Leska - opšta tema

Jel mi neko moze reci kakvo je oprasivanje ukoliko je na plantazi samo sorta Halski Dzin. Da li on moze sam da se oprasuje?
 
Leska nije samooplodna ,znači nemože.Jel ima bar negde u okolini neki zasad?

ja imam u basti iza kuce 57 sadnica halskog dzina (mislim da je) i 3 sadnice nekog drugog lesnika (moguce da je istarski dugi). Sad su u 6toj godini i primetio sam da ima dosta zenskih cvetova i muskuh oni resa. Prosle godina je bio mali prinos pa mislim da je lose oprasivanje. ima drugi zasad jedno 200 metra od moga u ulici pored moje.
 
ja imam u basti iza kuce 57 sadnica halskog dzina (mislim da je) i 3 sadnice nekog drugog lesnika (moguce da je istarski dugi). Sad su u 6toj godini i primetio sam da ima dosta zenskih cvetova i muskuh oni resa. Prosle godina je bio mali prinos pa mislim da je lose oprasivanje. ima drugi zasad jedno 200 metra od moga u ulici pored moje.
Istarski dugi je dobar oprašivač za halški,stavi još tri sadnice ludolfa ili rimskog za svaki slučaj ,mirnije da spavaš,svrati domene pa uzmi od svakog po jednu ,dvogodišnje su.Nisi ti iz Šantića?
 
Хвала свима на одговорима! Е сад нека админ премести тему, ако није на правом месту, али мене само занима;ИМА ли ова држава уши(или само дуге прсте)за оне које тек желе да уђу у посао са лешницима? У правцу бесповратних или повољних кредита и слично. Да ли неко зна нешто о томе? Може ли се на државу барем нешто ослонити или баш никакве вајде од ње нема?
 
Drzava za lesnik daje subvencije, kao i za druge vocne vrste, ni vise ni manje. Ima na sajtu ministarstva pa vidi kolika su ta sretstva.
Takodje italijanska firma Ferrero rocher organizuje proizvodnju u Srbiji pa se raspitaj
http://www.ekapija.com/website/sr/page/846947/Ferrero-u-Srbiji-pokreće-proizvodnju-lešnika
Da ne sirimo temu.

Evo i subvencija
http://subvencije.rs/biljna-proizvo...visegodisnjih-zasada-voca-vinove-loze-hmelja/

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Poslednja izmena:
Nema subvencija..."Postovani,

Trenutno nije aktuelno podnosenje zahteva za kredite. Savetujemo Vam da redovno posecujete sajt jer ce sve novosti biti objavljene na njemu ili da nam se ponovo obratite putem e-maila ili na dole navedene brojeve telefona.

Srdacan pozdrav

Инфо центар


Министарство пољопривреде и
заштите животне средине
Београд, Омладинских бригада 1 - СИВ3
Tel. +381 11 260-7960
Fax +381 11 260-7961
www.mpzzs.gov.rs "
 
Umorio sam se od guglanja i trazenja informacije kad cveta sorta Istarski Dugi, primetio sam da " strucni" sajtovi vrte jednu istu pricu. Verujem da ljudi na ovom forumu to znaju. Ja mislim da imam par sadnica te sorte, zenski cvetovi se tek sad naziru. Znaci da cveta u drugoj polovini februara. Jel ovo moguce ili e to neka druga sorta slicnog izgleda?
 
Pozdrav svim clanovima ovog jako korisnog foruma,posle krace pauze ponovo se javljam.Juce je vreme bilo idealno sto se tice temperature pa sam uspeo isprskati lesnike po drugi put fungicidom chorus.Sledece prskanje bi treblo obaviti akricid-insekticidom ali neznam tacno u kojem periodu pa ovom prilikom molim za pomoc i savet.Nasao sam jednu preporuku gde prskanje treba obaviti u fazi misijih usiju,ako neko zna nesto vise o ovoj fazi zamolio bih za objasnjenje ili neku sliku lesnika u tom periodu.Hvala unapred.
 
Umorio sam se od guglanja i trazenja informacije kad cveta sorta Istarski Dugi, primetio sam da " strucni" sajtovi vrte jednu istu pricu. Verujem da ljudi na ovom forumu to znaju. Ja mislim da imam par sadnica te sorte, zenski cvetovi se tek sad naziru. Znaci da cveta u drugoj polovini februara. Jel ovo moguce ili e to neka druga sorta slicnog izgleda?

Koliko je meni poznato vrijeme "cvjetanja" Istarskog dugog najviše zavisi od vanjske temperature, tako da je moguće da rese počnu da se praše i krajem decembra, a ženski cvjetovi se pojavljuju početkom januara, a sve može da traje i do početka marta.
 
Koliko je meni poznato vrijeme "cvjetanja" Istarskog dugog najviše zavisi od vanjske temperature, tako da je moguće da rese počnu da se praše i krajem decembra, a ženski cvjetovi se pojavljuju početkom januara, a sve može da traje i do početka marta.
Hvala u svakom slucaju. Za neke sorte se moze naci kad cvetaju. Kao npr. cveta relativno rano ili slicno a za Istarski duki ne pise nigde nista. Ovo me interesuje zato imam 60 sadnica Halskog dzina a Istarski dugi mu je oprasivac. Sad su mi u 6-toj godini a prosle i preprosle godine je slobo rodio mislim da mi je oprasivanje lose posto sam primetio da sad ima dosta zenskih cvetova na Halskom dzinu vec dve nedelje a Istarski dugi tek sad otvara rese i baca polen.
 
Moze li neko ko vec ima lesku staru bar tri god, da mi kaze dal smem da kosim trimerom oko leske. Mislim na prostor izmedju redova koji je sirine 4m? Jer sam planirao da kupim trimer, pa da ne bacam pare dzabe
 
pozdrav babin2 , evo da ti uzvratim sa " insekticidima " .Sledece prskanje , po mom programu ,insekticidima je sredinom aprila - i to protiv grinja - orthus 0.1 % ili demitan 0.06% .Posle toga je sredinom maja protiv leskovog surlaša i to sa fastac 10ec 0.03% ili talstar 0.05% ili fobos . Protiv surlaša ponoviti prskanje jos dva puta na deset dana sa konzul 15 ml/10 l vode .Sa ovim progamom protiv surlasa zaštita je stoprocentna .
 
Moze li neko ko vec ima lesku staru bar tri god, da mi kaze dal smem da kosim trimerom oko leske. Mislim na prostor izmedju redova koji je sirine 4m? Jer sam planirao da kupim trimer, pa da ne bacam pare dzabe

Druže,
Možeš ti koristiti trimer ,ali pitanje je vremena i isplativosti . Neznam koja je površina u pitanju . Ako je iole malo veća ,mnogo će ti vremena trebati sa trimerom .
 
pozdrav babin2 , evo da ti uzvratim sa " insekticidima " .Sledece prskanje , po mom programu ,insekticidima je sredinom aprila - i to protiv grinja - orthus 0.1 % ili demitan 0.06% .Posle toga je sredinom maja protiv leskovog surlaša i to sa fastac 10ec 0.03% ili talstar 0.05% ili fobos . Protiv surlaša ponoviti prskanje jos dva puta na deset dana sa konzul 15 ml/10 l vode .Sa ovim progamom protiv surlasa zaštita je stoprocentna .

Svaka cast na ovako iscrpnom odgovoru i puno hvala sto ste naveli i naziv preparata i kolicinu koju treba primeniti,znaci u martu sam miran sto se tice prskanja.Jos jednom puno hvala,pozzz
 
Druže,
Možeš ti koristiti trimer ,ali pitanje je vremena i isplativosti . Neznam koja je površina u pitanju . Ako je iole malo veća ,mnogo će ti vremena trebati sa trimerom .

Puno hvala. Ja sam lesku posadio jesenas i nije velika kolicina 100 sadnica, ali mi je to neki vid oglednog polja jer planiram da vidim kako ce da napreduje pa cu se prosiriti na mnogo vecu povrsinu. Da li treba da je prskam ove godine ili da bacim neko djubre. Pri sadnji sam u jamice stavio pregoreli stajnjak i malo vestak 8 16 24. Jos jednom hvala.
 
@francesko
Prve 3 godine ,gledas da sadnice prezive .Ako imas prihrani ih stajnjakom.Od prskanja ,kad krene list,april - maj preparatom na bazi dimetoata oprskaj da list prezivi bube,zalivaj ih.Nemas puno saadnica ,mozes prihraniti preko lista ,ja sam koristio Scots-ova djubriva,mozes bilo koja kvcalitetnija djubriiva .Nema tu sad neke nauke velike ,kad je sadnica mala.
4m izmedju reda je malo.Brzo se sire,i grane pod rodom kad se nagnu ne mozes peske da prodjes,a ne nekom mehanizacijom( ako je planiras naravno).
 
Nazad
Vrh