Leska - opšta tema

Cekajte ljudi,hocete da kazete da sledece godine na zimu treba da secem ove glavne sa ovoliko izbujalih i olistalih grana i grancica do zemlje,a da ostavim eventualne nove izbojke koji idu iz zemlje?Pa ja na vecini ovih sadnica nemam nove izbojke iz zemlje vec su se samo razvile i razlistale!

pozz
ja sam svoje u prvoj godini kratio na 30/40cm i dalje mi nikako nije jasno kako da formiram zbun od izboja iz korjena,
odnosno nije mi jasno kako i kada dalje da ih orezujem da bi dobio zbun sa 5 do 6 ramenih grana ,
da li ih rezem ove godine dogodine ili cekam 5, 6 ,7 godinu pa ih onda orezujem
ako ima ko da ovo malo pojasni , gledao sam i slike ali slabo sa sta shvatio
 
Poslednja izmena:
Cekajte ljudi,hocete da kazete da sledece godine na zimu treba da secem ove glavne sa ovoliko izbujalih i olistalih grana i grancica do zemlje,a da ostavim eventualne nove izbojke koji idu iz zemlje?Pa ja na vecini ovih sadnica nemam nove izbojke iz zemlje vec su se samo razvile i razlistale!
Pa ove najverovatnije neces ,posto ti izboji jos nisu "grunuli" ali sledece verovatno hoces.Da te utesim :) Tako ,pusti ptice neka djuskaju :)))

- - - - - - - - - -

pozz
ja sam svoje u prvoj godini kratio na 30/40cm i dalje mi nikako nije jasno kako da formiram zbun od izboja iz korjena,
odnosno nije mi jasno kako i kada dalje da ih orezujem da bi dobio zbun sa 5 do 6 ramenih grana ,
da li ih rezem ove godine dogodine ili cekam 5, 6 ,7 godinu pa ih onda orezujem
ako ima ko da ovo malo pojasni , gledao sam i slike ali slabo sa sta shvatio
Posto Cobe ne prati kada sam kacio slike , evo nekih primera od ranije (doduse ne sa ovog foruma).
Sadnice stare tri godine ( da znas Cobe i nije mi bilo zao da ih ogulim :))) ).
slika7_zpsj1hf7dd7.jpg

slika8_zpsmw26lvuc.jpg


drugi primer

slika4_zpsdzolefa1.jpg

slika5_zpsddpe0qoi.jpg


treci primer

slika9_zpsasofmkww.jpg

slika12_zpsoa9g2bj5.jpg
 
Tikitak zezas,zezas :))!:cao:Ma gledao sam slike nego nisam znao kada se krece sa orezivanjem.Znaci ove glavne secem skroz a ostavljam izbojke iz zemlje koji idu i od njih pravim vazu!A ako imam neku granu koja ide iz glavne pod kosinom,mogu i tu ostaviti tj,mogu seci glavnu iznad te racve!
 
ako sam shvatio
orezivanje se pocinje kad biljka potjera dovoljan broj izboja a koja je to godina to i nije bitno
 
ako sam shvatio
orezivanje se pocinje kad biljka potjera dovoljan broj izboja a koja je to godina to i nije bitno
Pa recimo da je tako.Po meni prve godine ne treba orezivati ,druge ukoliko je zasad napredan moze se izvrsiti rezidba na jacim zbunovima ali mislim da ne bi trebalo preci trecu godinu, mada moze i kasnije ali ja ne bih bio za tu opciju.

- - - - - - - - - -

Tikitak zezas,zezas :))!:cao:Ma gledao sam slike nego nisam znao kada se krece sa orezivanjem.Znaci ove glavne secem skroz a ostavljam izbojke iz zemlje koji idu i od njih pravim vazu!A ako imam neku granu koja ide iz glavne pod kosinom,mogu i tu ostaviti tj,mogu seci glavnu iznad te racve!
Tako je Cobe :))))
 
Tako ja ostavih bez orezivanja na pa sam orezao sada ono sto se osusilo.... Vise nisam pametan sta raditi, ove sadnice koje cu u jesen zameniti sa dvogodisnjim (osusene, izvadjene, ukradene...) verovatno cu orezati sledeceg proleca kako bi se jacao korenov sistem.... Mislim da cu tako uraditi ovaj put.....

U svakom slucaju, pozitivna stvar u celoj prici je sto ima ljudi koji se ozbiljno bave problematikom ovde pa ima od koga sta i da se nauci....
 
Pitanje

Tema je baš obimna i nemam vremena da sve pročitam, tako da se unapred izvinjavam ako negde postoji odgovor. :) Zanima me, postoji li nekakvo udruženje proizvođača lešnika u Srbiji?
 
da li je moguce da budu ovoliki u trecoj godini?
Ako u prvoj pustas izdanke, a mozda cak seces do zemlje nakon prve godine, ispadne da je ovo izraslo za dve godine, stvarno impresivno.
Da li iko ima slike zbunova sa nekog zasada od prve do recimo 4-te, 5-te godine, da moze da se vidi kako napreduje po godinama?



Posto Cobe ne prati kada sam kacio slike , evo nekih primera od ranije (doduse ne sa ovog foruma).
Sadnice stare tri godine ( da znas Cobe i nije mi bilo zao da ih ogulim :))) ).
slika7_zpsj1hf7dd7.jpg

slika8_zpsmw26lvuc.jpg
 
Nista nije dirano do kraja trece vegetacije osim sto sadnice skratim na 30-tak cm presadnje ,upravo zbog toga da bi koren sto vise ojacao i dao gomilu izbojaka vec prve i druge godine. Inace ne vidim da je ovo nesto ekstremno veliko za taj uzrast, mozda ugao slikanja ali opet ....
 
Postovani Tiki tak, da li bi postojala mogucnost da se dodje na casicu razgovora i saveta kod Vas u zasad? Kolega iz Beograda, sa zasadom u Branicevskom okrugu.
 
Ja sam opet orezivao dve godine glavnu na 40 cm od zemlje tek sam u trećoj godini pustinja se iz nje (a ne iz zemlje) formira žbun. Izdanke uništavam trimerom. Postviću slike da vidite kako su izgledali u trećoj godini.


Послато са ME173X уз помоћ Тапатока
 
Ovo je u petoj godini

728431eb41d74c3427bd5022b9f7bafd.jpg


Послато са ME173X уз помоћ Тапатока
 
A mene zanima koja je geometrija zasada, razmak izmedju redova i sirina unutar reda kao i koje sorte imas?

I, naravno, najpoznatije pitanje: koliki je bio prosecan prinos u V godini (ili u IV ako je ovo V)?

I da li si navodnjavao i koliko?

Pozz

Sent from my GT-I8262 using Tapatalk
 
Razmak 5x3.5, vaze ima... ide iz vodećeg stabla, u tome je jedino razlika. Ovaj model mi je preporučio jedan profesor sa poljoprivrednog fakulteta u N. Sadu (godine će pokazati kakav je), do 5 godina ga je gospod Bog navodnjavao a posle smo stavili sistem. Što se tiče prinosa u 4. god, 480 grama jezgra po stablu, u 5. 1,43 kg jezgra u 6. god (sa sistemom kap po kap) 2,77 kg jezgra. Trebalo bi da bude od 3 do 4 kg jezgra u punoj rodnosti. Greška je u razmaku, mora da bude minimum 5x4 (i to će se spojiti u 8-9 god) dok za mašinsku obradu po meni je idealno 6x5

Послато са ME173X уз помоћ Тапатока
 
Ako vam sta znaci. Prskao sam usluzno lesnike koji su na 4.5m red od reda, i u redu mi deluje da je oko 4m. To je pregusto. Sada vec jedva moze da se prolazi traktorom. U redu moze da bude 4m, ali medjured bar 5.5m. Pritom, zasad je tek 5-6 godina star.
 
Nazad
Vrh