Leska - opšta tema

Ja nisam nešto specijalno posvećivao pažnje u prvim godinama zbog posla ali svake godine u prvih pet od sadnje je po nekoliko komada stradalo...
E sad iskusniji i posvećeniji neka se jave ali mislim da je normalno da neki procenat otpadne. Bolesti, ludo vreme...
Ali polako vremenom dodje sve na svoje

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
2441oc3.jpg

xonnup.jpg

eknhc1.jpg

19w688.jpg

Ovako to izgleda kod mene u drugoj vegetaciji.
 
Pozdrav sima dobri ljudi,
molim vas za savet.
Leska mi je u prvoj godini vegetacije i nisam je do sada tretirao sa nekim fungicidom.
Da li mi predlazete da uradim sada? Sta mislite o Akordu kao izboru?
hvala mnogo na pomoci
veliki pozdrav
 
Nisam neki stručnjak ali mislim da nije loše i da je akord super preparat. Ja bi ubacio i neki insekticid jer mi se dešavalo da mi neke bubice i neka čuda pojedu mlade pupoljke i osuše mčade biljke

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Nisam neki stručnjak ali mislim da nije loše i da je akord super preparat. Ja bi ubacio i neki insekticid jer mi se dešavalo da mi neke bubice i neka čuda pojedu mlade pupoljke i osuše mčade biljke

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka

Hvala mnogo megamika. Prskao sam sa pesticidom prethodni vikend. Bilo je insekata koji su poceli da buse list.
Videcu onda da idem sa Akordom i da mozda ubacim neku folirajnu prihranu ( imas neki predlog )?
hvala
 
Za ove sadnice koje se suše. Izvadi onu koja se osušila i pogledaj korijen. Pretpostavljam da je preduboko posađena, obrati pažnju koliko je duboko dok je vadiš, i da je korijen ugušen. Jednostavno nije mogao da se ukorijeni i da isporuči hranjive tvari Mislim da je to u pitanju a ne bolest.
 
Folijarna prihrana... Ja u malini koristim slavol i deluje mi odlično. Mislim da može i za lešnik. Proveri ali preparat mi je baš ok

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Drustvo, vrhovi grana se pocinju susiti. U podnozju prvog lista je izbusena rupa, i larva se kretala prema vrhu, nekih par cm, samo prema vrhu. U izbusenom hodniku nema larve, nisam je nasao, a na liatovima isto ima tragova busenja. Koji insekticid da koristim?? Ljesnik nije u rodu.
o0baco.jpg

2u5cm7t.jpg
 
Poslednja izmena:
Pitanje za iskusnije...
Neki plodovi postaju delom braon. E sad jeli to monilija ploda ili neka druga lečiva bolest?
a3c24da9213a3dbab04d3ee935e6622f.jpg
17e626a636234fd9ed323083f5f813ed.jpg


Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Megamika ovo sam ja imao prosle godine,a ove godine me dokacio led stoga imam malo trulog ploda. Ove godine sam tri puta prskao od toga dva puta preventivno sa Signumom. OVO JE UPRAVO PREPORUKA ZA TO SRESTVO.

Citat strucnih lica:
Trulež ploda – (Sclerotinia coryli i Monilia fructigenae)

Plodovi kod ove vrste oboljenja se lako prepoznaju. Plodovi lesnika oboljevaju sasvim mladi, potamne, prekida im se porast i samim tim sasušuju se. Plod lešnika dosta teško ispada iz omotača i ujedno menja boju. Do promene boje može doći na bilo kojem delu ploda sadnice lesnika. Za suzbijanje ove bolesti lesnika se koriste fungicidi kao što su: Captan, Signum, Switch. Da bi fungicidi imali učinak moraju se obaviti tri tretmana i to : u fazi cvetanja, precvetavanja i listanja.

https://www.boljazemlja.com/haos-u-srbiji-zbog-bolesti-lesnika/
 
Poslednja izmena:
Hvala
Znači kasno je da se to popravi...
Sledeće godine više prskanja

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Monilija možeš prskanje ublažiti ali je nećeš iskoreniti bude uvek po koji braon ranije otpadne i prazna je ljuska.
 
Ima li neko ideju kako otjerati zmije? Danas umalo nisam stao na jednu, a kad smo se prijateljski mimoisli ladno se popela na ljesnik. Bog me ubio ako znam sta je trazila na ljesniku visine 1.5 m ali me mogla ujesti za ruku jer sam orezivao nesto, sreca na zbunu pored tog. Nema sanse da se vidi koliko se stopila sa granom.
 
[FONT=&quot]Imam problem sa lesnikom sorta Rimski,opada i ako je jos rano, nema rupa od surlasa,redovno je vrsena zastita pocevsi od Januara meseca,ostale sorte za sada su dobre.Unutra je tamna masa sa malim plodom koji je velicine graska i tamno braon boje,u nekima nema ploda to jest prazni.[/FONT]
 
Nazad
Vrh