Kupina:sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku

Kakve veze ima da li cikada napada kupinu ili neku drugu biljku ovo je preparat koji je registrovan za nju i regulise je neznam sta je problem ,mora malo da se cita literatura a to ko je sve isao na fakultet i sta zna necu o tome ,npr sanmite isto ima delovanje na cikade ,talstar 10 ec jel treba jos da kazem koji .Malo bolje se edukujte .Pozdrav
 
Зато посадиш два хе купина и увек ти нешто остане. Не постоји идеална производња где ће сваки жбун да ти буде здрав. Ја ћу сад барем једно 50 жбунова да исечем скроз.
 
Kakve veze ima da li cikada napada kupinu ili neku drugu biljku...

Kupinu jedem. Ružu ne jedem.

ovo je preparat koji je registrovan za nju i regulise je neznam sta je problem ,mora malo da se cita literatura a to ko je sve isao na fakultet i sta zna necu o tome ,npr sanmite isto ima delovanje na cikade ,talstar 10 ec jel treba jos da kazem koji .Malo bolje se edukujte .Pozdrav

OK, izvini. Ja lažem. Sad mi ti nađi jednog kupinara koji se rešio ove cikade sa tim preparatima. Pazi, ima ih na hiljade koji imaju problem. Ja tražim ime samo jednog (dakle, promil istine).
 
Ljudi, manite se insekticida pred berbu, ili u vreme berbe, otrovacete necije dete. Ja u to vreme ne prskam insekticidom, po cenu da ne uberem ni jednu kupinu. Meni ponekad dete pomaze u berbi, i jede koliko god hoce... Ne treba mi laboratorija, znam sta sam radio... Posle godine sam prskao elisom od Galenike oko 1 juna i nisam imao problema sa cikadom, mada je i zima pre toga bila izuzetno hladna.
 
ma to si u pravu,od tretiranja sad nema nista,ja sam danas nabrao prvih 100kg i tu nema prskanja dok se ne zavrsi,ali imam i triplle crown i cacanku pitanje je kako da ih oteram bar u nekoj meri ako ne moze da se savlada skroz pogrickace sve u pm
 
Šta mislite da li koke jedu te 'cvrčkove'? Ogradite zasad i pustite koke. Barem će malo da ih razjure. Moguće da će se koke osladiti kupinama sa donjih lastara ali ćete imati i kupine i jaja.
Ko bi još mogao da lovi te cvrčke? Ptice. Ptice ste potrovali hemijom. Hranite ptice u svom okruženju pa će one loviti skakavce...

Razmislite malo o tome... najlakše je oprskati... a za cenu od 20 dinara kome pada na pamet i koke i ptice i na kraju krajeva i hemija.... drugarski pozdrav.
 
Za sad je u najavi cena kao prosle godine 40-60 dinara , a loh nes 1 klasa u cancice, se pominje 280-300 dinara.
 
Šta mislite da li koke jedu te 'cvrčkove'? Ogradite zasad i pustite koke. Barem će malo da ih razjure. Moguće da će se koke osladiti kupinama sa donjih lastara ali ćete imati i kupine i jaja.
Ko bi još mogao da lovi te cvrčke? Ptice. Ptice ste potrovali hemijom. Hranite ptice u svom okruženju pa će one loviti skakavce...

Razmislite malo o tome... najlakše je oprskati... a za cenu od 20 dinara kome pada na pamet i koke i ptice i na kraju krajeva i hemija.... drugarski pozdrav.

Da sam mogao ( ograničenje ) tri puta uzastopce bih pritisnuo ono zahvalnost...ispod...
Tako treba razmišljati, bar po mom i ubeđenju i sudu...
Kruži neka priča o američkim Amišima ( poodavno već), kako su oni rešavali...ili možda rešavaju , probleme sa krompirovom zlaticom, te onim kukruznim vragovima... ne sećam se više kako se nazivaju...a verujem i mnogo drugih zasada a i buba u njima...
Sa morkama...koje se puste uz kaveza, već ogladnele i na kraju njive ,opet se dočekaju u kaveze...
Lepo čovek kaže: zašto ne i sa kokama...?
Što se tiče morki...tu kod mene u neposrednom komšiluku...drugar ima celo jato morki i celog proleća ( i ranijih godina) vršljaju svuda redom po njivama...da li detelina, kao moja ili krompir od komšinice-rođake, te paprika , kukuruz, pšenica i ostali usevi u okruženju od pedesetak metara...skupljale bube ( naravno ne sve, nego stihijski ...ko svaka živina...nismo mi Amiši) vršljale malo , ali nije bilo štete, čak je bilo i simpatično jer ostave i poneko jaje u sred njive...Do mene je već podalje, tako da lično nisam imao problema...
Do ovog proleća, ...Ja sam toj komšinici dao rasadu jagoda i ona jesenas napunila plastenik...a one s'proleća pune sa rodom ko oko...
Na žalost ustanovljeno-zasigurno da pored bubica "strašni kriminalci" morke kljucale i zrele plodove... i šta ćeš drugar morao da ih zatvori...Srećom to su "obične" jagode...završile sa rodom ove sezone i morke su ponovo na slobodi...
 
Ljudi , pisete o prirodnoj zastiti protiv insekata uz pomoc zivine. To me ponuka da napisem vec nekoliko godina u selu kod Uzica nem ni jedan vrabac a bilo ih je puunooo.
Da li ih je hemija istrebila ili sta drugo. Neverovatno, nema ih uopste.
 
Šta mislite da li koke jedu te 'cvrčkove'? Ogradite zasad i pustite koke. Barem će malo da ih razjure. Moguće da će se koke osladiti kupinama sa donjih lastara ali ćete imati i kupine i jaja.
Ko bi još mogao da lovi te cvrčke? Ptice. Ptice ste potrovali hemijom. Hranite ptice u svom okruženju pa će one loviti skakavce...

Razmislite malo o tome... najlakše je oprskati... a za cenu od 20 dinara kome pada na pamet i koke i ptice i na kraju krajeva i hemija.... drugarski pozdrav.

Kad bi koka jela samo insekte, sto da ga juri kad plod stoji socan i ukusan.... Bilo bi vise stete nego koristi...
 
Šta mislite da li koke jedu te 'cvrčkove'? Ogradite zasad i pustite koke. Barem će malo da ih razjure. Moguće da će se koke osladiti kupinama sa donjih lastara ali ćete imati i kupine i jaja.
Ko bi još mogao da lovi te cvrčke? Ptice. Ptice ste potrovali hemijom. Hranite ptice u svom okruženju pa će one loviti skakavce...

Razmislite malo o tome... najlakše je oprskati... a za cenu od 20 dinara kome pada na pamet i koke i ptice i na kraju krajeva i hemija.... drugarski pozdrav.
Lepo razmišljaš i lepo je videti da neko želi drugom da pomogne na prirodan način. Međutim... Upravo moja njiva je ograđena zelenom mržastom ogradom. Ispod njive imam deo dvorišta iza kuće sa kokoškama itd... Zahvaljujući današnjim trendovima da srbin ostavi plodnu zemlju i pobegne na zapad gde će da uživa 7 dana u nedelji od ujutru do uveče na baušteli i živi u kutijici šibica, imam i tu čast da moje rodno mesto polako ostaje bez ljudi. Ovo ne pišem iz političkih razloga već zbog toga da kažem da na taj način, zbog neodržavanja okolnog zemljišta (kosidbe, prisustva ljudi kao nekad itd..) životinje sve više dolaze u naselja, a samim tim i razne ptice. Ima vrabaca, golubova, roda... Ne znam čega sve ne. E sad, puštam ja kokoške, a osim njih u redovima ima puno ptica, ali cvrčka ništa ne napada. Pročitao sam negde da postoji neka vrsta stršljena koji mu je prirodni neprijatelj, ali ovaj naš domaći vidim da se mnogo ne zanima sa njim. Čak štaviše, u "klopkama" napravljenim od protivgradne i "sunčane mreže" svaki dan nađem po nekog stršljena a cvrčka samo izuzetno kad ga jurim i kad uđe u situaciju gde je 80-90% ograničen mrežom. Inače, ako ugleda i najmanji prolaz, proleti kroz njega i odleti na desetine metara daleko. Ponavljam da sam izlovljavanjem i mrežama uspeo značajno da smanjim štetu od njega, ali da ga pobedim nisam ničim. Ko je negde čitao ili našao moje postove od pre dve godine zapaziće da sam u zaključku tamo naveo da tuđa muka drugog ne boli, što znači da nikog (od stručnih službi) neće interesovati iznalaženje modusa za borbu protiv ovog cvrčka sve dok se pojedinačni problemi ne pretvore u globalne. Evo nakon dve godine od tada ovaj forum je dokaz da vas je sve više koji imaju ovaj problem. Mislite li da će vas sledeće godine biti manje? Ne. Ovo hvata maha i može ozbiljno ugroziti zasade kupine i maline.
 
Nisam hteo da reagujem ali baš danas se ovo desilo u delu gde imamo dva reda kupina. Ovo što koka kljuca je zeleni skakavac.
Zar mislite da koka razlikuje boje pa neće da navata zrikavca....

 
Poslednja izmena:
Ja danas otišao u kupine i imam šta da vidim, najezda (metalic) zelenih buba.
Svaka je na cvetu, a cvetalo je otprilike 20-ak%. Nešto su mrtvuljave i ne lete, rukama bi se mogle bez problema uhvatiti.

Da li ova buba oštećuje (jede) cvet .?. (verovatno, šta bi besposličila na njemu).

Ovo su slike sa neta, ali mislim da je ovako nešto u pitanju.

9175d3185356648.jpg
...
hqdefault.jpg


9k=
 
Poslednja izmena:
Cuvena smrdibuba.
I kod mene ih ima, ali ne u tolikom broju kao prethodnih godina.

Koliko znam iz iskustva, da sto ce tice ostecenja, plod ima malo drugaciji ukus od normalnog, i to je jedina posledica njenog delovanja.
Probaj da ti odstoji kopriva par dana u vodi, pa da isprskas, nema stetnog efekta po pcele, a mozda bi moglo da pomogne.
 
Marko, onih običnih smrdibuba sam imao ponekad u malinama, možda i u kupinama, ali ovakvu nisam. Ona čim je dohvatiš zasmrdi a za ovu nisam siguran.
Evo slike onih za koje ja znam.

nezara_viridula_8.jpg


Nekoliko komada sam uzeo rukom i bacio na zemlju pa zgazio, ali nisam osetio onaj neprijatni miris.
I ova deluje dosta tvrđe, sa ovom metalik bojom "kvalitetnije". :osmeh:. Osim ako imaju više faza, pa prelaze u ovu boju.?
Razmišljam se da ih probam u neke kantice skupljati pa šta mi Bog da, ne vidim drugo rešenje u ovom trenuutku, pa ako se pojave ponovo onda i ovo što ti reče.
Ima ih baš mnogo i po 5-6 komada po lastaru.
 
Nazad
Vrh