Leska - opšta tema

Trebam savet , posadio sam prosle godine desetak sadnice leske ali sam sadnice[mladare] izvadio ispod starijeg lesnika koji imao mladice imale su solidan koren i sve su se primile. Sada neznam dali ih prekratiti i na koju visinu visoke su oko 1m i krenule su, hvala.
 
Znaci kad izbiju mladi lastari da izaberem 4-5 a ovu srednju da odsecem hvala puno na savetu.
Kad izbiju jaki lastari, znaci bukvalno kad ti ta zasmeta u formiranju, jer kod sadnje sadnica se sadi vertikalno
A za zbun i njegovu formu centar krosnje treba da je slobodan, a dok je sadnica mlada svaki list je bitan.
Znaci vadis granu tek kad ti zasmeta u formiranju uzgojnog oblika.
 
Da li je neko imao problema sa štitastim vašima?
Sorte Rimski i Halški džin su baš napale (Rimski posebno), na Tondi ih nisam uočio.
Pre 20ak dana sam prskao (prvo prolećno prskanje u fazi "mišijih ušiju") Bifenikusom (aktivna materija bifentrin), juče odem da odradim drugo prskanje (Asterija + Galofungin), i frapiram se kad sam video čitave kolonije na Rimskom.
Svi preparati koji su ranije služili za suzbijanje štitastih vaši su danas izbačeni iz upotrebe (Lanate, Metomeks, Perfektion...), pa imam dilemu šta sada koristiti?
Za 15ak dana svakao radim prskanje Nurel-om D, ali on prevashodno štiti od rilaša....hoće li on pomoći i protiv vaši?
Ima li neko neko savet?
 
Evo slika:
https://fotkica.com/slike.php?slika=1_63518842_20220430_122009.jpg]
1_tmb_63518842_20220430_150436.jpg
[/URL]
1_tmb_63518842_20220430_150442.jpg
[/URL][/url]
 
Izlazim iz teme, izvadio sam lesku
Nemam ja vremena za to!!
Sretno!!

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Pozdrav svima na forumu!
Hteo bih da vam ispricam svoju ne tako lepu pricu o sadnji lesnika
Krajem davne 2014. godine porucio sam 30 sadnica od jednog poznatog rasadnika iz okoline Sapca(ime pocinje na Bo...).

Po njihovom savetu porucio sam 20 + 10 sadnica (20 kom. glavna sorta i 10 oplodnih. Ako se secam, Istarski dugi i Halski dzin).
Cim su sadnice stigle, prebrojali smo ih i videli da 2 sadnice fale, ali se nisam zalio rasadniku.
Sadnice se posadjene u Sumadiji na kvalitetnoj zemlji i ispostovane su osnovne stvari oko sadnje, djubrenja, zalivanja, orezivanja...
Od tih 28 sadnica, trenutno je zivo oko 22-23, ali je problem sto ni jedna ne radja. Leske su porasle, bogato olistaju
u prolece, ali kad dodje vreme da rode neki plod, u proseku radjaju "po saku lesnika". Sto je najgore, divlja leska u istom dvoristu radja kao luda!

Ono sto sam ja nasao je da mozemo da ih posecemo ili da radimo "kalemljenje na procep".
Da li imate neki savet sta uraditi sa njima?

Evo slika:
 
Pitanje za kolege koje imaju leske 7+ godina, kakva su vam zapazanja kod pojave novog roda. Da li se javlja postepeno na granama pocetkom godine ili ono sto je sad vidljivo to je to?
 
Ja imam neke leske koje su prepune ploda a imam neke koje nemaju nijedan ni cvet ni plod…. Nisam pametan….


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koliko vidim na slikama meni izgleda da nije ni rezano. Lesnik voli kad se reze jer onda divlja i buja jos vise. Imam par sadnica iz prve sadnje viska koje sam trapio uz neku zicu i njega nisam pipao makazama on uopste nije ni rodan a ni bujan sa osnovnim granama kao onaj na plantazi. Za kalemljenje nisam strucan jer je kod mene zbun. A to za podvale sadnica to je tema za sebe.
 
Pozz.. Moj lesnikar je sedma godina i zadovoljan sam sa rodom, naime roda ima od druge godine (iz godine u godinu se kontinualno povecavao)
Lesnik zahteva red rad i disciplinu !!!! duboka sadnja nevalja, od sadnice mnogo zavisi, izbor sorti oprasivaca. dobavljaca sadnica. i.t.d.
IMG-20220510-100142.jpg
IMG-20220510-100304.jpg
IMG-20220510-100324.jpg
IMG-20220510-100348.jpg
IMG-20220510-100223.jpg
IMG-20220510-100033.jpg


Ako mogu pomoci 063519230
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh