Leska - opšta tema

Ako mogu i ja da se nadovezem na temu, u konstruktivnom pokusaju, nadam se da cu tako i biti shvacen... Mnogo sam citao i proucavao proizvodnju lesnika (malo ih proizvodio i sadio, za sebe samo, ali ne za proizvodnju neku vecu), uglavnom u americi, zbog engleskog, ali mozda je i neki clanak iz italije ili spanije uleteo, i moj glavni zakljucak je da je kod njih lesnik relativno niskodoprinosna kultura....Da ne budem shvacen pogresno, RELATIVNO niskodoprinosna.... Nesto kao kukuruz u ratarstvu... Znaci donosi prihod, ali ne kao sto se kod nas ocekuje sa prinosima i cenama (tipa 10 evra kio i prinos od 4-6 tona i vise, u ljusci)... Ako se ne varam, cene u americi su 2-3 dolara (mozda i gresim) i to je cak cena za slomljen tj krcan i ociscen lesnik... retko ko hoce da kupi u ljusci zato sto je nesigurna kupovina (dosta cesto budu pracni unutra) a i vise nego duplo je niza cena zbog randmana..
E sad, poso ko i svaki poso, pa i kukuruz je rentabilan, ali u kojiim razmerama... Ko sto znate, kukuruz u Americi seju na parcelama od par hiljada hektara po farmi, i onda tih par stotina dolara zarade, kad se pomnozi sa par hiljada, ili cak par desetina hiljada hektara, da milionske zarade...
Tako je i sa lesnikom kod njih...Cini mi se da idu sa planiranom zaradom od 1000 do 2000 dolara po acre-u (to je oko 40 ari otprilike) i da bi imali zaradu, moraju da imaju desetine, pa mozda i stotine hektara lesnika... E onda dolazimo do obrade sto hektara lesnika... zmelja idealno ravna zbog mehanizovanog branja, masine koje punoooo kostaju za mehanizovano branje, ciscenje, pa onda krckalice i sve to... Elem, kad se sve to sabere, i prevede na nas region, ovde nista ispod 10-15 hektara lesnika nema smisla, zato sto su masine za sve to veoma skupa investicija, i ne mogu da se otplate ako imate manje zasade... A naci 15 hektara i vecu parcelu, sa odlicnim vremenskim uslovima, pa da je ravna, a opet da ne zadrzava vodu na povrsini, je morate priznati veoma tesko... Moze u vojvodini eventualno, ali sve juzno od Bg-a mnogo tesko... Tako da, OK je posejati 50 ari lesnika, pa i hektar dva, ali ocekivati basnoslovne zarade od toga mislim da nije realno... Niti ce biti basnoslovne, niti ce brzo doci... Ne kazem da tu nema zarade, ali jedino na nekom mega nivou proizvodnje, ne sa samo hektar i dva...Ko sto rekoh, ovo je moje razmisljanje i shvatanje na osnovu cinjenica koje sam procitao i analizira, ako neko ima drugo mislljenje, ili misli da negde gresim, be free to correct me :)

A evo i jedne (samo kao primer) studije za proizvodnju lesnika u Oregonu u Americi... Ko sto vidite, cena sa kojom oni idu je oko 1.4 dolara po kilogramu (mislim da je neociscen, ali nisam 100 siguran)... Mislim da bi se mnogi kod nas razocarali kad bi prodavali lesnik za te pare... To bi bilo malo vise od 2 evra, mozda 2 i po za ociscen po kilogramu, manje vise...Racunaju na prinos od oko 3 tone neociscenog po hektaru kad se prevede na nase mere (2800 funti po acre-u)...
http://arec.oregonstate.edu/oaeb/files/pdf/EM8748-E.pdf
 
Poslednja izmena:
https://www.otkup-lesnika.rs/

- - - - - - - - - -

Kako se borite protiv misjakinje? iz dana u dan siri se po oranju a i u redu gde je leska. sta je najdelotvornije, a da nije hemija.

https://www.otkup-lesnika.rs/otkup-lesnika/
Za 2016 g. otkup po 150-180din ,kada se jezgra prodavala na veliko po 800 din.
Ona naslovna koju si nasao je ko zna od kada ,a ako je je kojim slucajem sad ,to je vise nego cudo posto lesnik na veliko ide po 600 din.
Onaj koji ljusku sada plati 200 din i kada tu macku u dzaku pretera,izkalibrise, polupa ,izduva ,prebere i uspe u ovakoj godini naci lako kupca.....na velikoj je nuli.
 
kako se borite sa izdancima,cuo sam da neko koristi bastu i kabuki.jel ima neko iskustva sa tim preparatima
 
Izdanke povadiš, posadiš u rastilo, obeležiš sorte pažljivo, pa na jesen prodaš kao lepe sadnice.
 
Posadio sam lesnik zimus prskao sam plavim uljem kad je upupio bio sad je poceo da otvara listove da li sad treba prskati i sa cime?
pou0rcKWj
 
ako ima pauka nekim akaricidom. Dobro dodjr protiv grinja. Ja sam ga juce opalio i malo bakrom u slabijoj koncentraciji jer sam orezao lesku pre dva dana.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
ako ima pauka nekim akaricidom. Dobro dodjr protiv grinja. Ja sam ga juce opalio i malo bakrom u slabijoj koncentraciji jer sam orezao lesku pre dva dana.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
Nema nista cudno samo pupoljci pucaju i krecu liske kao na slici...a pitam koji preparat ide sad u tom periodu jel prscete preventivno u aprilu sa necim?
 
Treba razlikovati prolećnu zaštitu leske koja je u rodu i mlade leske koja još ne daje rod. Leska koja je u rodu, otvara ženske cvetove još u Januaru mesecu. Bakarni preparat nikad ne treba prskati preko otvorenog ženskog cveta, jer hoće da sagori tučak, pa prinos bude znatno manji. Kod mladih leski, koje još ne rađaju, možeš bakar slobodno i u proleće. Ja u proleće oprskam fungicidom koji štiti od monilije i nekim insekto-akaricidom zbog grinja koje se uvlače u mlad pupoljak i prave štetu. Bakar primenjujem u jesen obavezno. I kod starih i kod mladih leski. Imam 100 komada mladih leski i 3 starija stabla leske (preko 20 godina) koja mi služe za eksperimentisanje, pa kad hoću da probam neki vid zaštite, ili da vidim efekat izostanka neke zaštite, ja to prvo primenjujem na ta tri stabla. Do sada sam zapazio, da monilija i nije tako opasna kod leske, da kod izostanka prskanja, bude nešto malo suvih grančica, ali zanemarljivo, pa razmišljam da prskanje protiv monilije ukinem sasvim. Nije to kajsija ni šljiva. Najveće štete su mi pravile stenice koje buše zelene plodove kod leski koje imaju otvoren omotač ploda (gaće). Kod istarskog dugog, stenice ne prave gotovo nikakvu štetu, jer ne mogu da dođu do ploda. Gaće mu obezbeđuju prirodnu zaštitu.
 
Danas obidjem zasad i imam sta videti,
Vecina sadnica koje sam izmenio jesenasi posadio povadjene, neko dosao, selektivno isao i cupao mlade dvogodisnje sadnice.. nisam mogao da verujem, nije mi zbog novca koji je izgubljen vec zbog vremena koje su provele u zemlji i taman su pocinjale da se otvaraju i sad ovo..
Zanima me sada da li ke sada kasno ako uopste uspem da nabavim sadnice da ih posadim ili je bolke da cekam jesen, sto mi se bas ne radi jer ce ostale vas da odmaknu.. inace 4 godina sada 550 kom a povadjeno je cenim 20ak..

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh