Leska - opšta tema

Interesuje me kako razlikovati ostecenje od smrdibube(stjenice)i ostalih nametnika recimo surlasa?
Pa od surlasa je vidljiva rupa, kao malo burgijom izbusena, od smrdibube se vidi tek posle odvajanja jezgra od omotaca, jezgro ima drugaciju boju, cesto samo deo jezgra ali promeni ukus i bude gorak.
Valjda zato sto smrdibube ispustaju neku tecnost koja im pomaze da sisaju plod, ljudi iz ferera kazu da i kad ocvrsne ljuska mramorna stenica unisti jezgro. https://pnwhandbooks.org/insect/nut/hazelnut/hazelnut-brown-marmorated-stink-bug

BMSB%20Brandon%20Woo%20photo.jpg
 
Poslednja izmena:
U mom kraju je zadnje dve godine prava najezda tih buba, gotovo da ih ima vise nego komaraca, ne samo u predgradju gdje mi je voce vec i u samom centru grada.

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
@Sale
hvala na iscrpnim savetima

sto se tice uboda smrdibuba, meni je radjena analiza za prvu turu skupljanja i rezultati su porazavajuci, 30% jezgra je osteceno. Analiza je pravljena dva puta na uzorku od 1 kg, uzorak je uzet iz svih vreca pa pomesan i uzeto po 1kg.

Samo bi te zamolio da nam kazes, da li si kupovao i mali vocarski traktor? Ili koristis klasicne ratarske?

Zelim ti uspeh u radu. Hvala
Meni je analiza prva bila 1.5%, a druga 3.5% smrdibuba i oba puta sam imao fererro kvalitet. Ali sam morao na vreme da se borim sa prvom pojavom surlasa, pa onda i sa smrdibubom i to uglavnom kozak, decis i nurelle D i ocigledno da sam uspeo. Ali vidim vec sada se ponovo pojavljuju i surlasi i smrdibube pa cu sada opet nurell i onda ono sto ostane u zemlji cu da prodjem na jesen posle bacanja djubriva frezom. U celoj toj borbi je najbitnije drzati korov pod kontrolom, cim korov krene vise i gusce otvaraju se prostori za insekte da napreduju i napadaju, tako da mislim da je prvenstveno to mera broj 1 pa onda prskanje na vreme.
 
A jel treba neka mehanizacija za manje površine tipa 0,5ha? Koja je gornja granica za ručno skupljanje? Iskustva?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Po meni je tebi sasvim dovoljan CIfarelli, ali sa kolicima nikako da ga koristis na ledjima. Ja sam ga sada uzeo i pomogao mi je dosta jer bi me radnici izasli skuplje nego sto sam zaradio na lesniku u 4 godini :) Odlicno cisti i bitno je samo da spremis zemlju sto bolje, a nemas problem ako pokupi i komusinu i travu to sve izbaci, dobijes cist lesnik u rezervoaru i eventualno koji komad zemlje ako zakaci. Ja se razmisljam za 3.5ha da uzmem ovaj Kefeli 1300 jer ako uzimam 1800 i jos onda prikolicu nazad tesko da se mogu okretati i kretati po vocnjaku sa svim tim. Usisivac mi je los izbor jer opet trebaju 2-3 radnika i prasine bude kao u prici. Ali sad planiram da pazarim neki sakupljac i za sada mi je izbor na Kefeliju 1300 a on je oko 5780 + PDV. I onda kad se vrate subvencije izadje oko 3000-4000 eur. Ideja mi je da sa duvacem Stihl Magnum 700 izduvam lesnik izpod stabala i onda samo da se kupi sa ovom masinom. Jedina manjkavost masine je to sto skulja i travu i lisce, pa bi onda morao da ga proteram kroz rucni Cifarelli jos jednom da dobijem cist lesnik :) A sto rece @Sale ovi agropartner su jako neodgovorni. Ja ih zvao i kao hocu da uzmem i samo da pogledam i jednu i drugu i trecu masinu i kao javice se i nista, evo proslo 3 nedelje.
 
Pozdrav kolege,ajd da se i ja javim😀...ove godine(peta) 100 kg osušenog u ljusci na 35-36 ari,200 žbunova,5 × 3...ubodi smrdibube prisutni i to prilično!
 
Pozdrav
Zasadio bi zbunasti lesnik na povrsini od 2ha. Zemlja je prve klase, parcelu sam ogradio, podrucje je malo vetrovito kosava i severac dominiraju. Koje sorte mi preporucujete kao primarne a koje kao oprasivace. Hvala
 
Pozdrav
Zasadio bi zbunasti lesnik na povrsini od 2ha. Zemlja je prve klase, parcelu sam ogradio, podrucje je malo vetrovito kosava i severac dominiraju. Koje sorte mi preporucujete kao primarne a koje kao oprasivace. Hvala
Шта ти је циљ? Индустријске или стоне сорте? За шта год се одлучиш можда немој миксати превише, типа округли и дуги, велике и мале... због лакше обраде.
 
Шта ти је циљ? Индустријске или стоне сорте? За шта год се одлучиш можда немој миксати превише, типа округли и дуги, велике и мале... због лакше обраде.
Iskreno razmisljam o sledecoj kombinaciji Rimski 600,Tonda djen 200, halski 40, ludolf 40 ili eventualno Enis 20 tak. Imam jos koji dan vremena na razmisljanje.
 
Pozdrav drugari lešnjikari nema me odavno a hvala bogu raspadam se od posla van lešnika.
Dugujem savete za prskanja
E sada treba prskati posle opadanja ploda da se biljka oporavi i polako spremi za zimu.
U 850 litra ubacim po 2kg Mangan i Cink Organo i 4 kg Bor max.



Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
Zasta sluzi mangan? Do sada sam citao za prskanje borom, cinkom i ureom ali nisam nigde video da pominju mangan.
Zasto Mangan a po meni je bolje koristiti neki komplex koji sadrzi sve te elemente sa sto manje NPK. U sustini doboljno je neki komplex mikroelemenata da se biljka oporavi jer sada u periodu posle berbe koren pocinje da povlaci sokove iz lisca, pa tako i hranu. A opet mozete da uradite u razmaku od 7 dana i prskanje nekim komplexom mikroelemanta koje sadrzi i bor u sebi, a uz to jedne nedelje nurellD a sledece nedelje opet hrana + funomil cisto da se smanji populacija vasi i drugih insekata za sledecu sezonu, a takodje i gljivica ako postoje.
 
Da li neko zna ko vrsi razmeravanje i masinsku sadnju lesnika da mi preporuci? U pitanju sadnja oko 750 sadnica.
 
Da li neko zna ko vrsi razmeravanje i masinsku sadnju lesnika da mi preporuci? U pitanju sadnja oko 750 sadnica.
Kupis klube kanapa za balirku i uzmes 30 kolca i jedan metar i letvu od 4m i obeležiš za 3h a izbusis za isto tri sata sa burgijom koja kosta 700€ a toliko kosta i da ti neko sve to odradi.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh