Leska - opšta tema

Koliko debela treba biti zica za zatezanje crijeva (fi 16) kod sistema kap po kap?

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
Kod mene je 2.2mm i mislim da je 3mm bolje. Prilikom kupovine zice obrati paznju na kvalitet. 2,2mm zica Italijanska sto radi letac iz Indjije je odlicna, pofalilo mi 50m kupim u lokalnoj radnji takodje 2.2mm i ima duplo manju nosivost. Pucala mi vise puta. Na kraju sam je zamenio za 3mm italijansku koja moze da slepa omanji kamion koliko je to jako.
 
Ja imam 3.1mm ili 3.2mm u starom vocnjaku , uletela komsijska krava ,zapela u nju ,pocupala stubove , a zica nije pukla. Proizvodnja iz ns.
Sad sam uzeo 2.8mm ,pre neki dan je razvlacio, ona mekana kao zvaka , sece se klestima jako lako.. Deluje mi da sam se zeznuo. Creva fi16 ,duzina 200m.
Sad kao sto kolega kaze, nije bitna debljina tolilo ,vec kvalitet.
 
Ako ti nju jedva mozes smotati rukom i ako klestima da je preseces treba dobro zapeti zica valja. Ja ovo nisam ni gledao, mislim 2,2mm da je to sve isto kad ono kao **greška i oko.
 
Koliko debela treba biti zica za zatezanje crijeva (fi 16) kod sistema kap po kap?

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
Ја планирам да црева укопам у земљу... И само капљачи да изађу мало код биљке...
Јел радио неко такав систем?

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
 
Koliko kapljaca treba da bude kod leske i u kojoj godini?

Meni je zasad u 4oj god i imam 2 kapljaca po 4L/h da li postaviti jos jedan dva?
 
Ja imam 3.1mm ili 3.2mm u starom vocnjaku , uletela komsijska krava ,zapela u nju ,pocupala stubove , a zica nije pukla. Proizvodnja iz ns.
Sad sam uzeo 2.8mm ,pre neki dan je razvlacio, ona mekana kao zvaka , sece se klestima jako lako.. Deluje mi da sam se zeznuo. Creva fi16 ,duzina 200m.
Sad kao sto kolega kaze, nije bitna debljina tolilo ,vec kvalitet.
To kaže i moja komšinica, da me uteši.
 
Da li neko ima ambicija da zarazi lesku tartufima i kako se leska ponasa tako zarazena, da li neko to trenutno radi? I kakva su vasa misljenja o tome?

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Ja danas oprskao sa Nurell D, Signum i bakaroksi hlorid.... po preporuci koju imam već par godina snimljenu u računaru, valjda je to sa skupa u Deču. Posle toga počeo da kosim travu i završiću sutra. Evo slika pre i posle košenja.... (dvorisna kosacica sa Brigs motorom, najboljih 100 eura datih za polovnu stvar)...
9ecbf054b35959077419ed83129f2d2c.jpg

37ee2e59cf94d45f5c5f1c3985acbd57.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Lepo izgleda,svaka cast.. ja sam odradio tanjiranje i prskao pre 20 dana humistart akord i abastate... Ostalo mi jos everest da isprskam za par dana u manjoj dozi, i da valjano zalijem lesku posto nije bilo valjane kise 2meseca msm da vec pate od nedostatka vode,nz kakvo je vase misljenje. Sta mislite sta treba raditi u maju i da li prskati nekim sredstvom? Pozdrav

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Broj kapljaca zavisi od povrsine korena, i od strukture zemlje (nije smao to, al da uprostimo malo)... Ako je teza zemlja, onda se voda prostire u stranu 1m pa i 1,5m od kapljaca, pa se tako gleda zalivana povrsina i rastojanje kapljaca... Drugi podatak je velicina korena, tj povrsina korena... Obicno uzmes krunu vocke, da uprostis opet, i vidis koja je povrsina kad se odozgo na dole gleda, ajde da kazem kad je sunce na 12 sati, greje skrzo odozgo, kolika je senka krune, otprilike je toliko sitrok korenov sistem... Iskombinujes te dve stvari (recimo korenov sistem je precnika 4m, to je okvirno oko 13 kvadratnih metara... Recimo da je zemlja da jedan kapljac moze da pokrije krug precnika od 2m (sto je oko 3 kvadratna metra povrsine), i onda bi u tom slucaju trebalo minimum oko 4 kapljaca po stablu, a mozda i 5, idealno raporedjenih ukrug... Ovo sam dao kao primer, ako je sadnica mala (za 4 godine, mislim da je jedan, najvise 2 dovoljno u srednje teskoj zemlji) i da ces tek negde od 8e ili 10t godine da stavljs vise od 2...
 
Princip sam objasnio kako se odredjuje broj, ne bukvalno da se stavi... Za velika stabla i veliki korenov sistem kap po kap i nije predvidjen upravo zbog tog problema, nego se koriste mikro sprinkleri koji imaju vecu zonu kvasenja...Naravno da ces crevo u red samo da stavis...Ako je trska zemlja, stavi 2 komada po stablu zadsad i to je to, bolje ne mozes da uradis i da hoces...
 
Dobri ljudi, molim vas za pomoc.
Primetio sam zadnjih dana da mi list na Leskama izgleda kao na fotografiji, rec je o sadnicama koje u prvoj i drugoj godini.
Ne znam sta se desava. Prskao sam plavim uljem 16.03. Planiram uskoro da ga poprskam sa nekim insekticidom. Uglavnom vidjam masovno pauke, poneka gusenica....Ali nesto previse insekata i ne vidim jos uvek.
Saljem fotografije pa vas molim za pomoc ukoliko znate sta bi mogao da bude uzrok ovog problema :(

Ne znam koliko vidite , ali listovi se malo povijaju ka unutra, na nekima se po ivicama vidi promena boje ( tamno braon ) i imam utisak da usporava razvoj lista, kad da ne raste i ne razvija se dalje kako bi trebalo.

Veliki pozdrav i hvala svima na trudu !!!

leska
20200427_145015.jpg
 
Ja vidim samo jednu sliku,mozda treba da zalivate,oko sadnice je suvo dosta,da li ste bacili djubrivo,prihrana preko lista,te informacije dajte i vise slika.
 
Ja vidim samo jednu sliku,mozda treba da zalivate,oko sadnice je suvo dosta,da li ste bacili djubrivo,prihrana preko lista,te informacije dajte i vise slika.

Evo jos par fotografija.

Naglasio bih da nije nedostatak vlage, proveravao sam, vlazna je zemlja, suva samo povrsinski.
Bacen je stajnjak, radjenoj ispitivanje zemljista prosle godine, sve stavljeno sto je trebalo. Ph ok, ima minerala koji su potrebni.
Nisam radio ove godine prihranu preko lista ( sadnice su tek zasadjene na jesen a ostatak pre 2 godine, isti problem se javlja i kod jednih i drugih ).

Takodje je vazno da naglasim da ovaj problem se NE javlja kod svih sadnica, samo pojedine.
20200427_122027.jpg

20200426_151653.jpg

20200426_151647.jpg
 
Nazad
Vrh