Lepote Srbije - u slici i reči!

Uz duzno postovanje naseg cenjenog mladica Maestra koji se ponovo dokopao kompa i nastavio prikaz o lepotama nasih varosa, Srdacno podravljam i da se ubuduce ne udaljava mnogo.

Kovin jug Banata II deo


Free Image Hosting by ImageBam.com
 

Free Image Hosting by ImageBam.com

Mlađi da saznaju, a stariji da se podsete da poslednjih godina 19. veka Srbija nije imala ni jednu hidrocentralu sa naizmeničnom strujom, pogodnijom za prenos i širu primenu. Tadašnji viđeniji Užičani, rešeni da obezbede siguran izvor energije za ovdašnju Tkačku radionicu, pozvali su profesora Velike škole u Beogradu Đorđa Stanojevića i ponudili mu da on nešto osmisli. Upoznat sa izumima Nikole Tesle i iskustvima centrale na Nijagari, profesor Stanojević se upustio u pionirski poduhvat kod nas – iskorišćavanja vodene snage Đetinje, pa predložio da se na njoj, pod užičkim Starim gradom, podigne hidrocentrala koja će električnu energiju proizvoditi po Teslinim principima polifaznih struja. Dobio je za to podršku, pa krenuo da putuje po svetu (u Beč, Berlin i Peštu) da razgovara sa ponuđačima opreme i elektromreže. Građevinski projekat uradio je inženjer Aćim Stevović.

Kamen temeljac za prvu centralu postavio je 3. maja 1899. godine kralj Srbije Aleksandar Obrenović. Svuda se, u to vreme, s ponosom pričalo o objektu prvom takve vrste u Kraljevini. Hroničari zapisaše da su se u Užicu jedni radovali, ali drugi u čitav poduhvat sumnjali. „Po varoši se poče govoriti kako je ta rabota postavljena na pogrešnoj osnovi i ko je još dosad video da od vode postane vatra i da preko žice kroz tavan prođe vatra u sobu, a da ne zapali kuću”, pisao je jedan savremenik. Te sumnje će, vrlo brzo, već na Ilindan 1900. godine, biti sasvim razvejane.

A pamte se i velike teškoće uz koje je „mašinerija” za centralu dopremana iz Beča u tada zabito Užice. Vozom su turbine, generatori i ostala oprema dovezeni do Kragujevca, a odatle, pošto pruge nije bilo, izlokani i propali putevi vodili su ka Užicu. S najboljim volovima 20 rabadžija nije uspelo da preveze najteže mašine, koje su kasnije, posebno napravljenim ojačanim volovskim kolima sa 12 udruženih zaprega nekako preko planine Jelice dopremljene na Đetinju.

Kad je sve napravljeno i montirano, 2. avgusta 1900. godine centrala počinje svoj život, Užice dobija električno osvetljenje, a Tkačka radionica jeftin energetski izvor. Bio je to istinski praznik za Ere. Govorili su, ponosno, da se ostvarilo proročanstvo Tarabića i da je „sinulo viđelo iz rijeke”.

Lepo je i znati nešto o našoj prošlosti. :ppozdrav:
 
Odg: Lepote Srbije - u slici i reči!

Resavska pećina
20o7qb.jpg

2s9c96v.jpg

f4iqhj.jpg

90sls6.jpg


Vodopad Veliki Buk
rmv66x.jpg

qq3j1w.jpg

28195ko.jpg
 
Sa posebnom pažnjom čitam ovu temu. :sreca:

Smatram da je poželjno da se navedu imena autora fotografija i njini opisi u par reči (osim kada su u pitanju scanovi starih razglednica).

Poštujmo intelektualnu svojinu !!!
Potom će i drugi poštovati naš trud !!!
 
Uvaženi i poštovani Bibliotekaru,
I pored potpune saglasnosti da se maksimalno poštuje intelektualna svojina, teško da ćemo to ovde uspeti, s obzirom da je najveći broj fotografija skinut sa Interneta, gde je autor nepoznat. Opise fotografija u nekim slučajevima moguće uraditi, ali retko (ako lično fotografisano ili postoiji objašnjenje)!
Drugo, i tamo gde je autor poznat nigde eksplicitno ne stoji da je zabranjeno koristiti materijal. Postoje takodje WEB stranice sa kojih se ne mogu skidati fotografije, odnosno mogu samo uz nadoknadu, ali to se u našem slučaju apsolutno ne isplati raditi!

Veoma me raduje tvoja ponovna aktivnost!!!

:ppozdrav:

Priboj na Limu - deo 4.


:ppozdrav:
Free Image Hosting by ImageBam.com
 
Nazad
Vrh