Leska - opšta tema

yuabra

Član
Učlanjen(a)
25 Nov 2018
Poruka
30
Pozdrav svima,
molim vas za pomoc.
Pre 15-ak dana sam prskao plantazu Leske sa Everestom ( zasadio sam je proslu jesen ).
Napravio sam permutaciju i nakon sto sam poprskao sva 3ha shvatio sam da sam iskoristio prejaku koncentraciju.
Umesto 30ml na 10l ja sam upotrebio sigurno 100-120ml/10l.
Molim vas za pomoc sta predlazete da sada uradim odnosno ako mozete da mi kazete da li i kako moze ovo prskanje da naskodi sadnicama?
Unapred hvala na pomoci.
hvala

Poslednja izmena:

ovokan

Novajlija
Učlanjen(a)
17 Avg 2015
Poruka
6
Свака похвала. Је ли то калемљени на мечјој лесци и које сорте поседујеш? Поздрав.

Poslato sa LLD-L31 uz pomoć Tapatoka
Nije kalemljen nego žbunasti lešnik sam je tako formiran, a od sorti ima Tonda, Rimski, Halski džin i istarski dugi..

vuxsd

Član
Učlanjen(a)
26 Nov 2014
Poruka
2.612
Verovatno je moguće da će se dodirivati. Mada imam primer da se dva lešnika (nekalemljeni) isto oblikovana kao stablo udaljeni oko četiri metara jedan od drugog i da se dodiruju ali ne rastu veliki kao kada se formira žbun sa pet-šest, da tako napišem, izbojaka ili osnovnih grana. Imaju širinu ali mi se čini da idu manje u visinu. Moguće da zavisi i od tla u kome su. Moja prvobitna ideja je bila da tako formiram oblik ali sam kasnije odustao jer sam pročitao da je posle 10-15 godina potrebno zameniti rodne grane odnosno ove 'matore' skidati a puštati mlade da rastu.
Prednost žbuna je i to što toliko zaseni površinu da manje raste trava. Mada ako se i ova 'drveća' sastave ni tu trava neće nešto bujati.

Poslednja izmena:

zeljko_srb

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2016
Poruka
466
Ja sam najvise to pitao da bih proverio dal sam se zajebo sto sam isao na 5.2m od sadnice do sadnice, a 5.5m od reda do reda. Par puta sam dolazio u iskusenje da poduplam u redu, al sam odustao, valjda ce biti taman razmak u 10oj godini...

megamika

Član
Učlanjen(a)
1 Jul 2011
Poruka
95
Ja sam čitajući na nekom forumu posadio na 2.5x5m sa ciljem da posle deset petnaest godina vadim svaki drugi u redu....
Nakon dve godine nagovoriše me da povadim i presadum svaki drugi jer ko da seče lešnik u desetoj godini
E sad na 5x5 žbunasti lešnik vremenom dodirne jedan drugi. Može se rezidbom regulisati ali gušća sadnja mora ozbiljna rezidba i velika muka
Mislim da nisi pogrešio

Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka

Vrh