Lokalizmi

Вајат је вајат, а колиба је нешто друго.
 
Vajat-zgrada od drveta,dasaka koju su dobijali tek vencani mladenci.Ako ste gledali seriju "rodjak sa sela" - ono gde zivi Vranic je vajat
 
Вајат је надстрешница, покривени а отворен простор испред објекта као нпр магацин, подрум и сл. Није кућа, јер се у том случају то зове тераса.
Овако је по мом локализму.
 
U mom kraju koliba nije samo sklonište od nevremena ,slobodno mogu reći da je to druga rec za svima poznati salaš.Naziv koliba ili kako sa jos naziva trlo,podrazumeva objekte za ljude i zivotinje koji povremeno ili trajno zive na imanju.Danas su retkost,ili su zapuštene.
 
Kod mene se merdevina kaze za one moleri sto koriste,kao her Zika sto koristi.Dok je stuba naziv za dve motke ili gredice na koje su iskovane precage.
 
Vajat-zgrada od drveta,dasaka koju su dobijali tek vencani mladenci.Ako ste gledali seriju "rodjak sa sela" - ono gde zivi Vranic je vajat

Takve zgrade od drveta i dasaka se zovu Brvnare
Samo sto kucice od drveta imaju razlicita zvanja, na primer one u kojima se pravio sir zvale su se Siriste isto izgleda kao brvnara samo manja. Nekada su kuce od dasaka sa ognjistem i jednim odzakom na sredini zvali Odzaklija.


Cardak je takodje neka vrsta kolibe, samo sto Cardak ima dva odelenja na dva nivoa prizemlje i sprat, prizemlje je obicno zidano od cigle, a sprat je zidan tako sto su kovane motke i punjene sa blatom pomesanim sa slamom i plevom kasnije okreceni gasenim krecom.

Koliba je obicno na imanju i sluzi skloniste od nevremena, Trla je takodje na imanju i sluzila je slicno salasu, samo sto se na salasu zivi preko cele godine, a na Trlama se zivelo od proleci do jeseni .
Tako je bar po mom lokalizmu. U danasnje vreme mnogi Vikendicu zovu Koliba, sto ima smisla. :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Kod mene vajat je drvena zgrada gde se spavalo, a terasa ispred vajata je trem, drvena zgrada gde stoji mleko i mlečni proizvodi se zove mlekar, a isto drvena zgrada u kojoj se drži brašno i žito(pšenica i zob) zove se magaza i ona ima drvene pregrade " očice"gde se drži žito.
 
Vajat-zgrada od drveta,dasaka koju su dobijali tek vencani mladenci.Ako ste gledali seriju "rodjak sa sela" - ono gde zivi Vranic je vajat

To je ono što i ja podrazumevam pod vajatom, ali to sam naučio u Zapadnoj Srbiji, ne u mom kraju. Kod nas se reč vajat ne koristi. Koliko ja znam vajat je momačka kućica u okviru očevog imanja i tu može da boravi i taj mladi bračni par, dakle sin kad se oženi.
Prazni vajati su često korišćeni kao ostave pa se tako u nekim krajevima vajatom naziva i ostava za hranu.

U mom kraju se ostava za hranu naziva komora ili komara, a u novije vreme i špajz. Ovo komara ne treba brkati sa rečju kamara, što svi znamo šta znači.

U Severnom Banatu je ponekad jako tanka linija koja odvaja samoglasnike A i O. Često se koristi i nešto između. To je samoglasnik-diftong nehotično preuzet iz rumunskog jezika, a donesen od strane Pomoriških Srba. Ovaj fenomen je naročito izražen u Mokrinu i Novom Miloševu. Ljudi kažu: "Aj' da je'š čvôaraka!", a misle čvaraka. Ili "Ajdémo da rôadimo" - radimo. Ili čak Sôava - Sava(lično ime, muško).

Došljaci iz Bosne u Severnom Banatu - Kolonisti, lično ime Sáva(sa tim akcentom) smatraju za žensko ime, a Sava sa kratko silaznim akcentom može da prođe kao muško i naravno Savo.

- - - - - - - - - -

@Gorski Car
Mozda se kod vas zovu brvnare,kod nas se zovu vajati

I to je objašnjivo. U vremena ona i Glavna kuća je bila od drveta jednako kao i vajat. U manjim selima su čak i crkve bile brvnare. Kasnije su se valjda glavne porodične zgrade gradile od čvrstog materijala, a pomoćne(vajati) su bili i dalje od brvana ili rezane građe.
 
@Gorski Car
Mozda se kod vas zovu brvnare,kod nas se zovu vajati

Ja sam napisao kako se kod mene kaze.

- - - - - - - - - -

Kod mene vajat je drvena zgrada gde se spavalo, a terasa ispred vajata je trem, drvena zgrada gde stoji mleko i mlečni proizvodi se zove mlekar, a isto drvena zgrada u kojoj se drži brašno i žito(pšenica i zob) zove se magaza i ona ima drvene pregrade " očice"gde se drži žito.

Kod nas se isto kaze magaza za objekat gde se drzi(brasno,jecam zob) neko zove i kacara
Objekat gde se drzi psenica se zove ambar

Ovi lokalizmi se razlikuju od sela do sela
 
Kod mene je kacara drveni objekat gde se drze kace sa kominom za rakiju.Drveni objekat (od letvi sa razmacima izmedju) se zove ​cardak.
 
Kod nas u S.Palanci se od sela do sela znatno razlikuju lokalizmi i nacin govora.

Na primer: Merdevina se u mom selu zove stuba a vec u susednom selu merdevinu zovu lotra
Kocanjka(ono na cemu se nalazi zrno kukuruza) u susednom selu zovu Toluska

Koliba -Vajat
Razgovor-Dzakanje
Bice ih jos samo da se prisetim :osmeh:
kod mene su koliba i vajat različite stvari
koliba -je mala kućica u vinogradu
a vajat- je u nasim što kaže nabijačama prostorija u zadnjem dijelu kuće u koju se ulazi samo izvana a ne iz kuće
 
Nazad
Vrh