Leska - opšta tema

Ljudi, prvo sve da vas pozdravim!
Biću kratak, da li je kasno za rezervisanje sadnica za jesen, nekih 150 komada.

Srdačan pozdrav,
 
Pozdrav svim članovima foruma,

Ja sam novi u ovoj priči a želeo bih da posadim lesku na površini od 1 hektara.
Interesuje me iskustvo oko organskog uzgoja leske i preporuke iskusnih uzgajivača leska.
Ove jeseni bih pripremio zemljište a sledeće sadio.
Voleo bih i preporuku za sorte koje bih sadio na nadmorskoj visini od 800.
Pozdrav
 
Zdravo kolege.

Kažu da lješnjaku ne pogoduje uzgoj na nadmorskoj visini manjoj od 140 m. Da li netko od vas ima iskustva o uzgoju na cca 100 m.n.v. ?


Hvala, LP
 
Posadio sam 1.2ha na 86 metara nadmorske visine prosle godine, za sada ne vidim da im nesto fali (osim hloroze usled trostrukog maximuma fosfora od preporuke na osnovi analize zemljista, danas su dobili drugi tretman gvozdja i magnezijuma), javim ti za par godina :) Ima kod nas covek lesnike u sestoj godini i prelepi su i dobro rode. Mada su njegovi na 88m, od mene onako odokalno vislji za celih 2m :) ja sam malo u dolini.
 
Ljudi,prvo pozdrav svima!
Moje pitanje je kako se borite sa korovom u redovima?
Ja međuredno kultiviram traktorom i to je odlično ali u redovima luduje sve i svašta i ne znam kako da suzbijem to.
Da li da održavam košenjem ili šta.
Probao sam da čupam sve ali to je nemoguć posao.
Naravno abroziju i slične biljek čupam iz korena i uklanjam iz voćnjaka ali ove travke ne znam kako da smirim :)
Inače lešnici su u prvoj godini, jesenas posađeni na površini od 2 jutra.
svaka prepouka je dobro došla..
 
E moj Vuče, dobri vuče, uzmeš olovku (motiku) i pišeš li pišeš (okopavaš li okopavaš) i to je sve što može da se uradi.....

Nego, imam i ja pitanje: planiram na jesen da poorem, potanjiram, izfreziram, podrljam i ostavim preko zime. Koliko mi je poznato, na taj način ću dobiti zemlju kao betoniranu što mi i jeste cilj, da mogu korov da počupam a travu da pokosim, a da dobijem ravnu površinu.....

Da li sam u pravu?

Pozz
 
Ljudi,prvo pozdrav svima!
Moje pitanje je kako se borite sa korovom u redovima?
Ja međuredno kultiviram traktorom i to je odlično ali u redovima luduje sve i svašta i ne znam kako da suzbijem to.
Da li da održavam košenjem ili šta.
Probao sam da čupam sve ali to je nemoguć posao.
Naravno abroziju i slične biljek čupam iz korena i uklanjam iz voćnjaka ali ove travke ne znam kako da smirim :)
Inače lešnici su u prvoj godini, jesenas posađeni na površini od 2 jutra.
svaka prepouka je dobro došla..

Nista ne pomaze osim motike i rucnog cupanja. Ne preporucuje se upotreba bilo kakvih herbicida prve tri godine.

Da te utesim svaki put je sve manje korova, jednogodisnjih, visegodisnji kao zubaca i divlji sirak mogu biti problem ali i oni posustanu od motike posle par kopanja.

Evo slika lesnika isto posadjenih u decembru prosle godine posle jedno 5-6 okopavanja ove godine (i verovatno ce se okopavati jos jedno 5-6 puta):

20160624_185048.jpg


20160624_185036.jpg
 
Par puta sam se opekao na proceni međurednog razmaka, što kod mladih leski tako i kod starijih, pa ako nije problem kolega da nam kažeš?
Mislim na post iznad ( jer ne mogu da nekog oslovim po šaljivom niku).
:) :) :) :)
 
Par puta sam se opekao na proceni međurednog razmaka, što kod mladih leski tako i kod starijih, pa ako nije problem kolega da nam kažeš?
Mislim na post iznad ( jer ne mogu da nekog oslovim po šaljivom niku).
:) :) :) :)

:ppozdrav:

Razmak je 6x3 kad dodje vreme vadicu svaki drugi pa ce ostati 6x6, citao sam sta pisu ljudi koji su sadili 5x3 i svi su rekli da ponovo sade isli bi na 6x3 pa sam ih poslusao.
 
Ispravno skroooz, i ja sam išao 5-3.5 i naravno da je gužva sad kad je prošlo desetak godina, a dalje planiram jaču rezidbu i borba na svim frontovima.
Svakako hvala :)
 
Ispravno skroooz, i ja sam išao 5-3.5 i naravno da je gužva sad kad je prošlo desetak godina, a dalje planiram jaču rezidbu i borba na svim frontovima.
Svakako hvala :)

:)

Kako skupljas? Meni je u planu sve masinski i skupljanje (ko bi 10ha skupljao rucno a i finansijski je povoljnije kupiti masine nego placati nadnice, mislim sve je to plan, pa polako do cilja :) ) pa da moze neki niski traktor da udje medju redove.
 
Ja jos rucno, 400 kom pa mogu da se borim, al ta povrsina od nekoliko hektara .....nikako sem masine, ima tih niskih namenskih i sada vec ne tako skupih amfibija-- usisivaca. Stvarno su vrh.
 
Lepo ti to izgleda kolega trtmrt,koliki ti je ph kad spominjes hlorozu i jel si imao problema sa listom tj. jel prskas preventivno ili ne?I moja sadnja je jesen 2015 i do sad sam tukao vise puta,zadnji put opalio sa bakrom zbog gljivica a manifestovalo se tako sto list kao izjeden ili nedovoljno formiran,ponegde supjikav itd.Pozdrav.

- - - - - - - - - -

A moram priznati i da mozda imam malo i fitotoksicnosti ali sta cu poceci su takvi!
 
Ljudi,prvo pozdrav svima!
Moje pitanje je kako se borite sa korovom u redovima?
Ja međuredno kultiviram traktorom i to je odlično ali u redovima luduje sve i svašta i ne znam kako da suzbijem to.
Da li da održavam košenjem ili šta.
Probao sam da čupam sve ali to je nemoguć posao.
Naravno abroziju i slične biljek čupam iz korena i uklanjam iz voćnjaka ali ove travke ne znam kako da smirim :)
Inače lešnici su u prvoj godini, jesenas posađeni na površini od 2 jutra.
svaka prepouka je dobro došla..
Ako se ne usudjujes da prskas herbicidima tek tako ,onda uzmes vlasu od 5l preseces je na pola a cep probusis busilicom i takvu napravu namontiras na vrh prskalice.Na taj nacin sprecavas zanosenje herbicida i mozes opusteno prskati.
Naravno ,to radis pre nego sto ti korov ode pod oblake.

- - - - - - - - - -

E moj Vuče, dobri vuče, uzmeš olovku (motiku) i pišeš li pišeš (okopavaš li okopavaš) i to je sve što može da se uradi.....

Nego, imam i ja pitanje: planiram na jesen da poorem, potanjiram, izfreziram, podrljam i ostavim preko zime. Koliko mi je poznato, na taj način ću dobiti zemlju kao betoniranu što mi i jeste cilj, da mogu korov da počupam a travu da pokosim, a da dobijem ravnu površinu.....

Da li sam u pravu?

Pozz
Na taj nacin ces dobiti zemlju u kojoj ce ti noge propadati do zgloba i neces moci nista od naumljenog da uradis.Mozes sve to uraditi pa onda sledece godine da polako ako imas tarup ( sa cekicem po mogucstvu) prodjes celu povrsinu.Prednost tarupa je sto ce ti on polako sabiti zemlju a uz put ce je cekici izravnjati kao da je iznivelisano.Mozes i valjkom slicno postici ali neces imati tu ravnocu kao sa tarupom.
Naravno , ako imas tarup nece ti trebati kosilica da kosis. Moja preporuka svima koji se bave sa lesnikom je da obavezno ako su u mogucnosti nabave tarup-malcer.
 
Lepo ti to izgleda kolega trtmrt,koliki ti je ph kad spominjes hlorozu i jel si imao problema sa listom tj. jel prskas preventivno ili ne?I moja sadnja je jesen 2015 i do sad sam tukao vise puta,zadnji put opalio sa bakrom zbog gljivica a manifestovalo se tako sto list kao izjeden ili nedovoljno formiran,ponegde supjikav itd.Pozdrav.

- - - - - - - - - -

A moram priznati i da mozda imam malo i fitotoksicnosti ali sta cu poceci su takvi!

Hvala kolega :)

Ph u 0-30cm sloju je 7.35 a u 30-60cm je 7.67 jel to dobro ili lose?


analiza_2015.png

analiza_2015_obezbedjenost.png

Sad sam brojao, posto vodim evidenciju, prskao sam ove godine ravno deset puta: od grinja, vasi,lesnikove strizibube, potkornjaka, pepelnice, prihrana, aminokiseline... nesto preventivno a nesto po potrebi, dva od tih 10 su gvozdje i magnezijum i dva puta od fitotoksicnosti :)

I ja se ucim pa slusam sta mi zastitar kaze, prskalicu u ruke i udri :)

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Kolega pa ne znam sta da kazem,moraces pitati ostale iskusnije kolege,mozda da je malo nizi ali sve je to ok ja mislim!Pozdrav.
 
Hvala kolega :)

Ph u 0-30cm sloju je 7.35 a u 30-60cm je 7.67 jel to dobro ili lose?

Pozdrav.
Pa zemlja ti je alkalna ,nije bas idealna za vocarstvo,zbog toga su ti sigurno i preporucili da prskas magnezijum i gvozdje.
Idelno bi bilo da ti je ph oko 6,5 (blago kisela) ali to je generalno tesko naci.
Uz malo truda moze to lepo da funkcionise.
Od djubrenja samo urea ili neka amonijum sulfatna djubriva, kisela djubriva.
 
- - - - - - - - - -

Ljudi,prvo pozdrav svima!
Moje pitanje je kako se borite sa korovom u redovima?
Ja međuredno kultiviram traktorom i to je odlično ali u redovima luduje sve i svašta i ne znam kako da suzbijem to.
Da li da održavam košenjem ili šta.
Probao sam da čupam sve ali to je nemoguć posao.
Naravno abroziju i slične biljek čupam iz korena i uklanjam iz voćnjaka ali ove travke ne znam kako da smirim :)
Inače lešnici su u prvoj godini, jesenas posađeni na površini od 2 jutra.
svaka prepouka je dobro došla..

rjesenje je i freza kopacica , prosle godine kopao kosijo trimerom al nikako nisam bio zadovoljan proljetos kupio frezu pridje stablu na 10cm ne ide duboko i travu rjesava bez problema, na 96 stranici imas par slika kako freza sredjuje ljeskar
 
Nazad
Vrh