Kverneland plugovi

Do sada sam cuo sledece varijante Kverneland-a:

Kvederland
Kvederlans
Federlans ( jedan "poljoprivrednik" je ubedjen da je to sasvim drugacija marka od mog pluga :osmeh: i oni su u zadruzi orali sa takvim plugovima 80-tih godina proslog veka )

a u susednom selu sam video onaj stari Kvernelandov trobrazdni ravnjak koji je bio remontovan i prefarban i na njemu nepisano: K.V. Lands


.......ova prica o Kvernelandu ne bi trebala da je u ovoj temi ali sam pisao tu jer je vec zapoceta prica. "Glavonje ovog foruma " :osmeh: ce prebaciti u odgovarajucu temu.
 
pa kwerneland, pa kwederland, ima jos i iskrivljenijih naziva kojih se ni sjetiti ne mogu...

kvernelands plug sam prvi puta u zivotu vidio na natjecanju oraca prije dvije godine i plug nije bio prefarbavan a naljepnica na plugu vec pocela pucati od starosti. Radilo se o dvobraznom plugu s cjevastom ramom (ME/MZ) Ne znam mu tocnu oznaku...

Znak je otprilike izgledao ovako. Crna tiskana slova na zutoj podlozi i iza slova dugacka "kverneland strelica"

>>KVERNELANDS>>
 
koliko listova imate u autoreset opruzi? dali je neko dodavao i koliko bi trebalo da se doda za tesko oranje? dal se one vremenom moraju menjati i dal gube na snazi vremenom? kolike su cene novih listova?
 
Britanci koji imaju dosta kamenja u tlu proklinju dan kad su poceli koristiti ove quick fit vrhove... naime, lupi u jedan kamen drugi treci peti i olabavi se spic i jednostavno u pola brazde otpadne... Bilo je bezbroj reklamacija na ove spiceve i mislim da ih sad rijetko tko koristi jer se u praksi nisu pokazali bas nesto.

Dovoljno govori podatak da su serviseri u prvih par dana pustanja pluga u rad dolazili kod covjeka 3-4 puta s novim svim vrhovima i raonicima, samo da pokusaju ustvrditi u cemu je problem, kvernelandovi serviseri su pokusali orati kod njega s tom plugom i njegovim traktorom i njima su vrhovi otpadali u radu. Covjeku se izvinuli i dobio je nove raonike obicne a na ove vrhove je zaboravio...


Pratim kverneland clipove po youtube-u i jos nisam vidio da netko ima takve raonike na plugu.
 
A cuj, ocito se islo na princip da se sve moze napraviti sa osnovnim alatom u sred njive... Matice koje drze spiceve se znaju "zajesti" pa onda imas probleme, ali to se sve kod kuce u dvoristu rijesi i ne gubi se vrijeme.

Malo je off, ali ja ne razumijem zasto su u LEMKENU napravili ono novo resetkasto pluzno tijelo koje se rastavlja kompletno za manje od minute? Razumijem postelavanje pluga da bude sa sto manje sarafanja i sto manje koristenja alata i pozdravljam pretpluznjake koji su pricvrsceni na plug samo klinovima i osiguracima, da se u sred njive moze na brzinu mjenjati dubina rada istih, ali da mi treba u sred polja mogucnost da napravim "generalku" na plugu, ne treba to nikome...
 
Ali kad recimo neko ne ore za suncokret tako duboko... Ores za kukuruz 30cm pa odes u drugu njivu da ores tamo ces suncokret da stavis a neces tako duboko samo na nekih 23-25 onda treba malo da spustis predpuznjake jer cete da hvata nista ili ce mozda jako malo pa ONDA gusi...............
 
Rekao sam da je dobra stvar sto se pretpluznjaci mogu stelati bez upotrebe alata, ali da se pera na glavama mjenjaju bez alata, ne razumijem sto ce to na njivi. Njima se pojednostavljuje proizvodni proces a nama naplacuju vise za to sto su inzenjeri proveli puno neprospavanih noci dok taj sistem nisu smislili...
 
ljudi gde ima da se kupe original raonici za predpluznjake i ostale stvari za plug moze odgovor i na pp
 
Pre neki dan stiglo kod jednog mog prijatelja:

x3dc75.jpg
 
Zadovoljstvo je koštalo 20000 sa PDV-om... Inače ima malih problema sa predplužnjacima, tj. kako god na ih je serviser nameštao, gušio mu je u kukuruzovištu (isečkanom), mada i bez njih ore, zaorava ta milina jedna...
 
Dobro omasio sam za 800e :osmeh: Nista cudno, da plug kosta 50% cene traktora koji ga vuce...
 
Mnogo je kažu samo kad tuku...:osmeh: Ma može da ore i bež traktora, al ipak nećemo probavati...:osmeh: Slažem se i ja da su to ozbiljni novci, ali i ozbiljan traktor je u pitanju (JD6930)... Inače manje više sve proizvođače koje su gledali su odprilike cenovno bili tu...
 
Nazad
Vrh