Kupina:sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku

Provericu opet, jel ima leka protiv te napasti?

Послато са Mi A1 уз помоћ Тапатока
 
Jeste li odradili neko prskanje do sada i cime.Ja bih u cetvrtak odradio al nz cime, bilo kise ovih dana,a od cetvrtka toplo narednih 10 dana.Razmisljam o galenikinom programu za malinu.Posle vezivanja sam jednom odradio bakar.
Ako neko ima predlog ,zahvaljujem,kupina je olistala i bocne grane 10-15 cm
 
@mirek 76
Ja sam odradio plavo ulje na pocetku vegetecacije, i bakar pre 5 dana.
Trebao bi da uradis neki insekticid ako nisi do sada, a bilo bi pozeljno i nesto sto deluje na grinje, na primer fobos.
Ako hoces da das malo vise novca, envidor je najbolji protiv grinje.
Sto se tice fungicida bakar mozes sve do pred cvetanje.
 
Danas obisao kupine,loh nes pocinje da cveta.Nikad mi do sad nije cvetao pre djurdjevdana,a kakve se temperature najavljuju sledece nedelje,za djurdjevdan bi mogao da bude u punom cvetu.Luda godina...
Jel zna neko kakvo je stanje sa vlagom u zemljistu,jel potrebno navodjavanje ovih dana,za djurdjevdan najavljuju obilnu kisu,a malo me mrzi da vec sad razvlacim creva...
 
Ал сам се надисо квадриса,акорда и сатурна не могу да дисем.
 
Rade pcele al se pojavila i rutava buba jede cvetove.

- - - - - - - - - -

Rade pcele al se pojavila i rutava buba jede cvetove.
 
Da. Primetio sam danas jednu misleći isprva da je pčela. Bilo mi čudno što se onako zakacila za cvet. Sad kad sam uporedio fotografije sa neta prepoznao sam je. Insekticidi ne dolaze u obzir.. 21 dan karence ce se preklopiti sa prvim branjem, tako da...

Ljubo,nece valjda prva berba 10 juna?Mnogo je to rano,cini mi se...Meni je loh nes poceo da cveta 1 maja,u punom cvetu bio za djurdjevdan,ali mislim da nece prva berba pre 20 juna..
Koji insekticid prepurucujete,pojavile mi se vasi na mladim izdancima,a mislim da ima I grinje jer se list savija na unutra,moze li abastate,njemu je karenca 14 dana,ili neki ako ima kracu karencu?
Znam da od cvetanja do berbe ne bi trebao insekticid,ali godina takva..
 
Kod mene ove godine na mnogo mesta iz samog dna lastara izraslo po 4-5 rodnih grana (bukvalno ukrug) i jačaju opasno. Rodne grane po vrhovima su takođe dobro odrasle, ali sam primetio da po srednjem delu lastara rodne grane ostaju kraće (zakržljale). Pretpostavljam da je to zbog ovih sa dna, tj da im one oduzimaju hranu.
Da li ih zakinuti sve ili prorediti .?.
 
Ako su to lastari koji radjaju ove godine,mnogi praktikuju da zakidaju sve bocne grane (pupoljke)od zemlje do 20-30 cm visine,i to na pocetku vegetacije pre cvetanja.Kazu,bolje je provetravanje,a i ako bude kise ,te kupine budu prljave od blata.
 
Od precvetavanja do prve berbe je oko 30 dana. Tako je bar kod mene u tornfriju. Ja sam rodne lastare sve do prve zice (znaci nekih 60-70 cm) poskidao jos odavno i svima bih to posavetovao. Sad je lepo provetravanje posle kisa a i lepo se oprskaju mladari od samog dna jel najvise bolesti se razvije u tom gustisu do prvog reda zice. Mizerna je to kolicina kupina za branje, vecina se ubudja zbog loseg provetravanja ili se valja po blatu. Ko je skeptican nek proba bar jedan red.
 
I kod mene na TF -u ogroman broj rodnih grancica od zemlje, ali ih necu zakidati, jer mi na sredini i nisu bas nesto mnogo izrasle, dok je na vrhu ogromna i bujnost i kolicina.
Nece se valjati po blatu ove odozdo,jer su uglavnom bas jaki izdanci, a ima nekih koje su vec dostigle blizu metar duzine.

Ostavljao sam dosta visoko stabjiike pa ce mi trebati kosarkasi za berbu.
Cacanka cveta uveliko a ima vec i odredjen broj zametnutih plodova, dok T.F. tek pocinje da cveta.

Za sada je bas rana godina, i u odnosu na proslu vegetacija ide oko dve nedelje pre.
Da li ce je zakociti neki hladniji period, ili ce nastaviti u istom ritmu ostaje da vidimo.
 
Ljubo,nece valjda prva berba 10 juna?Mnogo je to rano,cini mi se...Meni je loh nes poceo da cveta 1 maja,u punom cvetu bio za djurdjevdan,ali mislim da nece prva berba pre 20 juna...
Prošle godine je bila prva berba oko 15. juna. Moj geografski položaj je malo "osunčitiji". Ovo je stanje od pre 3 dana, uz napomenu da vec ima prilicno formiranih plodova. Pokusacu za dan-dva da postavim i njih ovde.Ne bih insekticid u poznom cvetu sad. Okrenite monitor, ja sliku ovde ne znam.
2nvpf.jpg
 
Nazad
Vrh