Lucerka

ja sam je sejao 3 novembra 10 novembra sva nikla, 90 % znaci, pokrioje sneg i ondabilo 7 dana do -10,posle sesneg otopio bili jutarnji mrazevi do -3, i celu zimu samo kisa,medjutim sadkad sam otisao samo po neki korov..... :( :( :(, crna zemlja, sve prazno :( :( e sad milan971 ti mislis da je propala​?
 
a na sta mislis kad kazes kalcifikacija??? jel to kalcijum ili???

Usljed djelovanja raznih faktora, kalcij se ispire iz tla i dolazi do zakiseljavanja tla...kalcifikacija je u stvari podizanje pH tla, a obavlja se uglavnom pripravcima na bazi vapna, kreča...količina utrošenog kreča ovisi o kiselosti tla, zato bi bilo dobro uraditi analizu tla. Ovaj moj kraj je vrlo različit po pH tla, postoje dijelovi sa vrlo kiselim tlima, ali i dijelovi, naročito uz Dravu, sa lužnatim, pjeskovitim tlima. Kod njih je problem uzgojiti kukuruz u sušnim godinama, ali sa lucernom zato nema problema.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
U Brazilu se sipa u sejalicu zajedno sa semenom npr soje krec,vestak,i seme soje izmiksano i tako se seje.

Nemci su radili neke analize deteline iliti lucerke ,glavna poenta je sacuvati selen u njoj tj on se nalazi u stabljici i bitno je kad se kosi koliko se susi ,tj najveci nivo iskoriscenosti je u senazi . Oni su utvrdili da imaju neka obolenja krava muzara zbog nedostatka selena u detelini .A kod nas je dosta dobro zemljiste za lucerku nisu bezveze arapi dosli bas kod nas . Pre svega su dolazili jos prosle godine i uzimali uzorke i lucerke i zemljista (tad je jos planirana prodaja) .
 
Ja sam sejao u oktobru i bila je super,odlicno nikla i docekala zimu. Kad sam danas otisao deteline nigde a misjakinja patosala po celoj njivi(a tu je prethodne 2 godine bilo zito). Kad razmaknem travu nigde ne vidim detelinu,a tamo gde jesenas nije bilo deteline(na krajevima) sad je kao cetka gusta. Da li se sad moze spricati od trave i ima li svrhe uopste ili je istanjirati?
 
@jugi
Nazalost mislim da jeste , vreme je do sad bilo veoma povoljno i trebalo bi da je vec krenula da je ziva.
Mozes sacekati jos koji dan da vidis da li ce kojim slucajem krenuti, ako ne ona ti sledi presevanje.
@dzonyboy
Moze se i sad spricati od trave samo je izbor preparata veoma suzen.Za Senkor je kasno posto je krenula , Pivot povlace iz upotrebe, ostaje Pulsar koji je veoma skup ili Galbenon.
A to da li ima svrhe moras sam proceniti.
 
ok kapiram to al kod nas je kraj zaostao malo za ostatkom sveta jer se kod nas seje samo jedna vrsta deteline i nju krste kako ko stigne...izvinjavam se :(
Kako si to opiso :haha:

Jedan susjed je prosle godine radio kalcizaciju prije sjetve lucerne na jednoj zemlji gdje je sijo a na drugoj nije. Tamo gdje nije evo sad mu je bolja lucerna.
Ali nije radio analizu zemlje. to je najvazniej
 
Pitanje je sledece ove rupe su verovatno od miseva dali skodi lucerki i ako skodi koji preparat da koristim hvala.
fotografija-0065.jpg
 
Nesteti lucerki ,samo neki obojeni suncokret ili granule da ubacujes na putanje gde se krecu i na 20 tak cm oko rupa . Mada je zabranjen takav nacin suzbijanja ali drugog leka im nema ima ih strasno ,gde nisu izbusili misevi razrovarile svinje gde nisu svinje neko iso seko po kanalima drva i napravio vagase straota bozija i do k..
 
cime prskati detelinu od trave, ima najvise gorusice, inace detelina je jesenja setva i dosta je mala 2 do 4 cm visine

Evo prepisujem iz Agrosveta. Mirovanje useva. Suzbijanje korova samo u lucerki, (vreme primene) pre kretanja vegetacije SYMPHONY 0,020kg/ha.Danas sam nabavio neke kataloge programa i zastite bilja 2013godina Usevi u zasnivanju suzbijanje korova 20dana pre setve GLIFOMARK ili COSMIC 36 4,0-8,0 litara na 1 hektar.Usevi u zasnivanju sirokolisni korovi uskolisni korovi vreme primene prva troliska BENTAMARK 3,0l/ha ili FOCUS ULTRA 0,7-4,0l/ha ili KLETOX 0,8-1,2l/ha
 
Poslednja izmena:
prijatelji savjet,sijao lucerku u jesen i odradio kako su mi rekli,stajski na njivu koliko imas pa po oranju 15-15-15 i to je to sta joj bog da,e sad sam isao da je vidim ima je ali nije tako gusta i ima dosta divlje trave pa me interesuje da li bih trebao sada necim prihranjivati ili ostaviti da ide kako ide,neki mi kazu dobila je na sjetvi sve nemoj prihranjivati potjeraces divlju pa ce je ugusiti,sta vi mislite......
 
Nazad
Vrh