Leska - opšta tema

u americu jedna porodica radi 300-400 hektara minimum, i to je onako presipanje is supljeg u prazno sto se tice prosecne zarade...tako da kod nas sa 5 hektara tesko da moze da s zivi smao od lesnika, osim ako je neko uradioo pogresnu mateematiku ispustio iz kalkulacije prave troskove..
 
Teorija je jedno praksa je drugo. Realno uzmi u obzir da jedna godina podbaci ( grad, suša, bolesti, oplodnja makar šta) odakle akumulirati kapital da se prebrodi ta godina sa 5 ha? Pričamo isključivo o tom izvoru prihoda. Ja lično ne znam da li bi se uopšte odlučio na tako nešto da mi jedna kultura bude jedini izvor prihoda.ja sam rekao ako se radi kako treba.
Ja sam rekao ako se radi kako treba. To znaci da susa i bolesti ne bi trebalo da budu faktori ako imas navodnjavanje i ako se prska redovno. Ja se ne bavim leskom, ali mislim da clan tikitak zna o cemu govori, a njemu je ovo jedini posao. On nema vise od 5 ha, a mislim da je imao i manje.
 
5ha x 2500kg x 2.3 eur = skoro pa 29.000 eur prihod

Naravno tu su i troskovi ali su relativno manji u pogled zastite i sl (cak i pocetna ulaganja)i u sporedbi so mnogo ostale vocne kulture, takodje velika je prednost ako u blizini ima vise kao tebi za kim bi mogao da podelis troskove sto se tice mehanizacije za sakupjanje i sl

I najbitnije da izdrzis dok ne dodje do 6-7te godine, do tad ne mozes da zivis od toga..
 
Lepa je ta matematika ali u praksi ima jako puno faktora koji utiču na rod. Ako desetogodišnji prinos bude 25 t skidam kapu u praksi je to duplo manje,ako ne i više. Pre jedno mesec dana bili su nam turci u poseti na drugarovom leskaru (ja sam komšija na njivi sa jabukama) pa smo se potrudili onako dostojno da ih ugostimo. Sve u svemu ljudi su se oduševuli kako se kod nas radi leska i objasnili nam kako se kod njih radi i kakvi su prinosi na 10-o g. nivou. Ja sam bio zagrejan da pored svega ratarstva cc 100 ha i jabuka 1 ha podignem i zasad leske ali baš zbog situacije koju pratim (komšije smo od 2009 g) sam odustao. Moje lično mišljwnje je da je 15 ha min, a svako neka veruje u šta hoće. Neka porodica je zadovoljna i sa 2 sigurne plate po 30000 din. A nekoj je malo 3000 eu mesečno.
 
Prskam lesnikare godinama u okruzenju. Niednom od vlasnika to nije jedino zanimanje. Cena od 2.3eur je kod nas nemoguca. Prinos od 2500kg je poprilicno visok kao prosek. Posla ima iako ljudi udju u to sa idejom posadim i cekam lovu.
 
7 godina obrade bez roda, plus sadnice i sva ulaganja, pa kad se to sracuna kroz kamatu kao povracaj kapitala ( sto ce reci, ako dobijem 1000 evra za 7 godina, to nisu istih 1000 evra koje sma danas dao, vec u danasnjm parama kostaju/vrede oko 400-500 evra itd, pa ti ustvari treba 2500 evra u 7oj godini, da bi smao povratio 1000 evra koje danas das, i da si na nuli) itd itd, onda se stvar mnogo zakomplikuje...
 
5ha x 2500kg x 2.3 eur = skoro pa 29.000 eur prihod

Naravno tu su i troskovi ali su relativno manji u pogled zastite i sl (cak i pocetna ulaganja)i u sporedbi so mnogo ostale vocne kulture, takodje velika je prednost ako u blizini ima vise kao tebi za kim bi mogao da podelis troskove sto se tice mehanizacije za sakupjanje i sl

I najbitnije da izdrzis dok ne dodje do 6-7te godine, do tad ne mozes da zivis od toga..
Posadi, ulozi pa se cujemo za 10 godina :D
 
Jedno pitanje za sve: koji alat, osim jednoručnih makaza. koristite za rezidbu izbojaka?
Obzirom da pojedini žbunovi imaju i po 40ak izbojaka, veliki je posao to iseći makazama. Zato sam probao razne alate:
- motorne makaze za živu ogradu: odlično seku, ali su velike i teške, mač je skoro 80sm, pa nije lako za rukovanje, ne oštećuju ramene grane
- aku testera lisičarka (ili "sabljrka"): jedva da može, testerica se odbija od izbojka, ali jeste lagana i može se lepo prići
- trokraki nastavak za timer: ekstra reže, ali je vrlo rizičan za ramene grane i ne može se prići izbojcima u sredini
Korisio sam i Kabuki, ali je to već neka druga priča.
Postoji li neki (akumulatorski) alat koji bi bio idealan za orezivanje izbojaka?
 
Imam problem sa lešnikom suše se listovi proletos je zasađeno par desetina sadnica u bašti,nisam tretirao od bolesti,zaštitar mi kaže da je sada kasno dok ne otpadne lišće pa onda prskati sa bakrom...da li neko ima iskustva sa ovim? https://scontent.fbeg4-1.fna.fbcdn....=a319d0ad6de371c52ad2ce400068c89b&oe=615FB20A
Poz. Nemoj da brines jesen je , i kod mene se polako susi lisce plodovi odpadaju, bitno je da ti cele grane ili stablo je zuti. Onda imas problem.
 
Ako je suditi po oprasivanju, sledece godine ce biti roda za uzvoz! :)
bd1dbc427c3b2a348020613e794be491.jpg
363f26092b7975994ab02a701c97f4aa.jpg


Sent from my SM-A515F using Tapatalk
 
Овако нешто први пут видим. А сви знамо да полен леске лети километрима...
 
@Drih
Postoje akumulatorske makaze za orezivanje. Ledjne su skupe preko 1000 eur. Campagnola radi rucne akumulatorske cca 400-500 eur. A kinezi su se skroz dobro pokazali cca 100-150 eur. I dobro drze bateriju 3-4 sata.
 
Данас сам бацао вјештачко ђубриво, први пут трактором. Да ли је нормално да га овако меље, тј да буде оволико прашине?


Послато са SM-A405FN помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh