Kupina:sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku

Prvo zaores stajnjak,ali da je ugoreo,ne valja sirov.ili zafreziras posto imas frezu.iskopas kanal kao kad sejes krompir i sadnice posadis na 1,5,ako sadis cacanku,ako je tornfri onda na 1 metar,samo je zagrnes motikom i stanes malo nogom da se ne iscupa. Treba ti oko 30 sadnica,ali posto ce prvih godina manje da rodi stavi 50.Redove postavis sever - jug,ali ako ti je nezgodno nije moranje.Do postavljanja zice i stubova imas celu godinu,ali stubovi idu na razmak od 5 do 8 metara.Visina 2 metra ,a u zemlju ako busis rucno jos pola metra,masinski jos na to 20 cm,da se zasilji pa da se malo udari macolom.Posto nemas mnogo moj ti je savet da stavis i vece stubove na mestima da bi mogao da stavis mrezu posto kupini jako sunce dosta smeta,a i da je zastitis od grada,nije neka velika investicija.Zica ide trojka jedna na 1.80.a druga metar ispod te.
 
Svaka čast, budući kolega, pošto još uvek sebe ne mogu da uvrstim u grupu poznavaoca..ali se nadam da će sve ići po planu.

xsale, kada je idealno vreme da se zaore stajnjak (koji sam izbacio iz štale prošlog leta, avgust mesec, do sada je stajao napolju izloženo kiši/suncu i čitavu ovu zimu.
Dakle nakon preoravanja stajnjakom i freziranja, iskopam odžake (koliko u dubinu da budu i da li i u njih treba stavljati malo stajskog, ili veštačkog djubriva) i redove napravim u pravcu sever-jug?To je proces za početak? :) Nije mi problem da okrenem redove u bilo kom pravcu jer na istom tom mestu gde planiram da zasadim kupinjak se nalazi i bašta (vrt sa povrćem) tako da je tu blizu i crevo za navodnjavanje.<br> Da li na još nešto treba obratiti pažnju, prilikom postavljanja kupinjaka, da psle ne bude kasno :)

2. Koliko u redu da zasadim sadnica, tj. koliko bi to bilo redova na 50 sadnica?

3. 50 sadnica je dovoljno da se proizvede 200-maximalno 300litara vina, tačnije obožavam vino i želim da ga imam preko čitave godine.Računam na litru dnevno, na nas troje ukućana mislim da je ta količina sasvim dovoljna, uz to da ne bi konzumirali svaki dan..a želim i da ga imam i za slavu i da mi ostane, dakle trošenje bez merenja da li će da zaostane :)

4. Koju sortu mi predlažeš da uzmem, čačansku bestrnu, ili thorn free? Bitan mi je procenat šečera zbog vrenja, što sladja, to je bolje..i da se od nje može iscediti planirana količina, dakle ne prodajem je i nije mi bitna boja i postojanost, već samo i isključivo kvalitet vina.

5. Odlično, dakle za sada mi je najbitnije da sve odradim kako treba,a do postavljanja stubova i žice ima još godinu dana.

6. Da li možete da mi preporučite gde da kupim sadnice sorte koju mi budete predložili ovde..i bitno je da da nema bolesti, to se podrazumeva.

Hvala na odgovoru
 
Mozes zbog manjeg zauzimanja mesta sve da stavis u jedan red,zbog toga sto imas frezu treba ti onda samo po pola metra sa obe strane da uradis.Djubre zaori i ne bacaj nista vise ove godine.Eventualno nesto preko lista,a ako imas svake godine dobar stajnjak ne treba ti vestak uopste.Sto se tice sorte ja imam cacanku,ona je otpornija na zimske velike minuse i malo ranije i vise rodi,a tornfri je kvalitetnija.Suve materije u cacanskoj ima max. 10 % dok je kod tornfri 12%.Sadnice je najjeftinije uzeti najskuplje,znaci u nekom rasadniku.I nemoj da ti kojim slucajem ostanu po zemlji preko zime,kao sto drze malinu.Takodje mozes sam proizvesti sadnice ako vidis da ti nije dovoljno,pa dodati naredne godine.samo se spusti vrh mladog lastara ,malo se nabaci na njega zemlje i natabas nogom da se ne iscupa.Tu kupina pusta koren i to je sadnica.Zbog toga ne treba da ostaje preko zime po zemlji jer se onda nekontrolisano razmnozava a propadaju lastari koji treba da daju rod.
 
Sinoć sam pokušavao da pronadjem na Netu što više literature o kupinarstvu i nisam pronašao ništa osim nekih manjih pdf brošura u kojima sam i pročitao da je sadnja kupine najbolja u jesen (oktobar mesec) da zazimi, bar sam tako pročitao, ako nisam nešto pogrešno shvatio, ali ne verujem.Zbog toga sam pitao da li je kasno sada da sve to uradim i zasadim, jer nije mi hitno da mora baš ovog proleća,a do oktobra će djubrivo još više da pregori.

Znači, u principu, dva reda ću napraviti za tih 50 sadnica, jer mi je za 1 red predugačko na mestu na kome sam planirao da ih zasadim, još ako je razmak izmedju sadnica 1.5-2metra (mada sam na Netu u tim brošurama o sadnji kupine video da piše i 1.2-1.5m izmedju sadnica, ali ipak ću uraditi onako kako si mi rekao za čačansku i thorn free) onda će mi za taj 1 red od 5 sadnica ,sa razmacima, ipak biti predugačko, tako da ću podeliti na dva reda.

Što se tiče pravca sever-jug, pročitao sam da je to pravilo, medjutim..kaže se da ako je teren pod izvesnim nagibom (kao kod mene, nije nizbrdica, već je nagib jedno 20%) tako da se kaže da kupinjak može da se postavi i u smeru nagiba,ali u svakom slučaju tu se negde i uklapa sever-jug, ne baš tačno 100% jer bih morao kompasom da merim:) ali uzimajući u obzir istok-zapad, parcela na kojoj planiram da zasadim kupinjak je pod nagibom baš u tom nekom sever-ug nagibu).

Stajnjaka imam od prošle godine, koristimo ga za baštu (vrt) ,za povrće, ali biće i za dva reda kupine, bez problema,a kada izbacim djubrivo do kraja godine, biće ga još, tako da mislim da to nije problem.

Pročitao sam negde da je thorn free otpornija, a negde je pisalo da je čačanska bestrna otpornija na niske temperature, da može i do -26 da izdrži pod snegom.Takodje mi čačanska odgovara više zbog perioda kada se bere, treći kvartal jula meseca, to je period kada nema nekih poslova u bašti,a thorn free se bere krajem avgusta-septembar, pa čak i oktobar mesec.

Za sadnice ću se raspitati ovde u kraju da li postoji neki rasadnik ili zavod koji ima i sertifikat uz sadnice.Koja im je cena,..oko 1€ ili nešto više?

Šta znači to da mi ne ostanu po zemlji sadnice?To nisam razumeo..Da li si mislio da ostanu nepovezane, da vrhovi padaju po zemlji?

Za obrezivanje vidim da je tu ipak potrebno iskustvo i praksa, ali ako se bavim daleko komplikovanijim poslovima u životu, valjda mogu da naučim i da obrezujem kupinu :)
Što se tiče proizvodnje sadnica, to u svoje vreme, nadam se da će mi tih 50 biti dovoljno, ili misliš da bih mogao da uzmem i manje za početak, pa kasnije da ih rasadim i posadim, ali onda imam sadnice koje kasne sa rodom u odnosu na ovu prvu generaciju? U principu, nije mi ništa hitno, samo želim da sve uradim po pravilu i da vremenom proizvodim kupinovo vino, da ga imam preko čitave godine, za svoje potrebe.Ako se kupina tako brzo 'razmnožava' tj. da je od jedne generacije moguće napraviti još jednu generaciju sadnica od recimo 50 novih sadnica, onda bih mogao za početak da uzmem i manje, recimo 25 sertifikovanih sadnica koje bi donosile rod u svoje vreme,a od njih ,koje bi se proizvele sadnice, mogu i da kasne godinu , taman dok se i ja uhodam u čitavu priču.Da li je to isparvno razmišljanje? :)
 
Mozes i sad posaditi kupinu ,ako su dobre sadnice primice se sva,ali moras zalivati,u jesen ima dosta kisa i manja je temperatura zemlje pa je lakse korenu da se uhvati..Kupina se sadi na 1 metar tornfri,a na 1,5 cacanka.Nema potrebe gusce,posto je ona bujna.Prve godine ce biti samo po 1-2 lastara ,pa ce izgledati retko_Orezivanje je lako_Ostavljaju se najbolji i najzdraviji lastari,tako da se lepo rasporede na zicu da ne budu preblizu jedan do drugog 4-6 komada po jednom mestu,ostali se seku,a bocne grane seces otprilike da ostane do 6 pupoljaka na njima.Ne bacaj nikakvo vestacko djubre kad posadis kupinu prve godine,ne moze da podnese mlad koren sve ce ti stradati,moze malo NPK u jesen ako sad posadis,a i nema potrebe posto imas stajnjak
 
Dakle, po tvom mišljenju, bolje je na jesen zasaditi, zbog kiša, ne mora da se zaleva, a i manja temperatura zemlje, pa će se pre primiti?
Nije mi hitno, još bolje ako sačekam do jeseni, da pohvatam malo još konce, da ne bude da sam pre par dana pio kupinovo vino, a već danas sam odlučio da zasadim kupinjak :)
Pošto ne živim tu aktivno, već dolazim sedmično..da li je to u redu? Da li kupina od početka, pa dok ne donese rod, zahteva neki poseban tretman, ili se može obliaziti i sedmično, jednom-dva puta..a nekada ostanem i po 7dana na selu.
Interesuje me da li postoje periodi u uzgajanju i podizanju kupinjaka, kada je potrebno biti svaki dan tu ,recimo 7dana..ili je moguće sve postići i ovako sedmičnim dolascima..?
 
@the big bang
moj ti je savet da sacekas jesen pa da zatrpavas i pravis sadnicu, jer ni od zalivanja ne vredi sada nista, krece vegetacija i to je gotovo sada u prolece. u prvoj godini formiranja kupinjaka mozes postici da uradis sve neophodno, ali kasnije moras uloziti dosta vise vremena, sredstava i ulaganja. sve ostalo sto si pitao xsale ti je veoma lepo onjasnio..

@ xsale
jesi li poceo sa vezivanjem i orezivanjem? kakvo je stanje k0od tebe? kod mene je krenula lepo sa listanjem, samo se plasim te srzi stabla. ma ne svidja mi se uopstee. sve se nesto mislim da ce da izlista i da se osusi. ne samo sto je srz prljava nego sto i nema toliko vode u sebi. kada je odsecem pri dnu ima sokove, krenuli su ali pri sredini i vrhu jos uvek je kilava...da i krenula mi ljubicasta pegavost kao nikada do sada
 
@ the big bang
nema na cemu. drzi se ti proizvodnje vina, a mozes i rakije od kupine. ne savetujem ti da ides u proizvodnju svezeg ploda za prozivodnju da ne bi prosao kao bos po trnju kao sto je slucaj sa nama. pravio sam vino cesto, pa me interesuje kakav recept imas. imam jedan ali vino bude mnogo slatko kao sirup. lepo je ali nije to vino.
 
jesi li poceo sa vezivanjem i orezivanjem? kakvo je stanje k0od tebe? kod mene je krenula lepo sa listanjem, samo se plasim te srzi stabla. ma ne svidja mi se uopstee. sve se nesto mislim da ce da izlista i da se osusi. ne samo sto je srz prljava nego sto i nema toliko vode u sebi. kada je odsecem pri dnu ima sokove, krenuli su ali pri sredini i vrhu jos uvek je kilava...da i krenula mi ljubicasta pegavost kao nikada do sada

Danas sam poceo sa vadjenjem stare kupine.Novu necu vezati bar jos nekoliko dana dok ne vidim sta je ostalo,Ima na oko suve ,ima "sumnjive' i ima i dobre,ali da ja ne bi sad zavirivao svaki lastar sacekacu da izbije bolje.Lastar koji je gotov je suv i unutra je zut,a ovi " prljavi" imaju vode,ali nije se podigla do vrha,to ce valjda biti za par dana,onda cemo znati na cemu smo.Mislim da mi je u najboljem slucaju stradalo oko 30 % Sto se tice pegavosti i kod mene je tako na mestima,nije svud,a poslednje 2 godine skoro da je nisam imao.Cupam mlade lastare dva puta godisnje,prosle godine zbog vremena nisam smeo da je pocupam drugi put i odmah je sarena.Kad pocupam sve u cvetanju,oni koji izrastu posle i sledece godine su do cvetanja potpuno zeleni.Tanji lastari bolje izdrzavaju mrazeve,tako ja zbog cupanja lastara imam sledece godine malo manji rod,ali ako je veliki minus uvek prezivi da ima da se bere.Kad bi ostavljao prve lastare bili bi debeli bar 3 centimetra,jednom sam ostavio tako i sve mi je otislo,a temperatura nije padala ispod - 17.
I sto se tice kretanja kupine,poslusam ja tebe i odsecem jedan stap,ali ga stavim ispred kuce u neki balon sa vodom.Kupina mrdnula nije.Kad sam je izvadio iz balona da je bacim,onaj deo sto je bio u balonu, (oko pola metra)i koji je bio zasticen od vetra isterao listove,ono gore nista.Evo i loza ispred kuce je pocela da pusta sokove tek od kako je prestala da duva ona vetrina,tako da ipak treba sacekati jos malo kupinu

@the bing bang ako mozes nedeljno da obilazis kupinu posadi onda tornfri.Cacanku moras da beres cetvrti dan ili opadne ili se ubudja na struku i ubudja ceo grozd oko sebe,ako prezreli.Tornfri moze da saceka i koji dan duze.
 
danas sam isekao bas dosta, a majka vezivala. bas sam je iskasapio. razredio skroz. mislio sam da je jos uvek ne diram, ali ne vredi zbgo ljubicaste jer se siri kao nenormalna, moram da poprscem sa bakrom sto preee jer inace imada se prosiri i da pojede sve. sve idem logikom da ako je kupina izmrzla ona i ne bi terala pupoljak kao i malina kada izmrzne ona ne olista nego se pupoljak sasusi.
preptpostavljam da je kod nas vise izlistala i krenula jer mi je kupinjak na brdu, suncana strana, a i vetar ovde manje duva nego u macvi. prosle godine sam negde zakidao lastare, negde nisam pa sada imam i debelih i tankih krs. za ovih 15-ak godina koliko je posadjena nije bilo izmrzavanja ali ove godine ni sam ne znam sta da radim. ni da orezujem a ni da gledam kako se ljubicasta samo siri.
 
@xsale, mislim da ću ipak čačansku bestrnu zasaditi, jer mi odgovaraju svi uslovi,a i tada, preko leta, tačnije ona se bere koliko sam pročitao u četvrtom kvartalu jula, tako da mi je to idealno i da ostanem i mesec dana na selu, dok traje berba, a i otpornija je na mraz od thorn free sorte..elem, ono što sam misliio je vezano za samo održavanje kupinjaka od starta , ukoliko bi to bila čačanska bestrna, pa do tog poslednjeg stadijuma, tj berbe..koliko je za tih dve godine, dok ne stigne prvi rod, zahtevno održavati i podizati kupinjak.Prva godina sam video da nisu ni velika ulaganja, ali druga godina je nesumnjivo potrebno i blagovremeno prskanje i prihrana.Koliko inače koštaju sva ta sredstva..čisto informativno pitam, jer me interesuje.Naravno da bih ulagao u sve to, jer nije isto kupiti kupinovo vino ili sam ga proizvesti , uvek sam za domaći, lični, proizvod.

@joseva, na žalost o proizvodnji kupinovog vina znam ono što sam pročitao ovde na forumu, ali ukoliko dobavim neki recept, rado ću ga i proveriti i podeliti sa vama.Ipak me do tog procesa čekaju dve godine.Inače , bavim se proizvodnjom prepečenice od madžarke šljive, isključivo za lične potrebe, ali kako niko ne koristi alkohol u kući..imam i za prodaju, ali je cena od 500din po litri Ok, medjutim problem su papiri, jer je država uvela taj neki HASAP zakon , a meni se na 200-maximalno 300litara prepečenice, sezonski, ne isplati otvaranje firme.Uglavnom, imam par prijatelja, jednog pčelara, od njega uzimam provereno dobar med, ili menjam prepečenicu za vino, kupinovo vino , ali to radim samo ako sam baš siguran u ispravnost i autentičnost proizvoda..da to nije neka masovna proizvodnja, već isključivo za svoje potrebe..ali kao što sam naveo..ipak najviše volim kada sam proizvedem, jer je i osećaj sasvim drugačiji, nego kada se odradi 'trade' varijanta ;)

Što se tiče kupine koju planiram da zasadim, nadam se da si pročitao već..to bi bilo svega dva reda od 50sadnica, čak mislim da mi je i to puno, jer mi je cilj samo da preko čitave godine uvek na stolu imam kupinovo vino.To je moj cilj, nikakva zarada od kupine niti prodaja kupinovog vina.

Da li mislite da bih za početak mogao da uzmem i manje sadnica, pa da ih kasnije sam proizvedem , kako je to xsale objasnio, čisto iz razloga jer mi ništa nije hitno, već bih išao lagano, korak po korak, da ne zasadim odjednom svih 50, pa da ne mogu da se snadjem ili ne uspem da poberem sve.Ako bih uzeo za početak recimo 25 sadnica, nekih kvalitetnih-sertifikovanih, pa dok one prispeju za rod..sledeća generacija, ukoliko mi bude bila potrebna i koju bih sam proizveo, sadnica bi stigla za godinu kasnije, od tih prvih 25 sadnica.Da li je to pametno rešenje i koju biste vi količinu sadnica kupili, da ste na mom mestu ?
 
Poslednja izmena:
danas sam isekao bas dosta, a majka vezivala. bas sam je iskasapio. razredio skroz. mislio sam da je jos uvek ne diram, ali ne vredi zbgo ljubicaste jer se siri kao nenormalna, moram da poprscem sa bakrom sto preee jer inace imada se prosiri i da pojede sve. sve idem logikom da ako je kupina izmrzla ona i ne bi terala pupoljak kao i malina kada izmrzne ona ne olista nego se pupoljak sasusi.
preptpostavljam da je kod nas vise izlistala i krenula jer mi je kupinjak na brdu, suncana strana, a i vetar ovde manje duva nego u macvi. prosle godine sam negde zakidao lastare, negde nisam pa sada imam i debelih i tankih krs. za ovih 15-ak godina koliko je posadjena nije bilo izmrzavanja ali ove godine ni sam ne znam sta da radim. ni da orezujem a ni da gledam kako se ljubicasta samo siri.

Pa jbg. sad ce mladenci od tad "zvanicno" krece vegetacija.Kupina kad izmrzne potera pupoljke ali samo malo i stane,kod nas to zovu "misije usi",mislim da ako istera pupoljak lepo i normalnim tempom,da ce to i ostati za rod.Sto se tice pegavosti ja ne prskam vise kupinu uopste do aprila,a rekao sam ti kako sam se oslobodio tog sranja,inace je bilo strasno.i kazu da je znacajno da se ne preteruje sa azotom onda tek bude strasno
 
danas i juce orezah 60 % kupinjaka i sutra taj deo prscem sa Cuprozninom. primetio sam da i stablo menja boju i postaje svetlo braon boje sto je dobro, a i sve vise sokova ima u sebi i srz postaje svetlija, manje one prljave boje. nasao sam par strukova koji uopste nece ni krenuti i ako su pupoljci kada se otkinu zelleni, ali srz zute boje, crkla skroz. a tornfree ni da se pomakne. nema nista od nje. imam dva struka i oba crkla.ljubicate ima na mestima vise na mestima manje. nadam se samo dobrom. te misje usi me najvise plase,ali normalno se sve razvija.bice nesto xsale osecam :ppozdrav:
@big
posadi ti 25 struka pa se polako uci i stici praksu pa posle prosiruj shodno potrebama. i cacanku obavezno. najveci period sazrevanja cacanke je oko marija ( od 25 jula do 5 avgusta)
 
Baš to sam i mislio, da ne krenem odjednom sa svih 50sadnica, pa posle ne znam gde udaram::samo bes::
Možda će mi i tih 25 doneti dovoljno roda za vino koje mi je potrebno za ličnu upotrebu, tako da sam moguće i precenio svoje potrebe.

Ako sve teče po planu, bez nekih većih problema u toku uzgajanja kupinjaka..interesuje me koliko se puta prska protiv gube i prihranjivanje, koliko se to radi u toku sezone, jer vi ipak imate bolje iskustvo, da ne zovem stručnjake iz zavoda, napričaće mi svašta, a ne znam šta mi zapravo treba.
 
imas 6-7 prskanja sa fungicidima i insekticidima. u to su uracunata i folijarna djubriva. cacnka po struku kao moze da rodi i do 20 kg sto je nemoguce. tebi za vino je dovoljno da nabres 150 do 200 kg
 
Koja su to ulaganja, mislim na tih 6-7 prskanja, jer nemam pojma koje su cene svih tih preparata. Uskoro uzimam prsialicu (leđnu, sa ručnim pumpanjem pritiska) i neke otrove za paprat i divlju kupinu.
Preparat za paprat ,Garlon 3A se zove, dosta je skuplji u odnosu na preparat koji služi za suzbijanje divlje kupine i korova, pa još ako je površina velika, cena tog Garlon 3A od 100ml koji se sipa u 10lit vode, je 600din.Ne znam koja površina može da se tretira sa tih 10litara rastvora, ali u mom slučaju , na selu, gde imam jednu površinu oko 40ari na kojoj uvek izrasta paprat, definitivno se ne isplati košenje trimerom ni kosačicom, tako da kao jedina solucija, ostaje tretiranje otrovom.

Zbog toga pitam vas koji godinama tretirate kupinu, koja bi bila moja ulaganja na tih..recimo , dva reda od 50 sadnica maximum, a možda i manje.
Kao što sam naveo, ovčije fjubrivo imam, alat imam, osim rada i sipanja mešavine u mašine, drugog ulaganja, osim za tretiranje, neću imati, zbog toga me statistički interesuje , neka okvirna cena ulaganja koja bi bila po vašoj proceni.
 
100-200evra na tih 50sadnica? Mislio sam čisto preparati, ne računajući cenu sadnica. Čini mi se da je 200evra previše na 50 sadnica, ili grešim.
 
Imas zicu,stubove,sadnice hemija ,djubrivo,gorivo ,kupovina dobrih makaza itd.Sledece godine imas samo gorivo hemiju i djubrivo i ne bi trebalo da predje trosak 50 eura.Prve godine ces imati kupina za slatko,druge godine za vino,trece i svake sledece pola vino pola kes.Svaki cokot bi trebalo da ti od trece godine da od 10-15 kg kupine sigurno.
Ti sad racunaj sta imas a sta ces da kupis,ja iskreno ne znam posto je zica,ja sam je kupio pre deset godina i imam jos i u rezervi,ako budem prosirivao zasad.Takodje nemoj svake godine da zatezes zicu,to je uzaludan posao,a samo ce se na kraju istanjiti zica i pocece da puca.Eksere udaraj da samo pridrzavaju zicu na kocu,ali da zica bude slobodna,Ne znam vise sta bi ti rekao,jedino da odes negde i vidis kako izgleda kupinjak.nema tu velikih tajni,samo mora da redovno odrzava,zaliva i bere.Ulaganja nisu nikakva kad formiras zasad.
 
Nazad
Vrh