Lombardini motori (LDA) u poljoprivredi

Hvala, pokusacu onda tako, pa ako pocnu da se krive zavrtnjevi, onda cu probati preko krilca.
Radi MR obradu Lombardini motora, samo nemaju delove, pa ih morate sami nabaviti.
Radim generalnu, bice slika, a uputstva i kataloge cu postaviti u Download sekciji.
 
niposto nemoj praviti polugu da zadrzis zamajac za pera [elise]. krte su i ako pukne doce do razbalansa u motoru. evo ti jedno prosto resenje. skines glavu i poturis parce debelog kanapa [uze] na klip. klip malo spustis i stavis. stegnes glavu .onda dovedi klip u gornju mrtvu tacku i odvrci. davno sam ih otvarao pa mi se cini da imaju razlike neki i u navojima u zavisnosti od smera motora. zamajac je na konusu i na kajli koliko se secam i moras vecim radapcigerom napeti ga pa onda lupiti par puta sa cela da na vibraciju popusti. ali poturi nesto ispod njega potezak je
 
Ok, ovo resenje sa kanapom sam vidjao na mopedima, tako da cu onda tako definitivno, samo se plasim da ne ostetim klip, jer je klip dobar po svemu sudeci. A za radapciger, pa koliki je to onda radapciger? i za sta se kaci? Gledao sam svuda ali niko nije dokumentovao slikama ili na youtubu rastavljanje ovakvih motora. Ima zvanicno Lombardinijevo servisno uputstvo koje sem mera za kontrolu prakticno ne sadrzi nista bitno. Nema slika specijalnog alata, nema nista...
 
. radapciger je prilicno veliki ako je spoljasnjeg kacanja. ja sam pravio ali su mi proletos pokupili lopovi kad su mi orobili radionice.hvata veliki trokraki sam koristio ali sam krakove drugacije pravio [sa krivinom] tako da mogu da obuhvate sa tri strane zamajac.na sredini se centralnim vijkom osloni na radilicu ali se poturi izmedju plotna deblja da se neosteti radilica. maticu najlakse je tupim meksim sekacem na udarac odpustiti ali posto to nepreporucujem drugima kao majstorski potez zaboravi. ali nekad se mora i tako. vec sam malo i pozaboravljao te motore jer nisam vise u kraju gde ih ima na svakom cosku. ajde ako ti nije tesko poslikaj zamajac jer mislim da sam pravio davno i unutrasnji radapciger od cevi koji se srafio na rupe od remenice a srednjim vijkom na radilicu. nesto slicno kao za tomos motore za skidanje magneta. vodi racuna da nepomesas podizace za ventile , najbolje obelezi i slikaj pre skidanja kako je bilo da nebi bilo posle problema. a reci mi sta ti je sa motorom kad ga radis celog. jel zakovao ili trosi ulje. da neraskopavas dzaba ceo motor jer ima problema tu dosta za uklopiti i nastelovati radilicu.a ima jos jedno resenje za odvrtanje matice sa radilice. vulkanizeri imaju pneumatski pistolj koji fakticki na udarac vazduha odvrcu.samo dali imaju toliku gedoru za maticu. onda zamajac rukama pridrzis cvrsto da se neokrene a on pistoljem odvrne
 
Poslednja izmena:
Motor nema kompresiju, a po izduvnom ventilu vidim da je trosio i ulje. Inace, nikad nije otvaran, vidi se. Evo slika:

http://imageshack.us/g/1/10063182/

Klackalice na osovinici imaju dosta lufta, vide se i tragovi.
Namera mi je da ocistim prvo glavu i da vidim kako ventili nalezu. Ako je sve ok, da je vratim na blok bez klackalica, pa da probam da sabijem klipom, da vidim da li ce pustati pored karika. Ako ne pusta, super :) Inace zamajac bih skinuo ono ako nista drugo, radi zadnjeg lima(usmerivaca) jer je pukao gde ga zavrtnjevi drze na bloku. Bio je neki sudar ili slicno; i prednji je izlupan.
Bos pumpa radi, i brizgaljka pravi finu maglu. U filteru ulja sam nasao malo trunja, ali motor sedi godinama...

ps: ne bih da se i meni ovako nesto desi :D

http://www.youtube.com/watch?v=uytVu2AoI7k
 
tu otisle karike skroz garant. sav se sija od ulja.uljne karike sigurno. proveri ventile obavezno, prvo skini opruge i probaj da li klimaju u vodjicama. i tuda je izgleda prodiralo ulje koliko vidim jer su i vodjice i ventili masni i imaju naslaga. najbolje skini karter i izvadi klip.mozda su i karike slepile za klip i zameni ih ali kvalitetnim.pregledaj klip gde leze karike dal se kanali za karike nisu konusno zajeli ili napukli izmedju kanala. ako ventili nemaju lufta obavezno islajfaj pastom i pregledaj naleganja na ventilu i sicu dal nema ostecenja i rupica na slajfanom delu.pregledaj i aksijalni luft radilice. uhvati za zamajac i povuci napred nazad. mora biti ali jako malo lufta nesme klimati. ako klima hoce da se prednji lezaj okrene zbog nedostatka pritiska ulja.na dihtunzima prednjeg poklopca [iza zamajca] se dihtunzima razlicite debljine steluje luft a time ipritisak ulja jer je prednji lezaj i radilica na konusu. radapciger mozes napraviti od deblje ploce na koje se probuse identicno 4 rupe kao na rupama za remenicu. na sredini u centru jedna rupa sa navojem bar 10-12m za vijak. ploca bar 10mm debljine i kad je napravis zasrafis za zamajac na 4 te rupe vijcima a centralnim vijkom odupres o radilicu i stegnes koliko ide. cekic i derni u zamajac po toj ploci i popustice na vibraciju od udarca
 
Izduvni ventil se klima u vodjici...
A ovo za alatku cu tako, najbolje, imam plocu 10mm. Jedino se plasim za onaj kanap, da se neizdeformise glava(brezoni) od pritiska, ali svarno ne znam, ovo nikad nisam radio, tako da verovatno strahujem bez razloga. U krajnjem slucaju cu kao onaj lik u videu sa udarnim odvijacem :)
Kacim slike i javljam cim ugrabim priliku.
POZ
 
ako imas udarni odvijac najbole ili pneumatski pistolj vulkanizerski. to je najbolje. mozes i udarati u palicu od gedore[ okretac]. na udarac se najlakse odvrne jer to prilicno zapekne vremenom. onda ti netreba ni kanap. ja imam mekan sekac i tup i tezi cekic .iz dva tri dobra udarca otpusti a nekocim ga nicim da se neokrene. mozda ti je i najbolje tako jer pitanje koliko su odlivci jaki kod dmb . mislim na blok koji drzi vijke od glave. probaj da nestavljas nista .na udarac i bog da nerazmisljas. ipak sam to radio mnogo vise pa znam kolike su sile potrebne .da nerazmisljas i nereskiras bolje. udarnim ili pneumatskim odvijacem ili sekacem i cekicem odvrci i kolko rukom zadrzis zamajac. kad budes napravio radapciger od ploce obavezno zavrni maticu na radilici ali ne do kraja ,ostavi da ima malo lufta ili stavi neku plotnu da srednji vijak kad bude stezao neosteti radilicu.
 
Poslednja izmena:
Rasturio sam glavu, vodjice su propale, na izduvnoj strani katastrofa; ventil seta po 2mm kad je spusten skroz... Elem, izgleda da ce biti veliki problem naci vodjice i ventile, jer izgleda da moj model 530 i DMBov 6LD360 nemaju iste glave... Ima li ko ideju gde da nadjem delove?
Uzgred da li treba da uradim nesto specijalno osim sto sam odvrnuo ona dva imbusa sto drze bos pumpu. Pod oprugom je i nesto nece napolje, kao da je zakacena nekako, mada nisam nesto vukao. I zasta sluzi onaj sraf ispod bos pumpe, ispod njega je neki sklop za koji nema opisa u radionickom uputstvu...?
 
znam za modele LDA 450,510 i 820 (uzgred oni imaju po 3 imbulsa),pored cevi visokog pritiska i creva, mora da se otkaci i poluga gasenja (to je onaj leptir cijim p0omeranjem se ujedno vrsi i stelovanje predpalenja )
 
Hvala! nista, za sada je necu dirati onda. Uzgred nasao sam ventile, tako da od nedelje glava ide na masinsku obradu.
poz
 
nemoj dirati pumpu dzaba. imaju i limcici ispod nje za stelovanje predpaljenja i da ti se nesto neotkaci .pumpe su vecinom prilicno izdrzljive. vodjice ventila su te sto se zajedu pa klima ali hoce se i ventil zajesti ako je duze radio sa luftom ili je mekan. u nedostatku ventila mogu se i postojeci malo srediti a zamenuti vodjice samo i oslajfati ventile i siceve. imam brojeve nekoliko servisa mogu ti dati pa vidi za delove ako imaju.
 
Ventili su umesto fi7mm fi6,95mm ; nema ostecenja koliko ja mogu da primetim, kao polirani. Nosim u ponedeljak pa da vidim da li da narucujem nove ventile ili samo vodjice, i koja specijala vodjica. Inace, nasao sam gumicu na usisnom ventilu, koja vise nije bila na vodjici nego je landarala na osovinici ventila. Na izduvnom nisam nasao gumicu, pa ili je sagorela ili je nikad nije ni bilo. U katalogu delova nema ovih gumica!?

sad bas citam, vodjica ventila treba da bude od 6,985 do 7mm
a razlika, fi vodjice - fi ventila je od 0,030 do 0,075mm
sto bi u prevodu znacilo da sve zavisi od fi vodjica koje cu nabaviti :)

usrafio nazad pumpu :) okrenuo par puta; nista ne krlja, dobro je :)
 
Poslednja izmena:
gumice na ventilima nikad nisam video . to je neko verovatno ubacio da manje propusta ulje zbog losih vodjica. njima sama vodjica dihtuje ulje koliko treba i zato treba kvalitetna. nemoj ici bas na malu toleranciju vodjice i ventila. desi se kad se zagreje dobro motor da stegne ventil u vodjici. skoro smo imali jedan problematican dmb motor koji fabricki imao falinku na vodjicama i tri puta u garanciji zakivao ventil
 
Imam tomu 730 sa lombardinijevim motorom 672 i primjetio sam ulje izvan i unutar auspuha posto traktor ne dimi i i samo trosi ulje recimo na pol godine tri deci sumljam da su loše vosilice i gumice ventila dali netko misli da je otislo nesta drugo.
viewer.php
[/URL][/IMG]
 
moze mala pomoc
na figaro kosacici komsija ima lombardini LDA 450 dizel motor, kad sam otvorio vazdusni uljni filter umalo nisam pao u nesvest, unutra filter u delovima i naznakama verovatno bio zaprljan pa je bilo lakse sravcigerom probiti da moze vazduh da prolazi nego kupiti nov filter, i jos nesto pored hteo sam da zamenim ulje a dole na karteru sraf unakazen ja hteo da kupim nov a prodavacica mi kaze da je to obican sraf a ne konusan kao kod automobila na karteru dali je to tacno i koji filter za vazduh preporucujete
unapred hala
 
@gorski
ja bih skinuo poklopac glave pa pogledao malo :)[/QUOTE]

Znam da to moram uraditi ali to ću na jesen jer bi odmah promjenio i karike ipak im je 33 god i 2300 sati malo previše,htio sam čuti vasa razmisljanja o tome šta bi moglo biti da se znam pripremiti na najgore.
 
otkud ulje na spoljasnjoj strani izduvne? jedino ako je otisao dihtung pa ulje koje izbacuje kroz izduvni kanal malo poliva i spoljasnost izduvne grane... ako sam se ja to dobro orijentisao na slici...
nisam neki expert ali posle toliko godina, sigurno komplet glava i karike(a mozda i klip), jer ulje moze samo iz kartera i/ili iz glave da dolazi
u ponedeljak idem po glavu od svoje 530tice kojoj su otisli ventili(ne mogu se obraditi-utuceni previse-bice pretanki) i vodjice(skroz otisle); postavicu sliku obrade u MRu da mogu i drugi da vide-sude
poz
 
@gorski ako ti na auspuh izbacuje plav dim sigurno trosi ulje. e sad dal na vodjicama propusta ili sklopu [karike klip stublina ] ili gde vise to je pitanje. pogledaj da li ti se negde nesliva ulje sa poklopca ili oduske odozgo na auspuh. kad je motor pred remont hoce da pojavi tu ulje posto je vazdusar i retko kad je na radnoj temperaturi. ali operi to mesto na auspuhu pa vidi dal se nesliva odnekle na nju. @ sasamunze sraf od kartera mozes napraviti. navaris lepo maticu na taj sraf pojedeni i odvrces normalno. nekoliko sam ih vec radio. ulozak filtera izmeriis po originalnom jer moze biti isti i od labina ili imt ili dmb. treba uporediti. samo da je sace citavo a on se opere odmascivacem i vrucom vodom i izduva vazduhom i nema problema.
 
Nazad
Vrh