Leska - opšta tema

Koliko te kostala cisterna? Ja sam stubice stavljao u svaki drugi zbun. A razmak je 5.2m od jednog do drugog. Te stubice sam pravio od 10ke kao armature i savijeno u slovo Č ĆIRILIČNO. U to se stavi crevo i stoji tu.Zica za vinograd za spalir. To je jedno 2mm ako ne i jace. Betonski stubovi jankrajevima plasticni nosaci za crevo i to je to. Ako treba slikacu.
 
Postavio još 2 reda stubova za navodnjavanje, ostalo još 3...

7c257e62dfb20ecbf7a229017b60e5bb.jpg



Sent from my iZmaj using Tapatalk
 
Da li je stetno za lesnike mazati stubove pregorelim uljem, posto su relativno blizu sadnica?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
stetno je za zemlju, nemoj izgorelo ulje nikad u njivu da stavljas, nikad nece da se razgradi...potopi kocice (osusi ih i skini im koru prvo) u 10% rastvor plavog kamena i drzi ih tako nekoliko dana, to ce kolko tolko da pomogne...
 
Stubovi su na 2m od sadnice, ukupno je potrošeno oko 2l ulja za 36 komada. Ako će to da uništi celu njivu nek uništi. Ako se ne tretira onda istruli za godinu dana bez problema, a može da se tretira i firnisom ali onda ide više ulja za isti efekat ali skuplje koliko hoćeš. Do sada sam video stotine hektara sa ovakvim stubovima i ne vidim da pate zbog ulja.

Nemojte me pogrešno razumeti, pobornik sam zdrave prirode ali nismo toliko bogati da možemo ići u korak sa svim.

A plavi kamen pravi ne mogu da nadjem u mom kraju odavno, svi nude za plavo prskanje gotove hemije....



Sent from my iZmaj using Tapatalk
 
kad sam reko plavi kamen, misliio sam ustvari na bilo sta bakarno, ne mora bas bakar sulfat...
Ako ti ulje ne smeta, onda je najbolje naci (ako ga ima i pravi se jos uvek) kreozot, to je materija kojom drvene bandere za struju impregniraju (a i stubovi za naslone, izmdju ostalog, imregnacija Cicevac je to nekad na veliko radila), sa time nema da brines, sigurno nece da istruli, za 20 godina mozda 1% propadne, ako i toliko propadne...
Ja sam mislio da koristite bagremove stubice (i to isecene od debljeg bagrema, starijeg, pretezno od onog zutog dela u sredini trupca), to i bez impregnacije moze duze da traje...ako truli za godinu dana, nemoguce da je to bagrem onda, posto smo mi stavljali bagremove za raznorazne stvari i to traje godinama, cak i bez impregnacije...
elem, ako ulje funkcionise (a znam da funkcionise poto smo i mi par puta koristili za neke ograde cini mi se ili sta vec) i ne smeta ti, koristi ulje, ne bavis se organskom proizvodnjom pa da moras i na te detalje da mislis :)
 
Moj otac pokojni je u vinogradu bagremovim stubovima gulio koru, palio brenerom tih metar sto ide u zemlju i onda premazivao preradjenim uljem 2,3 puta i onda su tek isli u zemlju i eno ih dan danas a proslo je vise od 15 god. Tek po koji je istruluo i izvalio se. Stubovi su debljine 20ak cm.
 
Najbitnije je zaštititi 30-ak cm u zemlji i otprilike toliko iznad zemlje. I samo površinsko spaljivanje, bez ulja dosta produži vijek.
Postoji efikasno, ali skupo rješenje. Toploskupljajući bužir duljine 50-60 cm. Ako se radi o tanjim kolcima, možda bi vrijedilo provjeriti cijene bužira.

 
Poslednja izmena:
Za kolce je važniji kvalitet drveta pa onda zaštita. Lako je odsjeći okrugao komad određene debljine i eto kolca ali to je većinom bjelika i kako god da je zatitimo ona trune. Dobar kolac je cijepan od starog drveta.
 
Konačno počeli rezidbu. Nas dvojica smo orezali za nekih 5-6 sati 80ak žbunova, a pri tome smo imali i jednog koji je za nama sakupljao grane. Koliko sporije ide u odnosu na prošlu zimu!! Sećam se tada jedan čovek na dan oko 100-110 žbunića. Biće trka sa slobodnim danima, blatom i početkom vegetacije.
 
Imam jednu nedoumicu oko zalivanja,naime ja zalivam oko stabla crevom,sipam oko 100 litara na zbun starosti 15 godina,da li je to dobra kolicina za jedno zalivanjee,mozda je bolje manja kolicina vise puta,verovatno ljudi koji imaju savremeni sistem kap po kap mogu dati korisne informacije.Hvala unapred.
 
Ljudi i ja imam jednu nedoumicu, razmisljam kada li je pravo vreme za bacanje yara mile complex sa makro i mikro elementima, nz zbog ovog ludog vremena izgleda nece ni biti snega ,a ja uredno zastitio sadnice sa gradj.mrezicom od zecevanz dal da skinem i da li ce uskoro polako da krene da pupi cini mi se da od sl ned ide 20 C

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Babin. Sve zavisi od zemljista kako propusta vodu. Kolega tik tak je rekao da kod njega je peskovito i mozes sipati koliko hoces sve prodje.

Tako da mozes uzeti sondu za vlagu. Ubodes i tacno znas dal ima dosta vlage il bi moglo jos.
 
Sto se tice Jaremile ,bacam krajem Februara ili pocetkom Marta pred pred najavljenu kisu zbog brzeg rastapanja i prodiranja u zemlju.
 
Imam jednu nedoumicu oko zalivanja,naime ja zalivam oko stabla crevom,sipam oko 100 litara na zbun starosti 15 godina,da li je to dobra kolicina za jedno zalivanjee,mozda je bolje manja kolicina vise puta,verovatno ljudi koji imaju savremeni sistem kap po kap mogu dati korisne informacije.Hvala unapred.
Stavi makar tus na kraj crijeva, da voda ne ide u mlazu. Logicno je da se kod postepenog zalijevanja zemlja bolje natopi, veliku kolicinu vode odjednom zemljiste ne moze da primi i ona odlazi dalje, pogotovo kad je zega i kad povrsinski sloj spekne. Sto se kolicine tice, ja sam svoje zalijevao 2 (a u jeku vrucina 3)puta sedmicno sa oko 30 litara po zbunu a ljetos su bili u drugoj vegetaciji. Na proljece dizem crijeva, stavljam 3 kapaca po zbunu i povecavam kapacitet bacve pa cu ici sa jos vecom kolicinom.

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh