Leska - opšta tema

10xee5d.jpg



može li mi neko reći šta je ovo i sa čim da prskam.
 
Isti slucaj i kod mene. Plamenjaca je u pitanju. Prvo su bile zute fleke i kasnije ovako pocrvene. Probao sam sa raznim preparatima i jos uvek se pojavljuje,ali u manjem obimu. Koristio sam chorus,mangokal 80...
 
ima li neko pouzdan plan prskanja za celu sezonu da zaštitim lesnik i da se spremim za sledeću godinu jer očekujem i prve plodove tada
 
Ako moze ovo da ti pomogne. Nema pouzdanog plana,ako ti obole sadnice onda se sve menja. Ova tabela je redovno prskanje preventivno ne moras koristiti te preparate,ali cisto da vidis kad treba zastititi. Ovde recimo jos treba dodati jesenje prskanje koje je isto bitno. Ako se nesto ne vidi na slici slobodno pitaj mrzi me da prekucavam ceo tekst

 
  • Like
Reagovanja: pop
Pozdrav svima na forumu!!!
Nov sam u ovom divnom poslu,posadio sam 100 lešnika i trebao bi od proleća da krenem sa formiranjem žbuna i rezanjem
Dali ima neko nešto na tu temu i vremena da pomogne i pošalje neki mail
Unapred hvala!!!
 
ja sam prve dve godine skraćivao u rano proleće sadnicu na 40 cm od zemlje da bih se koren što više razvijao, u trećoj sam ostavio tri grane u što većem razmaku jedna od druge i da su pod uglom od 45 pa na više i izdanke sečem nedam im da krenu. Dogodine ulazim u četvrtu godinu pa ću od te tri grane da forimram krošnju,
 
Puno hvala na iskustvu mada ja već sada imam na 5 leski po 3-4 ploda tako da me je žao da stabla kratim kad mogu pomalo da me raduju.
Gledao sam slike nekih plantaža i brojao sam po četri osnovne grane pa neznam dali je to ok
 
Pozz.Da li moze neko da kaze nesto vise o TONDA DE LA LANGE ako je neko ima kakva je za sadnju i kako se pokazala sto se tice ploda i ukusa za prodaju

bogi023!Jedno pitanje,koliko imas stabala i koje su sorte i da li imas TONDA DE LA LANGE
 
Poslednja izmena od urednika:
bogi023!Jedno pitanje,koliko imas stabala i koje su sorte i da li imas TONDA DE LA LANGE

Oko 500 stabala. Glavna sorta je Enis,a pored njega imam Lambert,Rimski,Kontortu,po koji Istarski. Imam dve sadnice Tonde de la Lange koje sam dobio,ali su sadjene prosle jeseni kao i Rimski,Istarski i Kontorta tako da ne mogu nista da ti kazem kakva je sorta
 
NIko ne pise kako ste prosli sa ovogodisnjom berbom.
Ja sam na mojih 1500 stabala u trecoj godini imao oko 100 Kg u ljusci. bilo bi i vise da nije bilo grada i da je bilo vise padavina ali ce se i to resiti narednih godina.
Kakav je kod vas prinos?
 
Zauzet sam oko faxa, pa ne stizem da odem do vocnjaka, za to je cale zaduzen... Cim saznam, javljam....
 
Imam tri drveta leske, treća četvrta godina, visoki su oko metar i po i kao da ne planiraju da rastu više uvis...zanima me jel to normalno kao i da li treba mlade koji kreću iz osnove dole ostavljati ili seći, ja sam do sad sekao tako da praktično imam dva glavna stabla, a negde vidim i po 5-6 uvrznutih? :)
 
Pa ne mogu više rasti od mladara :) Prorijedi malo a ostavi 3-4 da rastu kao grm. Ne treba ti veća visina od 3m.
 
Pa ne mogu više rasti od mladara :) Prorijedi malo a ostavi 3-4 da rastu kao grm. Ne treba ti veća visina od 3m.

OK hvala, samo nisam se dobro izrazio pa se nismo razumeli :) pod "negde sam vidjao i po 5-6 uvrznutih" sam mislio kod nekih komšija, na internetu i slično, ja sam do sad sve mlade što krenu iz zemlje sekao...al nešto to sporo raste ili tako treba...
Znači pošto sad imam 2 glavna koja su bila i kad je kupljena sadnica, ja da ostavim još 2 komada npr mladih da izbiju po svojoj volji?
Jel ne treba ništa da orezujem?
 
pozdrav svima sa foruma posto sam zelen a prelistao sam sve vase poruke
imao bih puno pitanja ali svaka pomoc je dobrodosla
kupiosam 2.5 lanaca zemlje pre 5 dana i sada me interesuje kada mogu da sadim lesnik i gde bih mogao da nadjem sadnice.
inace zemlja se nalazi u titelu i nadam se da je dobra!
pa ako moze mala pomoc bio bih vam zahvalan.
 
Pozdrav i tebi Damire, prvo i sigurno prvo što sada kad si kupio zemlju, jeste da uradiš analizu zemljišta.
Zapamti, to ti je prvo i osnovno, a posle ćeš lako oko svega.
Eto od mene jedan savet..........
 
Nazad
Vrh