Leska - opšta tema

Za Fantom-s u vezi pregorelog svinjskog djubreta,kvalitetnija stajska djubriva su ovcije,konjsko,govedje,kokosije pa tek onda svinjsko,da to djubrivo ne izgubi na kvalitetu treba ga zaorati,ufrezovati ili ukopati oko stabla,dosta zalivati jer bez vode nema neki efekat,mnogo posla i muke.Moja preporuka Yara mila kompleks pocetkom Marta,posle toga Urea ili jos bolje mislim da se zove Yara bela isto azotno djubrivo.Prijatelju cuvaj svoja ledja i zdravlje.
 
Филипе може ли фото саднице које си купио.

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 
Ja sam se opekao kupio sam jednogodisnje sadnice po ceni od 250 din koje su mi slabo napredovale , nasao sam na internetu ove godine coveka blizu beograda koji mi je prodao po 150 din dvogodisnju sadnicu koja je deset puta kvalitetnija i to cak sa muskim cvetovima, dobro razmisli sta kupujes i od koga, prevaranata je puno, nazalost koji gledaju zaradu...sretno nz koliko po pravilu foruma smeju ljudi da ti preporuce nekog ili neki rasadnik a da se to ne tretira kao reklama..

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
Сликај саднице које си купио.

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 
Za Fantom-s u vezi pregorelog svinjskog djubreta,kvalitetnija stajska djubriva su ovcije,konjsko,govedje,kokosije pa tek onda svinjsko,da to djubrivo ne izgubi na kvalitetu treba ga zaorati,ufrezovati ili ukopati oko stabla,dosta zalivati jer bez vode nema neki efekat,mnogo posla i muke.Moja preporuka Yara mila kompleks pocetkom Marta,posle toga Urea ili jos bolje mislim da se zove Yara bela isto azotno djubrivo.Prijatelju cuvaj svoja ledja i zdravlje.
Ma sadicu nesto uskoro pa mi treba za sadne jame stajski djubar, imam svinjski star par godina pa sam se mislio toga rijesiti.

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Филипе може ли фото саднице које си купио.

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
Nazalost imam samo jednu sliku i to korenovog sistema a trenutno nisam ni blizu kako bih vam slikao ovogodisnje sadnice..Nemam ni jednu sliku od proslog novembra i ako mi verujete nema ni 5 % korenovog sistema kao na ovoj slici koju postavljam.Mozda je ovo za vas normalno ali ja sam se opekao sa proslogodianjom kupovinom ,mlad i neiskusan..pozdrav
a84e02ba6712389ee5e6719c369b30b9.jpg


Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Ma sadicu nesto uskoro pa mi treba za sadne jame stajski djubar, imam svinjski star par godina pa sam se mislio toga rijesiti.

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока

Ja bih na tvome mjestu iskoristio taj svinjski. S obzirom na to da u svinjskom ima nešto manje hraniva nego u ostalima, možeš to nadoknaditi malo većom količinom.
 
Nazalost imam samo jednu sliku i to korenovog sistema a trenutno nisam ni blizu kako bih vam slikao ovogodisnje sadnice..Nemam ni jednu sliku od proslog novembra i ako mi verujete nema ni 5 % korenovog sistema kao na ovoj slici koju postavljam.Mozda je ovo za vas normalno ali ja sam se opekao sa proslogodianjom kupovinom ,mlad i neiskusan..pozdrav
a84e02ba6712389ee5e6719c369b30b9.jpg


Sent from my moto g(6) using Tapatalk
Imao sam i ja takvih sadnica, bukvalno tri dlacice umjesto korjena. Ali, zemlja je bila propisno obradjena, mekana i rastresita, stajnjak u jami, sadnica umocena u smjesu balege, zemlje i vode, sadnja krajem novembra i prijem je bio skoro 100%. Kada sam poslije godinu dana vadio par zbunova zbog nekih radova u vocnjaku, korjen je u precniku bio pola metra, sa vezanom zemljom jedva stao u kantu jupola. Ja na ovoj gore slici vidim da su pupoljci prilicno zeleni, kad je bila sadnja?

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Imao sam i ja takvih sadnica, bukvalno tri dlacice umjesto korjena. Ali, zemlja je bila propisno obradjena, mekana i rastresita, stajnjak u jami, sadnica umocena u smjesu balege, zemlje i vode, sadnja krajem novembra i prijem je bio skoro 100%. Kada sam poslije godinu dana vadio par zbunova zbog nekih radova u vocnjaku, korjen je u precniku bio pola metra, sa vezanom zemljom jedva stao u kantu jupola. Ja na ovoj gore slici vidim da su pupoljci prilicno zeleni, kad je bila sadnja?

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
Meni se primilo 90 %, sve je to ok ali stvarno su ove sadnice bolje nego te u avakom pogledu... Sadjeno je pre 7 dana...

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Godinama se ponavlja ista prica. Bar 50% sadnica bi bilo sklonjeno iz prometa da postoji adekvatna kontrola. O sortimentu da i ne pricam, ako ne kupujes od provjerenog izvora koju sortu si dobio ces znati tek kad udje u rod. I to je jos i dobro, da ne pokupis zarazene sadnice kao oni nesretnici sa malinama, uzas..

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Godinama se ponavlja ista prica. Bar 50% sadnica bi bilo sklonjeno iz prometa da postoji adekvatna kontrola. O sortimentu da i ne pricam, ako ne kupujes od provjerenog izvora koju sortu si dobio ces znati tek kad udje u rod. I to je jos i dobro, da ne pokupis zarazene sadnice kao oni nesretnici sa malinama, uzas..

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
Sve znam sve mi je jasno ali prosto smo izgleda takav narod..snalazljivi na pogresan nacin i to je to.. tesko je biti iskren i reci pravo stanje... Ja se bojim da su mi sadnice prodate zarazene ali cekam sad drugu vegetaciju na prolece pa cu znati tacno sta i kako ali dacu sve od sebe da ih odrzim

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Bliži se kraju 2019. pa da malo sumiram:
Sezonu smo počeli rezidbom leski u februaru. Sredinom marta posađeno je novih 15 sadnica, tako da se ukupan broj popeo na 848. Odrađena je zaštita bakrom, dočekali smo drugu vegetaciju. Razbacano je oko 60 g azotnog đubiva (Urea) po biljci.
Utegli smo creva za navodnjavanje i završili ubadanje kapljača. Sredinom aprila počela je borba sa korovom. Između redova setvospremačem, a u redu ručno okopavanjem i plevljenjem. Nakon kišnog majskog perioda jedno prskanje fungicid + insekticid. Imali smo značajno manje sirka u odnosu na prošlu sezonu, ali veliki problem nam je na polovini plantaže pravila zubača. Angažovana su i 2 nadničara i bitka sa korovom je dobijena. Date su dve folijarne prihrane - aminokiseline i mikroelementi. Uklonjene su suve i bolesne grane, pa jedno prskanje protiv gljivičnih oboljenja. Do kraja sezone uklanjali smo korov. Žbunovi lepo napreduju. Jedna biljka blizu oraha se osušila, jednu je pregazio kombajn, a još 15-ak leski zaostaje u napretku. Sakupljeno je simboličnih oko 3 kg lešnika u ljusci :p a dobijeno jezgro je 36%. Sada smo uradili hemijsku analizu zemlje i ona je pokazala da smo u odnosu na 2016. god uspeli malo da pomerimo humus (od 0-60 cm sa srednjih 2,03% na 2,16%) da su azot i kalijum u optimumu ali da imamo previše fosfora. Na jesen 2020. opet rasturamo ovčji stajnjak (prošli put 2017.) pa ćemo da vidimo šta i kako. Sledi zaštita bakrom. Zatim rezidba!
 
Moze li par slika sistema za navodnjavanje? jos se dvoumim da li da podizem crijevo iznad zemlje i zatezem zicom ili da ga samo pruzim po zemlji.

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Nama su creva ipak ostala na zemlji. Sigurno da je lakša obrada ako se podignu, ali mi nismo uspeli da se organizujemo, guramo ovako.
 
Moze li par slika sistema za navodnjavanje? jos se dvoumim da li da podizem crijevo iznad zemlje i zatezem zicom ili da ga samo pruzim po zemlji.

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
Ako mozes dizi, ja nisam, i posle 3god cu da dignem. Zapuse se kapaljke od kosenja, kopanja, smeta pri radu, i najvaznije ne vidis ako neka ne radi, ili ako je negde osteceno crevo...malo kosta i vise je posla, al mislim da vredi...

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Imam jednu nedoumicu u vezi dizanja creva pošto na proleće planiram da stavim kap po kap. Imam zbunaste, kraj druge vegetacije, nisam siguran da li će tokom vremena, kako izbojci budu rasli pomerati žicu. Razumem kod stablašica, stavi se žica uz samo stablo i nema problema ali kod žbunastih mi se čini da je to malo komplikovanije.
 
Koji razmak praviti izmedju stubica? i koju debljinu zice uzeti a da se crijevo ne povija kad se napuni vodom?

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Evo da se javim posle duzeg vremena... dobismo četvrto dete prošle godine pa smo bili malo više zauzeti...

Bliži nam se četvrta vegetacija (možda i peta ali mislim da je četvrta). Dve godine sam rezao sadnice do balčaka, što bi rekli, nešto se susilo, nešto se nije ni primilo, nešto pokrali, uglavnom sarenis na terenu. Imam leske preko 2m sa lepim zbunom, a imam i stapice od pola metra... posle toga nisam rezao ništa namerno da vidim šta će biti i formirali se lepi žbunovi... e, sada ide priča o rezanju. Orezao bih ovih dana zbunove, ostavio bih ramene grane, jedno 3 do 5 po zbunu. E, tu nisam vican niti sam radio do sada. Kako rezati?

Evo slike dva žbuna, jedan veliki sa gomilom cvetova, drugi mali ali isto tako razgranat.

Molio bih iskusne vocare za savet. Idealno bi bilo da mi pošaljete sliku žbuna nazad sa npr. obeleženim samo granama koje treba ostaviti.

698274197bc5bc1696ed43d4d6ea7042.jpg
a3e1a6afbb9a2c5bf948a6dddafaad5c.jpg


Unapred se svima zahvaljujem.

I da se nastavim na temu navodnjavanja. Postavio sam 2 cisterne / bidona od po 1000l, stavio stubove za sada samo u jedan red ali do proleća idu i ostali, 60cm u zemlju i toliko iznad. Ide na to žica pa crevo i to je preporuka svima zbog lakše obrade. Stubovi su na svakoj trećoj praznini između leski od odnosno na 12m, mada me nagovarao jedan za stavim na 25 nešto mi to mnogo bilo.

Pozz


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Cestitam kolega na cetvrtom detetu i savetujem ti da ides na varijantu 6 do 10 izbojaka...pozdrav!
 
Nazad
Vrh