lubenice i dinje

Imam još jedno pitanje u vezi kalemljenja lubenica na vrg:

Nisam siguran kad tačno da sijem sjeme Vrga, a kad tačno sjeme lubenice...

Negdje sam pročitao da par dana ranije treba posijati sjeme Vrga prije sjemena lubenice (jer navodno sjeme Vrga sporije niče), negdje da se siju u isto vrijeme, a na nekim mjestima da par dana ranije treba posijati sjeme lubenice prije sjemena Vrga (jer navodno Vrg brže raste).

Tako da sad uopšte nisam pametan šta kad treba sijati?
 
Poslednja izmena:
Dali netko ima kakvu ideju šta još da se napravi prije nego potpuno izgubim živce i sve bacim na đubar.

Lubenica Fantazija niče solidno ali niče i raste žuta ko vosak i šta god da joj radim ona neće da pozeleni da dođe u normalno stanje.
Molio bi bilo kakav savjet ideju ili bilo što.
Pozdrav.
 
Dali netko ima kakvu ideju šta još da se napravi prije nego potpuno izgubim živce i sve bacim na đubar.

Lubenica Fantazija niče solidno ali niče i raste žuta ko vosak i šta god da joj radim ona neće da pozeleni da dođe u normalno stanje.
Molio bi bilo kakav savjet ideju ili bilo što.
Pozdrav.

Nije to samo kod tebe. I kod mene je isto a i kod mojih komsija. Ona je osetljiva u pm. Moze da bude od viska vlage. Koliki je rasad, koliko listova?
Mi nasu nismo ni prehranjivali uopste.
 
Pozdrav svima lubenicari ! Sta mislite dali je kasno za direktnu setvu, tek sutra sirimo folije i planiramo sejanje u toku nedelje u pitanju je sorta krizbi , farao i konstelejsn. Nismo imali uslova za gajenje rasada u plastaniku ove godine...kada cemo brati ?
 
Pozdrav svima lubenicari ! Sta mislite dali je kasno za direktnu setvu, tek sutra sirimo folije i planiramo sejanje u toku nedelje u pitanju je sorta krizbi , farao i konstelejsn. Nismo imali uslova za gajenje rasada u plastaniku ove godine...kada cemo brati ?

Mi direktnu setvu planiramo pocetkom maja. Tako uvek radimo. Sorte su Vasko, TopGun, Farao i neke nove kojima ne znam imena. Imamo i rasad u plastenicima, a malo cemo i direktne setve.
 
Evo posle 19 dana od rasadjivanja bostana TopGun-a, lepo napreduje.Prezadovoljan sam, od 1300 kese samo jedna nije nikla.

img539.jpg



img540.jpg
 
Imam jedno pitanje za one koji imaju iskustva sa kalemljenjem lubenica:

- kad se kalemljene lubenice smiju zaliti prvi put poslije kalemljenja? jer koliko znam pred samo kalemljenje se ne zalivaju...

zahvaljujem se unaprijed na odgovoru
 
Ja jos nisam ni najlon razvukao, danas poceli sutra zavrsavam ako Bog da...nemozes stici sve jbg...valjda cu izneti do kraja nedelje
 
I ja cu sredinom Maja izneti moje lubenice i dinje Prosle godine je osmog Maja padao sneg na Kopaoniku i bilo je hladno a meni su neke pocrkale oko dvadesetog maja od hladnoce ...
 
Dali netko ima kakvu ideju šta još da se napravi prije nego potpuno izgubim živce i sve bacim na đubar.

Lubenica Fantazija niče solidno ali niče i raste žuta ko vosak i šta god da joj radim ona neće da pozeleni da dođe u normalno stanje.
Molio bi bilo kakav savjet ideju ili bilo što.
Pozdrav.

Siki, kako je rasad? Fantaziju uzgajamo svake godine, ove godine imamo i nešto kodaka. Fantazija je izrazito osjetljiva na vlagu. Zalijevam svako veče sa vrlo malo vode, pri čemu pazim da voda nije hladna i da ne polijevam po biljci. Kad je u fazi dva lista, prskam Previcur-om. Nadam se da ti se rasad oporavio. Pozdrav.
 
Je rasad se potpuno oporavio i sad je dobro. Napreduje ja sam zaljevao sa captanom i pomoglo je samo mi vasko slabo niknuo taklo da uvjek nešto pravi probleme.
 
Meni uopste nije jasno sto vi toliko hemije koristite u proizvodnji rasada? Samo neka prskanja. Mi uoste ne prskamo cak ni ne prehranjujemo rasad u plasteniku. Svake godine bude po malo padanja ali to je prirodno da se i to da regulisati na prirodan nacin, bez bilo kakve hemije. Previkur, to nismo koristili ne znam koliko godina unazad. Ja licno sam protiv toga sem naravno ako postoji veci problem. A sutra cu vam slikati rasad da vidite kakav je, koji nije prehranjen a ni prskan bilo sa cim pa vi vidite a i razmislite.
 
Meni uopste nije jasno sto vi toliko hemije koristite u proizvodnji rasada? Samo neka prskanja. Mi uoste ne prskamo cak ni ne prehranjujemo rasad u plasteniku. Svake godine bude po malo padanja ali to je prirodno da se i to da regulisati na prirodan nacin, bez bilo kakve hemije. Previkur, to nismo koristili ne znam koliko godina unazad. Ja licno sam protiv toga sem naravno ako postoji veci problem. A sutra cu vam slikati rasad da vidite kakav je, koji nije prehranjen a ni prskan bilo sa cim pa vi vidite a i razmislite.

Jingis, nije ovo Srem, moraš da znaš da u mom selu lubenica nije rasla nikad dok ovdje nisu doselili komšije iz tvog susjednog sela, sadili oni pa počeli i mi...oni ubrzo odustali, mnogi više i ne žive ovdje jer se nikad nisu navikli na ovakav način života...a mi tvrdoglavi strosjedioci nastavili...ovo je oduvijek bio stočarski kraj, šumovit i blago brdovit...sad malo tko više ima i stoku, a mnogi su odustali i od povrća. Trebale su godine da pronađemo sorte koje će najbolje odgovarati ovom podneblju, da naučimo tajne zanata, i još uvijek ih učimo....nije lako ni tržište naći...Jarak ima prometnicu na kojoj prodate mnogo svoje robe, ovdje je to malo teže...Ja bih uvijek prva bila protiv svake kemije, svakog prskanja, ali, s obzirom na cijenu sjemena, neke stvari ne želim prepustiti slučaju..jednom sam podsađivala cijeli rasad i više ne bi. Zato previkur, kasnije malo dohrane i eventualno insekticid ako napadnu uši...pa vidiš da više ništa ne ide bez kemije, ni cvijeće u tegli ne raste ako ga ne prskaš...nažalost.
 
Nazad
Vrh