Leska - opšta tema

Здраво свима, пратим тему о лешнику већ неко време и припупљам информације, па нисам хтео никаква питања да постављам док не видим резултате анализе земљишта. Пошто сам резултате земљишта данас добио (површина планирана за лешник 0,7ха) имао сам шта и прочитати:
pH (KCL) 4,1 (na dubini 30-60 cm ista kiselost)
хумус 1,89
фосфор 0,51
калијум 18,70
Земљиште према испитиваном механичком саставу глиновита иловача (глина 35%).
Е онда следи мишљење које каже да се не препоручује садња лешника због јако киселе реакције, али ако се ипак подиже засад, онда се мора додати 10 тона креча, 50 тона стајњака, 600 кг НПК 10-30-20.
Моје питање за искусније узгајиваче и људе од струке је шта радити? Прочитао сам и коментаре на форуму да се примећује разлика у напретку садница које се налазе на "тежем" од оних на растреситом и богатијем земљишту, па имам дилему да ли ће то бити и код мене и сигурно ће утицати и на принос.
Кажу на институту "Сади боровницу":sta:
To što ti je Ph 4.1 nije strašno. I ja sam na mom imanju imao Ph 3.6 - 4.3 i prilikom sadnje a i svake naredne godine stavljao samo glistenjak. Imam 50ari krušku u 4. i 80ari lešnik u 3. godini i to na baš zavidnom nivou. Pošto tu ima dosta toga da se objašnjava poseti www.jablan.rs.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Ja kazem da bih tuzio tu istu drzavu zbog ovoga! Da mi neko kaze da treba tako pa sad da upadnem u problem i trosak!? Eee moji inzenjeri nauka sto se pravite pametni sa sve kupljenim diplomama... c-c-c...
 
Drzava nikada nije propisivala razmake sadnje vec kolicinu sadnica po hektaru.
Drugo sama prica mi malo ne stima po nekim detaljima.Ako imas rodnost od 5kg jezgre u gustoj sadnji kako se kaze u videu ....u cemu je problem?
A opet za ovu godinu se kaze manji prinos, 6t/h a inace bude 7t/h.......od 7t kada se lesnik prosusi i odvoji od svega ostalog u najboljem slucaju se moze dobiti 2,5t jezgre sto je i ekstra rodnost.Ako se to podeli sa 1200 sadnica dobije se nesto malo vise od 2kg po sadnici. U svakom slucaju 3,5 t po hektaru je rod za respekt.
Opet 7t pokupiti sa onom masinom.......svaka cast.
Sto se tice bakra ,ako zelite prskajte onako kako sam i napisao u onom postu a zasto sve tako ....trebalo bi kucati i kucati.

P.S. Ako bi za nesto trebalo tuziti ovu drzavu a po pitanju leske onda je to uvoz Turskog lesnika bez ikakve zastite domacih proizvodjaca kao i uvoz bez carine.Mi trenutno prodajemo lesnik jeftinije nego sto on u Turskoj kosta.
 
Tako sam i ja mislio, imas toliko roda i sa cenom od 600 din imas dobru matematiku.. al i te reporaze rade ljudi koji nemaju veze sa temom pa im mozes procati sta hoces..

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Jos malo sa njive i od juce sa spricanja
d0049045e7f94af9b4df024a9b965ee9.jpg
f929890362177c283235292bd178db02.jpg
84645239be31e2fcf39f6d9283c9da35.jpg
1d24408e7b33ffbc96b41e95a19b26e3.jpg
6ad99cb47dcb348fc943f6f64933527b.jpg
07a24d96d27a9cc4978d5a7afd446ac1.jpg


Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Smiki koliko je raspon za sadnju leske jer mi deluje da je blizu. Koji ti je ovo atomizer. Možeš li mi da pošalješ fotografiju bližu tog Atomizera. Pozdrav

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Smiki koliko je raspon za sadnju leske jer mi deluje da je blizu. Koji ti je ovo atomizer. Možeš li mi da pošalješ fotografiju bližu tog Atomizera. Pozdrav

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
Razmak je 5x4 i sadjeni su na smicanje, a atomizer ti je vilidzerov dm-14pe,imas ga na netu, nije losa masina za sada,posluzice dok se ne kupi traktorski.

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Smiki tako sam i ja išao raspon za lešnik. Ako možeš samo ubaci foto od Atomizera. Znam da ima na sajtu a imam ga već nego da nešto pogledam. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Stvarni ajde reci mi kako ti se cini ledjni atomizer?Jel bi mogao da adekvatno zavrsava posao i u nekoj starijoj dobi leske,sta mislis?Ja imam 200 komada i ozbiljno razmisljam da uzmem ledjni atomizer,stihlov cu najverovatnije!Znam da cu morati da ga punim po nekoliko puta ali sta da se radi...traktor nemam a i za 200 komada na trideset i nesto ari ne ide...tako da planiram atomizer ledjni.
 
E ovako kako da kombinujem sledece sorte Rimski,Kosfort,Istarski dugi,Halski dzin,Tonda Djentile Delalange.Dal moze da se zasadi Istarski,Halski i Tonda jel to dobra kombinacija za oprasivanje ili trebam nesto da oduzmem ili saberem.
 
Stvarni ajde reci mi kako ti se cini ledjni atomizer?Jel bi mogao da adekvatno zavrsava posao i u nekoj starijoj dobi leske,sta mislis?Ja imam 200 komada i ozbiljno razmisljam da uzmem ledjni atomizer,stihlov cu najverovatnije!Znam da cu morati da ga punim po nekoliko puta ali sta da se radi...traktor nemam a i za 200 komada na trideset i nesto ari ne ide...tako da planiram atomizer ledjni.
Cobe ja mislim da može da odradi posao jer ipak on baci sigurno pet metara u vis a lešnik ima maksimalnu visinu četiri metra tako da ti je bacanje novca za Stihl. Ipak odluči pa šta ti odgovara. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
E ovako kako da kombinujem sledece sorte Rimski,Kosfort,Istarski dugi,Halski dzin,Tonda Djentile Delalange.Dal moze da se zasadi Istarski,Halski i Tonda jel to dobra kombinacija za oprasivanje ili trebam nesto da oduzmem ili saberem.
Filip što više sorti bolje oprašivanje a uzmi par komada crvenolisnog jer dobar je oprašivač. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Lešnik je među prvim izvorima polena koje pčele dobijaju. Ima i drugih ali je lesta veoma obilna po količinama koje dobro dođu nakon zime.

Sad je malo nezgodno dati preporuku kad tamo smestiti pčele jer premeštanje tokom zime zna biti zeznuto. Nadam se da neko na forumu ima i nekih praktičnih iskustava.
 
Ljeska je dobra za pčele ali pčele ne oprašuju ljesku. Pčele sakupljaju samo polen sa resa a ne slijeću na ženski cvijet jer na njemu nema ništa za njih.
 
Nazad
Vrh