Lucerka

U mom kraju se seje 25kg/ha. I seje se u jesen, početkom septembra.
 
Pitanje za mali paor kog datuma si je sejao i zanima me koji je optimalni rok za prolećnu setvu?
Ne secam se tacno, otprilike krajem marta sam ja sejao_Optimalni rok ti je od kraja marta znaci kada vise nema mrazeva.

- - - - - - - - - -

Pozdrav. Kolika je optimalna norma gnojiva po ha predsetveno?
Meni je savetovana NPK 10:30:20 formulacija u osnovnoj obradi oko 300-400kg/ha
 
Da li vredi prihraniti sada lucerku? Ja mislim da je to bolje bilo uraditi s jeseni, ali ako moze sada cime je prihraniti?
 
Da li je rano za setvu lucerke , imam novu lucerku posejanu prošla godine i ima fleke na kojima je nema pa sam mislio da ručno posejm i zadrljam . Da lie je to neko radio ?
 
Seje se kad si sto posto siguran da nece biti mrazeva,a to rucno sto mislis moze, mnogi to rade.Druga polovina aprila ti idealna.
 
Rizik je minimalan jer teško da će biti mraza do -7.Već nekoliko godina sejem lucerku sredinom Marta meseca i nije bilo problema.Sporo niče.
 
Juce na predavanju psss,izneli su jednu interesantnu stvar:Nikako ne djubriti lucerku stajnjakom pod oranjem,pa sejati je(jesen-prolece),nego 1 godinu pre uneti stajnjak na drugom usevu,n.pr.kukuruz,pa tek posle skidanja,orati i sejati je.Razlog:rizik preteranih korova u fazi nicanja.Pa se sad mislim kad unesem stajnjak sta posejati,jer tu nikako ne bi mogle zitarice iz vise razloga.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
I ja planiram još jedno 2 jutra ali tek tamo krajem marta ili u prvoj polovini aprila.
 
ja cu ove godine sejati sudanac, pa ako i ova bude susna imacu makar nesto, a ako bude kisnaonda cu detelinu sejati pocetkom septembra, inace ja sam djubre stajnjak izbacao na 70ari deteline koja je stara 2 godine, jos u oktobar 2012 i mogu vam reci da je bolje stajnjak nego bacati 3x15 kan ili ti slicno... a ako vam nikne korov u mladoj detelini prvu travu pokosite sacekate 7-10 dana uzmete butoxone isprskate (ako detelina nije vislja od deset cm)i ostaje vam cista detelina :) a djubrenje njive godinu dana pre setve da ne bi bilo korova je po meni zanemariva stvar, jer stajnjak vazi dve godine kadga isterate u njivu... :osmeh:
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Za sve korove postoje herbicidi , a korovi koji su "teški" su najčešće uslolisni tako da se to da rešiti . Mada svsko ko ima svoju stoku pazi šta joj daje , neće joj dati seno punu muhari ili slično , samim tim je već smanjena mogućnost korova . Mi smo uvek sejali na đbrenu njivu , jer drugačije nema lucerke .
 
Kod nas tj. u selu pored covek prodaje vec godinama lucerku on je jedan od vecih,da ne kazem da je najveci stocar naseg kraja,sorta koju trenutno ima je banat,cena je 250 din/kg kako kaze ima jos 2.5t,svi koje ja znam od njega uzimaje za vece povrsine,nisam cuo jos da je neko bio nezadovoljan,takodje i mi uzimamo,iako smo bili skepticni zbog relativno niske cene ali sada kada kupujemo samo od nejga uzimamo.Ako nekom treba broj mogu poslati na pp.
 
Za sve korove postoje herbicidi , a korovi koji su "teški" su najčešće uslolisni tako da se to da rešiti . Mada svsko ko ima svoju stoku pazi šta joj daje , neće joj dati seno punu muhari ili slično , samim tim je već smanjena mogućnost korova . Mi smo uvek sejali na đbrenu njivu , jer drugačije nema lucerke .
Ja nemam mnogo iskustva sa lucerkom,ali evo kako ja to razumem:Slazem se u potpunosti sa iznesenim!..posebno kod unosenja korova kroz ishranu zivotinja-stajnjak,jer je i to poenta izbegavanja stajnjaka pri zasnivanju lucerke.Ali u vecini slucaja lucerke nisu ciste i onda...nastaju problemi.Ali sto se tice herbicida,to je je uzrocno-posledicna radnja,a kako ja razumem korovi u tek zasnovano luceriste napravice mnogo problema u pogledu njenog ukorenjavanja,crpece joj vlagu koja joj je jako potrebna,posebno u prolecnom zasnivanju a i hranu,a poenta je-da je u tom startnom periodu zastitis.A kad se bude dobro ukorenila(ojacala),onda su joj korovi manja pretnja(oprskas),onda mozes da racunas na visegodisnju eksploataciju i djubri ponovo stajnjakom,npk...Voleo bih da mi neko kaze gde gresim u pojmovanju stvari.
 
Nazad
Vrh