj ima takvo iskustvo.
 
Isti slucaj, ne praktikujemo da se seje lucerka na luceriste al se jednom desila i ta situacija, i bez problema 7god. je trajala, al zna se gde se seje.
zakljucak je, da nije bitan uopste plodored vec kvalitet zemljista, kod nas je to donja zemlja 1-2klase, na vislje zemljiste nema potrebe muciti se i pametovati, obicno u takvim zemljama kratko traje 3-4god. maximum.
 
Ja se nadam da i ova nece biti takva a ako bude ima vode u zemlji ako nece sa neba pa cemo zalivati, a i naj manje dva zaliva su obavezna kada se ovako seje jer je suplja zemlja .
 
Prosle godine usluzno sam razorao jednu detelinu posle prvog otkosa i posejao kukuruz koji je bio bolji nego onaj u redovnoj setvi.Nije bio nesto visok ali je svaki imao klip,nije zalivan,bran je u klipu,sejan na 26 cm.........
 
Ja sam prosle godine posle prvog otkosa,razorao detelinu i posejao as 72 i zp 666. Sejao sam 10 maja na 28cm,to mi je najbolji kukuruz bio prosle godine. Svaki je imao klip(ne velik,ali je svaki napunjen do vrha) i zdrav sto je najvaznije. Medjutim komsija 200m od mene razoravao i sejao kad i ja nije imao ni klipa. E,sad budi pametan...
 
Kod mene pola sela kupilo stocnu so i razbacalo po luceristima,ima li tu neke logike,mada je ja ne vidim?
 
Do kad nije kasno za setvu lucerke,sta mislite? Da li postoji optimalni rok ili sve zavisi od godine? Kupio sam seme i za prskanje pre setve,ali naravno,nisam ni spremio...A treba od prskanja do setve da prodje bar 6-7 dana
 
Lucerka u principu moze da se seje cele godine kad su povoljni uslovi(dovoljno vlage i opt. temperature).
Mozes je komotno sejati do kraja aprila samo ce ti prvi otkos kasniti.Sta si kupio od preparata kad moras da cekas 7 dana od prskanja do sejanja?
 
Jedne godine sam sejao u drugoj polovini aprila i bilo je dobro.Za prvi otkos mi i nije toliko bitno,najvaznije mi je da se lepo zasnuje u ovoj godini.Kupio trefgal 2 l/ha.Jel ima nesto bolje i da moze odmah da se seje posle prskanja? Mogu ja i da zamenim to
 
Nazad
Vrh